OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
menulibre
ve stejném balíčku
nainstaluješ příkazem:
sudo apt-get install menulibreJinak pro každou aplikaci, pro kterou existuje zástupce, existuje soubor s příponou
.destkop
. Většina je jich v adresáři /usr/share/applications
Příklad /usr/share/applications/mc.desktop
[Desktop Entry] Name=Midnight Commander Name[af]=Middernag Kommandeur Name[eo]=Meznokta komandanto Name[fa]=فرماندار نیمه شب Name[ko]=미드나잇 커멘더 Name[lv]=Pusnakts Komandieris Name[nso]=Molaedi wa Bosegogare Name[th]=มิดไนท์คอมมานเดอร์ Name[ve]=Muhulwane wa vhukati ha vhusiku Name[xh]=Umyaleli Waphakathi kobusuku Name[zu]=Umyaleli waphakathi nobusuku Comment=File manager Comment[pl]=Menedżer plików Exec=mc Icon=MidnightCommander Terminal=true Type=Application Categories=ConsoleOnly;Utility;FileManager;System;FileTools;Pro tebe je důležitá položka
Categories
udává v jakých kategoriích se položka zobrazuje. Kategorie jsou předem dané a jsou definované ještě jinými soubory. Pokud si vymyslíš svou vlastní kategorii v menu ti žádná nová nepřibude. Nedoporučuji rušit nebo se snažit tvořit úplně nové úrovně menu.
locate
z balíčku locate
.
Jak to funguje ? Jako root
nejdříve spustíš příkaz updatedb
, který proleze celý tvůj disk a informace o umístění všech souborů uloží do databáze. Následně příkazem locate soubor
pak velmi rychle vyhledáš umístění souboru v databázi.
Tiskni
Sdílej: