Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
menulibre
ve stejném balíčku
nainstaluješ příkazem:
sudo apt-get install menulibreJinak pro každou aplikaci, pro kterou existuje zástupce, existuje soubor s příponou
.destkop
. Většina je jich v adresáři /usr/share/applications
Příklad /usr/share/applications/mc.desktop
[Desktop Entry] Name=Midnight Commander Name[af]=Middernag Kommandeur Name[eo]=Meznokta komandanto Name[fa]=فرماندار نیمه شب Name[ko]=미드나잇 커멘더 Name[lv]=Pusnakts Komandieris Name[nso]=Molaedi wa Bosegogare Name[th]=มิดไนท์คอมมานเดอร์ Name[ve]=Muhulwane wa vhukati ha vhusiku Name[xh]=Umyaleli Waphakathi kobusuku Name[zu]=Umyaleli waphakathi nobusuku Comment=File manager Comment[pl]=Menedżer plików Exec=mc Icon=MidnightCommander Terminal=true Type=Application Categories=ConsoleOnly;Utility;FileManager;System;FileTools;Pro tebe je důležitá položka
Categories
udává v jakých kategoriích se položka zobrazuje. Kategorie jsou předem dané a jsou definované ještě jinými soubory. Pokud si vymyslíš svou vlastní kategorii v menu ti žádná nová nepřibude. Nedoporučuji rušit nebo se snažit tvořit úplně nové úrovně menu.
locate
z balíčku locate
.
Jak to funguje ? Jako root
nejdříve spustíš příkaz updatedb
, který proleze celý tvůj disk a informace o umístění všech souborů uloží do databáze. Následně příkazem locate soubor
pak velmi rychle vyhledáš umístění souboru v databázi.
Tiskni
Sdílej: