Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Řešení dotazu:
ip a
Pokiaľ si dobre pamätám, tak zámena prirodzených názvov sieťoviek ethX navzájom medzi sebou je už veľa rokov zakázaná aby sa náhodou hotplug nezavyklil.
"veľa" v tomto případě bude odhadem tak 1-2. A důvodem je spíš to, že se vývojářům udev nechtělo tu race condition opravit pořádně, tak radši vymysleli "predikovatelná" jména. V některých distribucích to místo toho opravili a na "predikovatelná" jména se v defaultní konfiguraci vykašlali.
A ifconfig je deprecated už vyše 10 rokov
Tady už začíná být pomalu čas přejít na "skoro 20" (v lednu to bude 17).
Pokiaľ za "rok až dva" považuješ čas kedy vypršala podpora zastaraných verzií distribúcií pre server
Ne, to vůbec ne. Ono to totiž vypadá, že to ve skutečnosti není zakázané dodnes. Nedělá to sice defaultní sada pravidel distribuovaná s upstreamovým systemd/udev, ale pokud si napíšu vlastní, nic mi nebrání používat normální jména i s nejnovější verzí.
A jak už jsem upozorňoval, třeba SLE12 má defaultní hodnotu net.ifnames
změněnou na nulu a defaultně používá (opravený) generátor persistentních jmen. To má být podle vás "zastaralá distribuce pro server"? Jestli ano, musím vás zklamat, tomu totiž podpora ještě nevypršela a ještě hodně dlouho nevyprší.
Ešte čakám podobného trola,
Mám tomu rozumět tak, že kdo si dovolí upozornit na to, že "predikovatelná" jména nejsou ani jedinou ani nejlepší možností, je pro vás automaticky troll?
Mňa len zaráža to, ako sa ľudia boja akejkoľvek zmeny. Či je to zmena initu na systemd, alebo zmena ifconfíg za ip.
V tom případě vás zaráží něco, co není pravda. Já mám třeba zcela zásadní problém se systemd a tím, co dělá z linuxového userspace. Na druhou stranu, o ifconfig
(arp
, route
, netstat
, …) tvrdím, že měly už dávno upadnout v zapomnění. A stejně tak vítám řadu jiných zásadních změn. Takže to asi nebude o strachu z jakékoli změny…
To má byť ten zásadný problém?
Ne.
PS myslel som akúkoľvek zmenu k lepšiemu.
Tak teď už vám vůbec nerozumím. Podle vás snad přechod na iproute2 nebyla změna k lepšímu? Nemluvě o tom, že hodnocení, co je "k lepšímu", je velmi subjektivní. Z mého pohledu je přechod na systemd, přestože některé detaily řeší o něco lépe, celkově změna jednoznačně k horšímu. A nejhorší není ani tak systemd samotný, ale jeho model vývoje, (ne)maintainování a násilného prosazování přes mrtvoly.
Pro nejbližší roky se můžeme snažit akorát tak minimalizovat škody.A nebo se hádat mezi sebou.
A obidve spomínané technológie považujem za zmenu k lepšiemu.To je ovšem taky všechno, co jsme se od tebe v diskuzi dozvěděli, pokud nepočítám chybné argumenty a útoky na kohokoli, kdo by si dovolil v některém případě nesouhlasit.
To je ovšem taky všechno, co jsme se od tebe v diskuzi dozvěděliMyslím v diskuzi mimo samotné řešení, to samozřejmě uznávám a taky jsem ho tak označil.
Mňa len zaráža to, ako sa ľudia boja akejkoľvek zmeny.Mě zaráží, jak často tento falešný argument slýchám.
Tiskni
Sdílej: