Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Jeste jedna moznost - ten soubor se naplnuje jednou za cas. Prijde mi, ze tak jednou za minutu?Hra nejspis loguje okamzite, ale standartni knihovna ma vnitrni buffer ktery se vyprazdnuje po zaplneni. Jestli je to ten pripad tak to poznas podle radku utnutych pred koncem.
Druhou moznosti by mozna bylo, nechat vypis z obrazovky ukladat do souboru pres rouru a jednou za cas doplnit casovou znacku, pokud to jde.To by slo, ale je to rizikovy. Standartni chovani je ze kdyz se pajpa zaplni tak se zapisujici proces signalem zastavi. Cili kdyz nestihas nebo mas nejakou chybu v kodu ktery to bude zpracovavat tak si server dost pitomym zpusobem znehybnis. A restartovaci skripty do kterych se dedikovany servery obvykle obaluji si s timhle neporadi. Kdyz bys do toho presto chtel jit, nekde v apachi je uz hotovy pajpovatko ktery by se mozna dalo pouzit.
Neslo by nejakym bezicim skriptem do nej zapisovat casove znacky?Staci cronjob. crontab -e ti pusti editor. Tvuj job bude vypadat takhle:
*/10 * * * * date >> /whereever/it/is/log/games.logZapise casovou znacku kazdych deset minut. Bude ti to sice padat doprostred radku ale na orientaci by to melo stacit. Kdyz by sis chtel hrat s formatovanim v prikazu date tak dej bacha na to ze znak '%' ma v cron jobech vlastni vyznam a musi se escapovat zpetnym lomitkem.
Bylo by super, kdyby to umelo treba kazdy den prejmenovat log, abych to mel rozdele po dnech a lepe se v tom hledalo.Na to je standartni nastroj logrotate. V podstate ti staci kouknout do
/etc/logrotate.d/
, zkopirovat si nejaky konfigurak, opravit cestu a mas hotovo.
Tiskni
Sdílej: