Je třetí sobota v září a proto vše nejlepší k dnešnímu Software Freedom Day (SFD, Wikipedie).
Bogdan Ionescu rozběhl webový server na jednorázové elektronické cigaretě.
Byla vydána beta verze Ubuntu 25.10 s kódovým názvem Questing Quokka. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.10 mělo vyjít 9. října 2025.
Bola vydaná nová verzia 4.13 security platformy Wazuh. Prináša nový IT hygiene dashboard, hot reload dekodérov a pravidiel. Podrobnosti v poznámkách k vydaniu.
Americký výrobce čipů Nvidia investuje pět miliard dolarů (přes 100 miliard Kč) do konkurenta Intel, který se v poslední době potýká s vážnými problémy. Firmy to včera oznámily ve společné tiskové zprávě. Dohoda o investici zahrnuje spolupráci při vývoji čipů pro osobní počítače a datová centra. Akcie společnosti Intel na zprávu reagovaly výrazným růstem.
Dlouholetý balíčkář KDE Jonathan Riddell končí. Jeho práci na KDE neon financovala firma Blue Systems, která ale končí (Clemens Tönnies, Jr., dědic jatek Tönnies Holding, ji už nebude sponzorovat), někteří vývojáři KDE se přesunuli k nově založené firmě Techpaladin. Pro Riddella se již nenašlo místo. Následovala debata o organizaci těchto firem, které zahraniční vývojáře nezaměstnávají, nýbrž najímají jako kontraktory (s příslušnými důsledky z pohledu pracovního práva).
V Amsterdamu probíhá Blender Conference 2025. Videozáznamy přednášek lze zhlédnout na YouTube. V úvodní keynote Ton Roosendaal oznámil, že k 1. lednu 2026 skončí jako chairman a CEO Blender Foundation. Tyto role převezme současný COO Blender Foundation Francesco Siddi.
The Document Foundation, organizace zastřešující projekt LibreOffice a další aktivity, zveřejnila výroční zprávu za rok 2024.
Byla vydána nová stabilní verze 7.6 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 140. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byla vydána verze 1.90.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Kernel panic - not syncing: No working init found. Try passing init=option to kernel. See Linux documentation... etc..
Co teď ? Nějaká rad ?
Řešení dotazu:
cd /mnt/systém mount -t proc none proc mount -o bind /dev dev mount -t sysfs none sys chroot . /bin/bash
sudo su - cd /media/ubuntu/ebe67fd7-81a2-4917-baea-fa37d54b7493 mount -t proc none proc mount -o bind /dev dev mount -t sysfs none sys chroot . /bin/bash
Tímto jsme se dostali do nainstalovaného systému (doslova jsme změnili kořenový adresář). No a teď je čas na to zkontrolovat initramdisk. Rozbalený je v adresáři /docasny-adresar
Co vypíše ls -al /docasny-adresar/sbin/init
?
Jinak vrátíš původní kořenový adresář pomocí exit
A co: ls -al /lib/systemd/systemd
?
Oprava: ls -al /docasny-adresar/lib/systemd/systemd
Vypadá to, že (v initramdisku) chybí init. Bude ho třeba (do initramdisku) přidat. Co vypíše ls -al /sbin/init
?
Teď budu (trochu) vařit z vody, protože používám Arch Linux, a k Ubuntu se moc často nedostávám.
Nejdřív je potřeba pomocí textového editoru vytvořit "hook", který pojmenujeme třeba systemd. Celá cesta: /usr/share/initramfs-tools/hooks/systemd
Naplníme ho tímto obsahem (použij svůj oblíbený textový editor):
. /usr/share/initramfs-tools/hook-functions copy_exec /lib/systemd/systemd /lib/systemd/systemd
Dále nastavíme příznak "execute" (spustitelnost):
chmod +x /usr/share/initramfs-tools/hooks/systemd
Nakonec aktualizujeme initramdisk:
update-initramfs -u
Oprava: Celý soubor /usr/share/initramfs-tools/hooks/systemd
by mohl vypadat následovně:
#!/bin/bash . /usr/share/initramfs-tools/hook-functions copy_exec /lib/systemd/systemd /lib/systemd/systemd
Jo a ještě je potřeba upravit /etc/default/grub
, tak aby obsahoval řádku:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash init=/lib/systemd/systemd"
A nakonec aktualizovat: update-grub
Musíš dříve provést ty příkazy, které psal Jenda a já je pro tebe upravil, jinak to nepůjde. To jsou ty příkazy obsahující chroot . /bin/bash
Jinak jsem dnes všude předpokládal, že seš v prostředí vytvořeném příkazy od Jendy (které jsem tobě na míru upravil), tedy končící chroot . /bin/bash
Jestli jsem tě nějak zmátl, tak se omlouvám.
Teď zkus, jestli Ubuntu nabootuje z interního disku.
jak se to muze stat ?
Přesně nevím, ale asi bude chyba při instalaci.
man smartctl
Ale v tvém případě, myslím, nebude třeba.
Kernel panic-not syncing: no init found. Toto by tě mohlo popostrčit.
/sbin/init
v kořenovém adresáři mám..
Kdyby byl problém v zavaděči, tak by se nejspíš nenačetlo ani linuxové jádro. Tobě se evidentně načetlo, a skončilo s chybovým hlášením že nemůže nálézt "working init". Chybu bych hledal v initramfs.
Přesto pro jistotu sem poustni obsah konfiguračního souboru zavaděče Grub
, měl by sídlit v /boot/grub/grub.cfg
Jinak tipuju, že ti v initramfs chybí linuxové jaderné moduly (ovladače), které zpřístupňují zařízení (device) "real root". Ale to už dost vařím z vody.
Initramfs je obyčejný archiv. Pokud se chceš podívat, co obsahuje, tak nabootuj live distribuci a tento cpio archiv rozbal:
cpio -id < /boot/initramfs-$(uname -r)
Oprava: Podle nastavení grubu se jedná o soubor /boot/initrd.img-4.4.0-21-generic
:
cpio -id < /boot/initrd.img-4.4.0-21-generic
cpio -id < /boot/initramfs-$(uname -r)
, tak mi to napíše: No such file or directory..
Asi to tam není ???
Přečti si můj příspěvek "Oprava".
Sypu si popel... Ten soubor
initrd.img-4.4.0-21-generic
najdeš jinde. Pokud jsi připojil oddíl, na kterém je jádro a initramfs do adresáře /mnt
, potom ten soubor najdeš v adresáři /mnt/boot
Pokud jsi to připojil jinam, tak to patřičně uprav. Omlouvám se.
Jasné je mi to, že to děláme špatně. Pošli prosím výpis mount --verbose
abysme zjistili, kam je připojen ten "kořen", na kterém se nachází jádro a initramfs. Pokud připojen není, tak ho budeme muset někam připojit (mount).
Už to vidím. Jedná se o zařízení /dev/sda1
, které je připojeno do adresáře /media/ubuntu/ebe67fd7-81a2-4917-baea-fa37d54b7493
Teď už můžeš zkusit: cpio -id < /media/ubuntu/ebe67fd7-81a2-4917-baea-fa37d54b7493/boot/initrd.img-4.4.0-21-generic
Nejdřív sem hoď výpis file /media/ubuntu/ebe67fd7-81a2-4917-baea-fa37d54b7493/boot/initrd.img-4.4.0-21-generic
(příkaz file zjistí o jaký typ souboru se jedná).
Možná totiž bude třeba před použitím cpio nutno soubor "odzipovat".
file /media/ubuntu/ebe67fd7-81a2-4917-baea-fa37d54b7493/boot/initrd.img-4.4.0-21-generic
Rozbal initramfs takto:
gunzip -c /media/ubuntu/ebe67fd7-81a2-4917-baea-fa37d54b7493/boot/initrd.img-4.4.0-21-generic | cpio -id
Nejjednodušší řešení, které mě napadá, je přihlásit se jako "root": sudo su -
Potom vytvořit dočasný adresář, kam potom rozbalíme initramfs: mkdir /media/ubuntu/ebe67fd7-81a2-4917-baea-fa37d54b7493/docasny-adresar
Následně se do toho adresáře nastavit: cd /media/ubuntu/ebe67fd7-81a2-4917-baea-fa37d54b7493/docasny-adresar
A nakonec rozbalit: gunzip -c /media/ubuntu/ebe67fd7-81a2-4917-baea-fa37d54b7493/boot/initrd.img-4.4.0-21-generic | cpio -id
Dále se budeš řídit radami od Jendy. Já ti to přepíšu na míru tvé konfigurace, ale měj strpení.
Já už to pro dnešek nedávám. Jdu chrnět. Dobrou. Zítra se ti budu snažit pomoct.
Opravdu to nic nevypsalo? Mohlo by to vypsat něco takového: gzip compressed data
takze je zmrvena na 99% instalacka
Nebo je něco s hardwarem.
1) spustim instalaci a overim disk
2) pokud to hodi chybu, tak pomoci md5sum zkontroluji chyby a porovnam kody
3) pokud vse sedne zkusim nainstalovat tu verzi pro 14.04.4 - ale az po testu s Vaskem..
Super Jsem rád, že tě GNU/Linux neodradil a máš chuť se učit nové věci.
Dobrý je taky program cmp
, který porovnává dva soubory byte by byte.
Příklad použití:
cmp --print-bytes --verbose /dev/sr0 <cesta k ISO obrazu instalačního CD/DVD Ubuntu>
Samozřejmě nezapomeň jako první ověřit kontrolní součet ISO obrazu, který získáš na oficiálních stránkách Ubuntu.
Stáhni k tomu i soubor SHA256SUMS a proveď kontrolu:
sha256sum --check SHA256SUMS
Paráda
Je vidět, že máš o GNU/Linux zájem, což je super. Pro další vzdělávání doporučuji volně stažitelnou e-knihu Linux Dokumentační Projekt. Je sice dost out of date, ale spousta informací platí do dneška. S touhle knihou jsem začínal.
Tiskni
Sdílej: