V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
kinit mujUsername $ Enter password for mujUsername%DOMAIN: (tajné heslo) systemctl restart winbindaby měla Samba k AD přístup. Všude na netu se doporučuje použít
net ads join
, který ale jak jsem pochopil zároveň vytvoří na ADčku potřebný machine account, k čemuž uživatel, skrze kterého přihlašuji Sambu do domény nemá oprávnění a nic se tudíž neprovede. Existuje způsob, jak říci Sambě „tady máš přihlašovací údaje, použij je a neřeš machine account, protože už existuje?“
Brr, snad to dává smysl. Díky.
CentOS 7, Samba 4, ADčko tuším na WinServ 2012.
Řešení dotazu:
[Service] ExecStartPre=/usr/bin/kinit -FPkt /home/$username/krb5.keytab $usernamePotřebný keytab můžete vytvořit pomocí ktutil:
ktutil > addent -password -p $username -k 1 -e RC4-HMAC > wkt /home/$username/krb5.keytabPozor na to, že kdokoliv, kdo získá přístup k tomuto keytabu, se může kdekoliv v doméně vydávat za vás!
Ten winbind server potřebuje nějakou identitu, aby se mohl připojit. Standardně se používá klíč pro příslušný service principal, který je vázaný na host identity. Ve vašem případě spouštíte winbind s principalem vašeho uživatele, což je dost v rozporu s tím, jak má Kerberos fungovat. Ten winbind totiž může v doméně dělat cokoliv, co vy.Jasné, bohužel musím vyžít v rámci politiky místní sítě, kde se to takto zřejmě řeší. User, kterým se identifikuji by měl mít v doméně minimální práva.
Pokud to ale přeci jen chcete udělat, doporučuji alespoň používat nepředávatelné lístky (kinit -FP). Pro winbind můžete vytvořit drop-in konfiguraci, kam lze přidat potřebný kinit, kterému lze předat keytab s přihlašovacími údaji, aby nepotřeboval heslo: /etc/systemd/system/winbind.service.d/kinit.confSuper, tohle vypadá dobře, vyzkouším. Díky.[Service] ExecStartPre=/usr/bin/kinit -FPkt /home/$username/krb5.keytab $usernamePotřebný keytab můžete vytvořit pomocí ktutil:ktutil > addent -password -p $username -k 1 -e RC4-HMAC > wkt /home/$username/krb5.keytabPozor na to, že kdokoliv, kdo získá přístup k tomuto keytabu, se může kdekoliv v doméně vydávat za vás!
Tiskni
Sdílej: