OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
/sbin/iptables --table nat --append PREROUTING --in-interface eth0 --protocol UDP --destination 1.2.3.4 --destination-port 5060 --jump DNAT --to-destination 192.168.200.250:5060 /sbin/iptables --table filter --append FORWARD --in-interface eth0 --protocol UDP --destination 192.168.200.250 --destination-port 5060 --out-interface eth1.200 --jump ACCEPT /sbin/iptables --table nat --append POSTROUTING --out-interface eth0 --source 192.168.200.0/24 --jump SNAT --to-source 1.2.3.4 IPTABLES_MODULES="ip_nat_sip"a telefonovanie sa chová zvláštne Mám jeden voip telefón a jeden normálny mobil.
Príklad 1 - voip telefón je vo vnútornej sieti kde je aj ústredňa: mobil volá voip = všetko ok voip volá mobil = všetko ok
Príklad 2 - voip telefón je "vonku na internete" a teda na ústredňu ide cez ten PREROUTING: mobil volá voip = všetko ok voip volá mobil = asi 5 sekúnd je všetko OK - teda normálne sa počujeme jeden druhého, ale po tých piatich sekundách na mobile skončí hovor (akoby som na voip "položil" telefón), ale pritom na tom voip telefóne hovor prebieha ďalej (samozrejme už nikoho nepočuť)Je jasné, že to má niečo spoločné s nat-om, ale netuším čo. Za odpovede vám vopred veľmi pekne ďakujem.
lsmod | grep sipMozna bych jeste pridal tracking na FORWARD:
modprobe ip_conntrack_sip iptables -A FORWARD -m state --state RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPTJinak 'tcpdump' je tvuj kamarad..
Tiskni
Sdílej: