V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
$enable_dkim_verification = 1; $enable_dkim_signing = 1; dkim_key("domena.cz", "dkim", "/var/lib/dkim/domena.cz.pem"); @dkim_signature_options_bysender_maps = ( { '.' => { ttl => 21*24*3600, c => 'relaxed/simple' } } ); @local_domains_maps = ['.'];Nalezl jsem na internetu řešení a to byla úprava definice lokální sítě na:
@mynetworks = qw( 0/0 );Od té doby to správně podepisuje všechny odchozí maily. Ale později jsem si vyzkoušel jednoduchou věc: Přes telnet jsem z neexistujícího účtu (MAIL FROM, se správnou doménou) poslal spamovou zprávu pro existující účet. Amavis ji správně zarazil, ale protože odesílatel byl z lokální sítě, nezahodil ji (DISCARD), ale pokusil se varovat odesílatele (BOUNCE). Jenže ten neexistuje a tak mi pošta visela ve frontě. To asi není dobré. Otázka tedy zní, jak nakonfigurovat amavis, aby podepisoval DKIM všechny odchozí maily, nejen z lokální sítě.
dkim: not signing mail which is not originating from our siteZřejmě je to normální chování!? Moje představa byla, že odesílající se ověří heslem a odešle poštu, ať už přes port 25, 465 či 587. A pošta se mu podepíše. Spamassasin takové problémy nemá, ten pracuje vždy.
$interface_policy{'10024'} = 'DKIM_ALWAYS'; $policy_bank{'DKIM_ALWAYS'} = { originating => 1 };A hle pracuje to tak jak jsem chtěl, podepisuje se to ze všech sítí. Ale problém trvá, protože neexistující uživatel (viz můj první příspěvek) má poštu nyní podepsanou, je tedy důvěryhodný, tak mu amavis chce poslat varování. A protože neexistuje, tak to varováni je ve frontě. To je z louže pod okap. Ideální řešení by bylo podepisování DKIM pouze pro poštu co prošla autorizaci (SASL).
Odesílat poštu ze serveru může jen autorizovaný uživatel, odkudkoliv. A tuto poštu chci podepisovat DKIM. Server samozřejmě musí přijmout poštu pro emailovou adresu o kterou se stará, od kohokoliv. To je normální chování. A telnetem jsem zkoušel akci nějakého padoucha, který si adresu odesílatele vymyslel a příjemce byla existující adresa.
Překvapilo mě, že většina návodů na podepisování DKIM v amavisu to řeší jen pro lokální uživatele. Naštěstí jsem našel starší návod Postfix+DKIM email signatures in amavisd-new, který by měl dělat, to co chci. Vyzkouším však až v noci.
Překvapilo mě, že většina návodů na podepisování DKIM v amavisu to řeší jen pro lokální uživatele.To je správně. Uživatel, který se přihlásil jménem a heslem, je považován za lokálního uživatele. Respektive určuje to konfigurační volba
smtpd_relay_restrictions
, jejíž výchozí nastavení je permit_mynetworks, permit_sasl_authenticated, defer_unauth_destination
.
smtpd_sender_restrictions
(mysql-virtual_sender.cf
). A je tam pozapomenuta část z master.cf
:
amavisfeed unix - - n - 2 lmtp -o lmtp_data_done_timeout=1200 -o lmtp_send_xforward_command=yes -o disable_dns_lookups=yes -o max_use=20 10025 inet n - n - - smtpd -o smtpd_sender_restrictions=Ta volba
smtpd_sender_restrictions=
je důležitá, bez ní se pošta zacyklí. Jinak tam lze přidávat další volby dle chuti.
Tiskni
Sdílej: