abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 2
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 796 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64

    Petr Fiedler avatar 13.7.2017 22:52 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    Přečteno: 910×
    Zdravím,

    znáte prosím někdo něco na generování obrazu už nainstalovaného systému? Zkoušel jsem respin, ale ten v Mintu nefunguje. Sice to ten obraz vytvoří, ale ten pak nebootuje. Zkoušel jsem to s LM 18.2, 18.1 a ještě s jednou verzí (teď nevím jestli 18, nebo 17.3) a vždy to skončilo chybou při bootu "Failed to load ldlinux.c32. Boot failed: press a key to retry...". S Ubuntu to funguje perfektně, ale s Mintem prostě ne. Tak jsem zkusil tohle, ale taky to nefungovalo. Myslím, že to skončilo stejnou chybou při bootu "Failed to load ldlinux.c32. Boot failed: press a key to retry..." Tak jsem pak zkusil ještě tohle a to už vytvořilo obraz, který bootoval, ale taky s potížemi. S UEFI to při bootu hned na začátku nabídlo tabulku s položkou "nainsalovat", takže super. Když jsem to ale nabootoval normálně, tak šlo jen spustit live a v něm se pak musí spustit terminál a zadat:

    sudo ubiquity

    a pak se teprve spustí instalace. Je to takové těžkopádné. Nězná někdo něco elegantnějšího?

    Díky, Petr

    Odpovědi

    14.7.2017 07:30 S.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    http://clonezilla.org
    14.7.2017 09:12 rur
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    ReaR.
    14.7.2017 11:11 tojejedno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    Mondo
    15.7.2017 10:51 Adamec | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64

    Mužeš napsat k čemu to potřebuješ?

    This is not a bug it's a feature
    Petr Fiedler avatar 15.7.2017 11:29 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    Pokusím se.

    Jak už jsem tady na webu zmínil, chodím na kurz Linuxu do jedné neziskové organizace, která pomáhá slepým a slabozrakým. Já sám velmi špatně vidím. Mám invalidní důchod 3 stupně a spadám do kategorie "praktická slepota", i když slepý nejsem. Můj lektor ale nevidomý je. Používá specifické distro pro nevidomé a slabozraké - Vinux. Je to asi jediné distro, kde odečítací software Orca čte všude, repektive v prostředí Unity. Vinux obsahuje ještě dvě další prostředí, ale ani tam Orca nečte všude. Tohle distro ale nevyhovuje slabozrakým, byť pro ně je. Já třeba potřebuji opačný kontrast, lupu atd. A tohle tam není úplně odladěné. Mě nejvíce vyhovuje Linux Mint s prostředím Cinnamon. Je bezkonkurenční. Můj lektor mě požádal, jestli bych mu nevytvořil obraz tohoto nainstalovaného Mintu s veškerým optickým a programovým nastavení. Chce to pro další svoje "klienty", kteří nejsou zdatní v Linuxu a byl by pro ně problém vše instalovat a ladit. Jsou to lidé, kteří opravdu špatně vidí, pokud vůbec. No, a on si to sám vytvořit nemůže, protože mu v tom Mintu právě že všude ta Orca nečte, takže nemá jak. Jsou tam prý nějaké staré knihovny, na kterých nejnovější Orca nefunguje. Je tam starší verze Orcy, která třeba nečte v menu (start) atd. Takže se mu snažím pomoci a i těm lidem tam. Aby to měli co nejjednodušší při instalaci. Většína z nich umí jen uživatelsky pracovat s Windows a nemá ani páru třeba o UEFI, natož o terminálu atd. Někdo mi tu třeba radil Clonezillu. Ta mne taky napadla, ale uvědomil jsem si, že pro ty lidi by to byla španělská vesnice - nastavovat parametry. A taky by bylo dobrý, aby si uživatel mohl při instalaci vytvořit své jméno, název stroje, heslo atd. To sice jde pomocí usermod , nebo passwd , ale pro ně by to asi bylo zase složité. Abys je na Linux alespoň nalákal, musí to jít alespoň snadno nainstalovat. Po slabozrakém bfu hned na startu chtít obnovu Clonezillou s nastavováním parametrů a modifikaci svého účtu z terminálu se mi nevidí jako nejlepší prostředek k tomu ukázat lidem krásu Linuxu. Takže nejlepší by byl program na principu Respinu, který vygeneruje obraz Live CD, které zároveň při bootu bude mít v nabídce "instalovat", čehož jsem dosáhl, ale jen při UEFI. Při standardním nabootování v té tabulce není "instalovat", ale musí se nechat nobootovat Live CD, pak spustit termínál atd. Což v podatatě taky není až takový problém, ale lepší by to bylo, kdyby to šlo elegantněji. Prostě při booto by si uživatel mohl vybrat buď "vyzkoušet", nebo "instalovat". UEFI, neUEFI.

    Tak snad jsem to vystihl a je to srozumitelné, Petr
    15.7.2017 11:38 Adamec | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64

    Někde mám skript kterým  (musím dohledat) :

    1) připojím iso

    2) rozbalím

    3) mountnu rozbalené iso

    4) chrootnu

    5) nainstaluju a nastavím co potřebuju

    6) odhlásím

    7) vytvořím iso

     

    :) ... dneska ani zítra už u kompu nebudu, ale v pondělí kdyžtak zašlu

    This is not a bug it's a feature
    Petr Fiedler avatar 15.7.2017 11:42 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    Tak díky moc :-)

    Možná pak ještě budu mít nějakou otázku.

    Měj se dobře.
    Josef Kufner avatar 15.7.2017 12:03 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    Pokud půjdeš cestou obrazu, tak potřebuješ udělat obraz celého disku, nikoliv jen oddílu se systémem. Na to stačí dd nebo i cat. Připojíš flashku, uděláš cat /dev/sda > /media/flash/image a je to (dd i Clonezilla má pár parametrů navíc, ale v zásadě to je jedno). Obnova pak z nějakého live CD proběhne stejně, jen opačným směrem. Při instalaci na jinak velký disk je pak potřeba ještě změnit velikosti oddílů a filesystémů na nich.

    Má to však nevýhodu, že je obtížné to nainstalovat na jiný počítač. Z takového obrazu nijak snadno nenabootuješ, aniž bys ho nahrál na fyzický disk. A i potom bude problém s identifikací oddílů, hostname a dalšíma drobnostma, které to celé rozbijou.

    Použití image má smysl, pokud bys dával image pro např. Virtualbox. Uživatel si to na existujícím systému spustí bez nebezpečí rozbití čehokoliv a může si hrát. Ale to asi není úplně ono pro tvůj use-case.

    Cesta přes live CD je daleko lepší, neboť už má vyřešenou instalaci a lze také dobře vyzkoušet. UEFI má dnes většina počítačů zapnuté ve výchozím stavu, takže by to nemuselo být nijak na škodu. Instalovat UEFI systém (zavaděč) s vypnutým UEFI nejde – UEFI obsahuje API pro instalaci zavaděče a to s vypnutým UEFI není dostupné. Proto ta volba chybí.

    Pak je ještě jedna možnost: Vytvořit balíček, který vše nakonfiguruje. Pak by se nainstaloval běžný systém a přiinstaloval ten jeden balíček navíc. V závislostech by měl všechny potřebné nástroje a vše by připravil. Aby instalace byla snadná, šlo by ubalit vlastní instalační médium, kde by tento balíček byl přidán spolu s repozitářem pro budoucí aktualizace.

    Výhodou balíčku je, že to bude udržovatelné do budoucna. Nebudeš tedy udržovat vlastní distribuci, ale jen jeden repozitář s pár balíčky a skriptem na ubalení instalátoru. Tedy bude to mnohem jednodušší. Další výhodou je, že to bude možné aplikovat i na existující systém. V případě aktualizací to nebude bránit instalaci dalších nástrojů. Pokud by balíček byl dostatečně slušný, mohl bys ho protlačit i do upstreamu, ať už celý nebo jen dílčí úpravy. To údržbu zjednodušší ještě více.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Petr Fiedler avatar 16.7.2017 14:00 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64

    Díky Josefe za tak obsáhlou odpověď.

    1) K dvěma prvním odstavcům:
    Myslím, že mě tu nikdo nepochopil správně :-) Jak v nadpisu, tak v dotazu je zmíněno "něco na GENEROVÁNÍ obrazu", ne na zálohování, nebo kopírování nainstalovaného systému. Ten např. Pinguy builder funguje tak, že ti z nainstalovaného systému neudělá zálohu, ale vygeneruje istalační médium, které pak lze použít pro instalaci systému na jiné pc. Jde vlastně o LIVE CD. Akorát že s UEFI to funguje elegantně (nemusí se bootovat liveko, ale hned na začátku se v menu vybere "instalovat") a s Legacy se musí nabootovat liveko, pak do terminálu atd.

    2) Ohledně UEFI:
    Já mám desku Gigabyte Z170-D3H a s UEFI mám teda problém. V BIOSu mám Legacy nastaveno všude, kde jen to jde, ale přesto můžu systém instalovat běžným způsobem jen z CD/DVD mechaniky. Ta jediná neinstaluje za použití UEFI. A to musím při bootu vyvolat bootmenu a vybrat mechaniku, protože když to neudělám, tak se mi defaultně spustí instalace z mechaniky s UEFI. A to je problém, protože mám dual boot. Při instalaci Linuxu mi instalátor zahlásí, že už je na disku nainstalovaný nějaký systém, který využívá UEFI a že když budu v instalaci pokračovat, tak že pravděpodobně nebude jeden ze sysémů bootovat. No, a pak to většinou stejně spadne - "instalátor havaroval". Takže proto řeším UEFI, aby s tím ti lidé neměli komplikace. Vůbec by nevěděli co s tím, kdyby tedy někdo z nich chtěl zkusit dual boot. Z Windows na Linux jen tak někdo nepřejde.

    3) Ohledně balíčku:
    Moc tomu co píšeš ohledně toho balíčku nerozumím, ale zní to dobře. Problém je v tom, že vůbec nevím, jak takový balíček vytvořit. Asi je to dost složité. Jestli tě dobře chápu, tak bych nainstaloval nějaký systém a přidal ten balíček, který by už sám postahoval potřebné programy a vše nastavil jak je potřeba. A pak by z toho šlo nějak udělat instalační médium. Je to tak?

    Zatím ...

    Petr Fiedler avatar 16.7.2017 14:06 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    Myslím, že mě tu nikdo nepochopil správně :-) Jak v nadpisu, tak v dotazu je zmíněno "něco na GENEROVÁNÍ obrazu", ne na zálohování, nebo kopírování nainstalovaného systému.
    Uznávám, že jsem se nevyjádřil jasně. Měl jsem napsat "něco na generování instalačního média z již nainstalovaného systému".

    Petr
    Petr Tomášek avatar 21.7.2017 22:56 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    Uznávám, že jsem se nevyjádřil jasně. Měl jsem napsat "něco na generování instalačního média z již nainstalovaného systému".

    V tom je asi zakopán ten zásadní problém: Instalační média se dělají tak, aby k instalaci došlo „čistě“, to znamená, aby se nainstalovaly jen nejnovější verze programů bez bezpečnostních děr - a běžné distribuce linuxu ani nepočítají s tím (pokud vím), že by při instalaci instalovaly programy, které v té konkrétní distribuci nemají svůj balíček. Taky vlastní konfigurace programů, které v distribuci už jsou, může být problém.

    Takže je asi dost zásadní, kolik toho na tom svém stroji máte nainstalováno "nesystémově", tj. bez toho, aniž by k tomu existoval balíček v příslušném distru...

    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    Petr Fiedler avatar 25.7.2017 19:26 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    Takže je asi dost zásadní, kolik toho na tom svém stroji máte nainstalováno "nesystémově", tj. bez toho, aniž by k tomu existoval balíček v příslušném distru...
    No, doinstalovávám Bresero, Midnight Commander a GParted. Pokud jsem vás správně pochopil, tak tenhle software by tam ty balíčky mít měl.

    Přidávám pouze dva repozitáře a to pro Grub Customizer a Ukuu.

    Pak 4 doplňky pro Firefox a to Google Translator, Ghostery, Adblock plus a Pomocník skrývání prvků pro Adblock.

    No a ještě stahuju motiv Dark Elegance, který je v nabídce správce motivů v Cinnamonu.

    Pak nastavím opačný kontrast pro Firefox a MC a celý Cinnamon. V MC a terminálu zvětším font, jako i v celém systému. Zvětším panel, ukazatel myši a pak nastavím spořič atd...

    Toť vše.
    Petr Fiedler avatar 25.7.2017 19:31 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    I když teď si říkám, že bych tam ty ppačka vůbec dávat nemusel. Když by nějaký uživatel chtěl ty programy využívat, tak by si je tam prostě mohl dát sám. Ale moc nechápu, v čem je jako problém, když je tam dám?
    k3dAR avatar 25.7.2017 23:57 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    slo mu asi o to, aby jsi nekde z webu nestahl samotnej deb balicek a neinstaloval ho pres: dpkg -i balicek.deb, tedy bys nemel repositar kterej by zajistil aktualizace...

    samozrejme ze NENI problem kdyz pri uprave ISO pridas repositare (at jiz PPA nebo normalni), nainstalujes z nich balicky (kter at jiz v systemovych repositarich nebyli nebo byli starsi)...
    z toho co popisujes bych videl problem jen s Firefoxem, protoze si ted nejsem jistej jak se zachova jeho profil kdyz bys ho chtel davat do /etc/skel, protoze Firefox si to generuje, a pokazde jinej nazev profilu, takze bys asi musel do /etc/skel/.profile dat sekci ktera by pri prvnim prihlaseni uzivatele automaticky pustila Firefox (coz by mu vygenerovalo Firefox profil), nasledne by se Firefox killnul a nakopiroval by se tebou pripravenej adresar s rozsirenima do ~/.mozilla/firefox/*.default/ ... je to jen uvaha, nerikam ze by to slo takto na 100%...

    jinak normalne delam upravy (X)ubuntu ISO tak ze pridavam:
    language-pack-cs language-pack-gnome-cs mc synaptic gdebi htop iotop iftop ncdu feh lm-sensors powertop tlp(po pridani jeho repositare) tlp-rdw tp-smapi-dkms acpi-call-dkms byobu debsums stress smart-notifier gsmartcontrol gddrescue openssh-server x11vnc wmctrl cifs-utils xubuntu-restricted-extras xfce4-goodies xfce4-sensors-plugin firmware-b43-installer linux-firmware-nonfree fingerprint-gui(po pridani jeho repositare), libdvdcss2(po pridani videolan repositare)

    odstranuju: bcmwl-kernel-source language-pack-NE_CS_NEBO_EN language-pack-gnome-NE_CS_NEBO_EN

    do /etc/skel pretahnu z $HOME po nastaveni nektere soubory pro Xfce, s tim ze v nich ponechavam jen radky co me zajimaji, aby si zbytek vzalo z defaultu (coz je asi jedno kdyz ten zbytek z defaultu v $HOME je), pridavam a odebiram veci z .config/autostart (tedy co se pousti uzivateli pri startu desktopu), vytahuju ikony na Plochu... takze kdyz nebudes naprasaka kopirovat celej $HOME, ale vyberes JEN TO POTREBNE dukladne, tedy se i dost seznamis s tim co a kde je, tak by to melo funggovat...
    problemy s tim nejsou, ale resil sem jendou aby Firefox mel nastavenou urcitou domaci stranku a nepodarilo se, resp. sel sem na to pres jeho neco.js, domaci nastavene byla, ale neslo ji pak uzivatelsky zmenit (krome smazani tohoto souboru), jednalo se o bug, nevim jestli uz to vyresil a to slo o neco co melo fungovat prave takto pres /etc/skel, coz rozsireni zrovna nejsou...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    k3dAR avatar 16.7.2017 14:38 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    Rozdil mezi generovanim obrazu nainstalovaneho a zalohovanium/kopirovanim nainstalovaneho je propastne malej ;)
    v zasade jde o to, ze se ze systemu vynechaji urcite soubory a zbytek se zabali do squshfs image, pak se k tomu prida isolinux(syslinux) zavadec + konfigurace polozek menu tohoto zavadece, jadro, initramdisk, vytvori se soubor s kontrolnima souctama vsech techto souboru a vytvori se z toho ISO...
    to pak nabidne polozky Vyzkouset ci Instalovat, ktere pusti totoznej jadro+initramdisk+system jen s jinejma kernel parametrama a podle toho se initramdisk rozhodne jestli pri startu ma pustit instalator nebo plochu :)
    Princip bude vzdy stejny, at jiz to dela nejakej GUI nastroj, Terminalovej nastroj, nebo "jen" Bash script ci uzivatel rucne...

    ad 2) obecne ale muzou byt na jinem HW (obzvlast pujdeli o doplneni Dualboot k stavajici Windows instalaci) zas problemy s UEFI, nekde z Legacy, takze vice universalni by bylo podporovat oboje, na druhou stranu jim to stejne bude muset instalovat nekdo kdo vidi, takze otazka jestli to bude delat nekdo kdo ma zaroven zkusenosti, nebo nekdo kdo sice vidi ale vubec tomu nebude rozumet a musi to tedy byt "blbuvzodrne" coz je vzdy komplikovanejsi..

    ad 3) ten balicek byl asi myslel obecne, totiz nez upravovat instalacku kam doplnovat jednotlive soubory je OBECNE vhodnejsi mit ty doplnovane soubory soucasti jednoho ci vice balicku, pak by totoz si misto distribuce ISO mohl distribuobat postup neco jako:
    a. pridejte repositar: sudo add-apt-repository ppa:petrfiedler/neco
    b. provedte: sudo apt update && sudo apt install petruvbalicek
    ten balicek by krome souboru obsahoval i "script co se pusti pri instalaci a nebo jinej co pri odinstalaci balicku" zaroven by v nem byli informace o zavislejch balickach, takze tim by si zaridil ze to automaticky si doinstaluje treba 50 dalsich programu co jsou v normalnim systemovym repositari...
    to je hezka teorie, JENZE to co ty chces, je krome dodani programu a z male casti novych souboru, i o prepsani souboru jiz existujicich, a spravce balicku rozhodne nerozdejcha kdyz budes chtit instalovat svuj balicek co by obsahoval ruzne upravene soubory ostatnich balicku...
    takze urcite na to jdes spravne ve smyslu jistoty a jednoduchosti, tedy upravene instalcni iso, ktere bude obsahovat jiz doinstalovane programy, a novy uzivatel dostane nastaveni ktere mu pripravis, narazi to na "jedine" podle toho co(jestli) budes menit pro system (tedy prevazne v /etc/) by pak pri bezne aktualizaci se mohlo dotazat "tento soubor byl zmenet, chcete ponechat zmeny, nebo prepsat souborem z prave instalovaneho balicku"...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    Petr Fiedler avatar 16.7.2017 20:27 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64

    AHOJ k3dAR.

    ad 1) Zajímavé. V podatatě jsem si říkal, že to tak nějak je.

    ad 2) Nemusí to instalovat někdo jiný. Jen je škoda, že když se vytvoří pomocí Pinguy Builderu to ISO, tak je pak instalátor dost ořezaný a písmo je v něm mnohem menší. Když instaluju Mint klasicky, tak to naběhne na plochu kde je pak možnost spustit instalaci a hlavně tam je ve "start menu" (nebo jak se tomu v Linuxu říká) hned jako první položka "Usnadnění přístupu" ve kterém jde snadno zapnout lupa. Což já vždy u instalace používám. Takhle to slabozrací můžou instalovat sami. Nevidomí ne. Problém je, že když instaluješ z toho ISA (Pinguy), tak tam ta lupa zapnout nejde a instalátor je mnohem menší, než normálně. Ale i to má řešení. Můj lektor má instalaci ozvučenou. Umí to nějak udělat. Asi to tam (Mint) hodlá nějak implementovat. Ten Vinux mu mluví dobře, takže asi nějak z něj. Vůbec nejlepší bude, když bude v základu v mintu možnost nastavit si kontrast dle potřeby a aby to četlo všude. Hodláme kvůli tomu napsat tvůrci a udržovateli Mintu.
    Jistě, že univerzál UEFI/Legacy je nutnost :)

    Co bys mi tedy radil ty?
    Já to vidím tak, že nainstaluju Mint, stáhnu všechny programy, nastavím velikost písma, pozadí atd a pak použiju tento skript a hotovo. Co ty na to?

    Zatím ...

    Josef Kufner avatar 16.7.2017 21:32 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    ad 3) Ano, tak to bylo myšleno. S přepisováním souborů sice problém je, ale spoustu programů lze konfigurovat přidáním konfiguráku do adresáře, což právě řeší problém s přepisováním. Tedy alespoň v Debianu to tak je zařízené, např. /etc/profile.d.

    Výroba balíčku zas tak komplikovaná není. Je na to kopec návodů a v zásadě to je o ubalení archivu s vhodným obsahem a předepsanou strukturou. Vem si, že balíčků je v každé distribuci mnoho tisíc a automatizace je tedy na prvním místě.

    Zkus si udělat balíček, který přidá pár souborů a uvidíš, jak to jde. Pak si založ projekt na Gitlab.org a můžeš nechat uživatele posílat návrhy na vylepšení a bug reporty. Pomocí CI pak můžeš nechat balíčky po každém commitu sestavit automaticky a nabídnout je ke stažení či uploadnout do nějakého repositáře/ppa.

    Btw, balíčkový přístup řeší i problém s instalací a bootem, neboť ho prostě deleguješ na instalátor distribuce.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Petr Fiedler avatar 16.7.2017 21:42 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    Díky za odpověď Josefe.

    Polovině toho o čem píšeš nerozumím, ale zní to jako výzva. Rozhodně o tom promluvím se svým lektorem. Cítím z toho posun dál a snad by to bylo i dobrý :)
    17.7.2017 14:57 kamowski
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    ... Většína z nich umí jen uživatelsky pracovat s Windows a nemá ani páru třeba o UEFI, natož o terminálu atd. Někdo mi tu třeba radil Clonezillu. Ta mne taky napadla, ale uvědomil jsem si, že pro ty lidi by to byla španělská vesnice - nastavovat parametry. A taky by bylo dobrý, aby si uživatel mohl při instalaci vytvořit své jméno, název stroje, heslo atd. ...
    ak si ty ten, ktorý prácu s pc ovláda najviac, vylaď si svoj LM, pomocou Aptik-u zálohuj všetko potrebné (nastavenia, ppa, balíčky, ...)

    klientom na začiatok nainštaluj LM ako OEM, aptikom si aplikuj tú zálohu, skontroluj, dolaď pri rovnakej ditribúcii a prostredí by to malo byť v poriadku

    a nechaj klientov, nech si spustia nový systém, kde si nastavia svoje meno, heslo, ...

    kým si naštuduješ iné, vyššie spomenuté postupy a použiješ niektorý napr. pri novej verzii LM, môžu fungovať aj takto
    Petr Fiedler avatar 18.7.2017 23:15 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64
    To není to co hledám :) Smyslem je, aby si uživatel mohl sám nainstalovat systém, u kterého si při běžné instalaci (možná ozvučené Orcou) zadá jméno, heslo atd a nainstalovaný systém bude už obsahovat např. GParted, Midnight Commander atd a vše bude vyladěno - velikost písma, barvy atd.

    Díky za snahu pomoci :)
    21.7.2017 13:23 Adamec | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něco na generování obrazu již nainstalovaného systému Linux Mint 18.2 Cinnamon x64

    Koukni do emailu :)

    This is not a bug it's a feature

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.