Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Dobry den,
spravujem niekolko serverov a hladam jednoduchy sposob quick and dirty ako urobit ad hoc zalohu lubovolneho adresara a stiahnut si ju ku mne na lokalne PC s linuxom.
Teraz ad hoc backup robim nasledovne:
1. ssh uzivatel@server
2. sudo su -
3. tar -czvf /home/uzivatel/var_dir.tar.gz /var/
4. chown uzivatel:uzivatel /home/uzivatel/var_dir.tar.gz
5. scp uzivatel@server:/home/uzivatel/var_dir.tar.gz /home/backups/server/var_dir.tar.gz
Je to zdlhava procedura a potreboval by som ju nejako zjednodusit, idealne tak aby som spustil prikaz alebo skript na mojom lokalnom pc.
Problemy:
1. servery su za NATom - nie je mozne sa zo serverov pripojit na moj lokalny PC
2. ssh login pre roota je zablokovany, mozem sa prihlasit iba ako obycajny uzivatel a potom sudo alebo sudo su -
Vopred dakujem za kazdu radu.
Řešení dotazu:
-J destination Connect to the target host by first making a ssh connection to the jump host described by destination and then establishing a TCP forwarding to the ulti‐ mate destination from there. Multiple jump hops may be specified separated by comma characters. This is a shortcut to specify a ProxyJump configura‐ tion directive.Ale to by se tě týkalo, pokud bys chtěl spojení opačným směrem. Tobě v podstatě stačí něco jako:
ssh uzivatel@server sudo tar -cz /home/uzivatel > uzivatel.tar.gzPřecijen asi nepotřebuješ vytvářet soubor se zálohou na serveru a můžeš ten archiv rovnou posílat k sobě.
Na směru celkem nezáleží, běžně používám triky jako
git archive --format tar --prefix ktest/ HEAD | ssh somehost "tar -xf - -C /path"
a stejně tak by tam mohlo být
... | ssh somehost "cat >/some/path"
ssh login pre roota je zablokovany, mozem sa prihlasit iba ako obycajny uzivatel a potom sudo alebo sudo su -
Tahle móda ještě pořád nepominula?
<dáblův advokát>
Brání to například proti chybám typu „uprostřed autentizace lze server přesvědčit že jsem uspěl“ (CVE-2018-10933-like) a „umím uhádnout uživatelův klíč“ (starý případ s openssl s 2^15 klíči v Debianu).</dáblův advokát>
ssh uzivatel@server "sudo tar -czf - source_dir" > local_named.tar.bz2
Tiskni
Sdílej: