V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Dobry den,
spravujem niekolko serverov a hladam jednoduchy sposob quick and dirty ako urobit ad hoc zalohu lubovolneho adresara a stiahnut si ju ku mne na lokalne PC s linuxom.
Teraz ad hoc backup robim nasledovne:
1. ssh uzivatel@server
2. sudo su -
3. tar -czvf /home/uzivatel/var_dir.tar.gz /var/
4. chown uzivatel:uzivatel /home/uzivatel/var_dir.tar.gz
5. scp uzivatel@server:/home/uzivatel/var_dir.tar.gz /home/backups/server/var_dir.tar.gz
Je to zdlhava procedura a potreboval by som ju nejako zjednodusit, idealne tak aby som spustil prikaz alebo skript na mojom lokalnom pc.
Problemy:
1. servery su za NATom - nie je mozne sa zo serverov pripojit na moj lokalny PC
2. ssh login pre roota je zablokovany, mozem sa prihlasit iba ako obycajny uzivatel a potom sudo alebo sudo su -
Vopred dakujem za kazdu radu.
Řešení dotazu:
-J destination Connect to the target host by first making a ssh connection to the jump host described by destination and then establishing a TCP forwarding to the ulti‐ mate destination from there. Multiple jump hops may be specified separated by comma characters. This is a shortcut to specify a ProxyJump configura‐ tion directive.Ale to by se tě týkalo, pokud bys chtěl spojení opačným směrem. Tobě v podstatě stačí něco jako:
ssh uzivatel@server sudo tar -cz /home/uzivatel > uzivatel.tar.gzPřecijen asi nepotřebuješ vytvářet soubor se zálohou na serveru a můžeš ten archiv rovnou posílat k sobě.
Na směru celkem nezáleží, běžně používám triky jako
git archive --format tar --prefix ktest/ HEAD | ssh somehost "tar -xf - -C /path"
a stejně tak by tam mohlo být
... | ssh somehost "cat >/some/path"
ssh login pre roota je zablokovany, mozem sa prihlasit iba ako obycajny uzivatel a potom sudo alebo sudo su -
Tahle móda ještě pořád nepominula?
<dáblův advokát>
Brání to například proti chybám typu „uprostřed autentizace lze server přesvědčit že jsem uspěl“ (CVE-2018-10933-like) a „umím uhádnout uživatelův klíč“ (starý případ s openssl s 2^15 klíči v Debianu).</dáblův advokát>
ssh uzivatel@server "sudo tar -czf - source_dir" > local_named.tar.bz2
Tiskni
Sdílej: