Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Ahoj, mám tři veřejné IPv4. mám lokální sít. mám fyzický HW server, na kterém bych si představoval OpenSuse + QEMU/KVM. Kde budou následující virtuální stroje, dostupné z LAN i WAN: 1) PFSense s vlastní veřejnou IP. 2) Mail tedy postfix+nějaký IMAP s vlastní veřejnou IP. 3) WWW tedy Apache s vlastní veřejnou IP. Fyzický stroj, který řeší virtualizaci, chci spravovat pouze z LAN a nemám pro něj volnou veřejnou IP. Je možné, tedy ve fyzickém stroji na WAN rozhraní nenastavit IP/MASK/GW? Díky za vaše názory. Radek
Řešení dotazu:
Veřejné IP nastavuji přímo na zařízení, které pak připojím do "routeru" poskytovatele. Pokud vezmu tedy PC Linuxem, které má dvě síťovky, eth0 nastavím rozsah pro LAN, eth1 nastavím veřejnou IP přidělenu poskytovatelem a nakonfiguruji IPTables/FW, stává se PC routerem. Asi to popisuji krkolomně, to se omlouvám, ale snad to pomůže pochopit situaci.
No a proto jsem tady přeci, abych od lidí co tuší zjistil, jak na to
(postfix, 4 domény zhruba 100 boxu provozuji cca 18 let, ReadHat a pak OpenSuse) Mám spíše problém se vyjádřit tak, aby bylo pochopitelné co chci vědět. Vize je taková -mám reálný server, který se chová jako FW ... má vlastní veřejnou IP -mám reálný server, který se chová jako SMTP,IMAP,POP3 ... má vlastní veřejnou IP -mám reálný server, který se chová jako WWW,Mysql ... má vlastní veřejnou IP 3 kusy relativně staršího HW. A mám jeden pěkný server (2x 6ti jádrový CPU + 16GB RAM + 2TB pole, který jsem chtěl použít jako "virtualizační" server přenést na něj ty tři reálné servery. A jde mi o nastavení sítě, právě toho "virtualizačního" serveru. Díky za trpělivost, případně tipa co vlastně studovat.
Tiskni
Sdílej: