3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Ahoj, mám tři veřejné IPv4. mám lokální sít. mám fyzický HW server, na kterém bych si představoval OpenSuse + QEMU/KVM. Kde budou následující virtuální stroje, dostupné z LAN i WAN: 1) PFSense s vlastní veřejnou IP. 2) Mail tedy postfix+nějaký IMAP s vlastní veřejnou IP. 3) WWW tedy Apache s vlastní veřejnou IP. Fyzický stroj, který řeší virtualizaci, chci spravovat pouze z LAN a nemám pro něj volnou veřejnou IP. Je možné, tedy ve fyzickém stroji na WAN rozhraní nenastavit IP/MASK/GW? Díky za vaše názory. Radek
Řešení dotazu:
Veřejné IP nastavuji přímo na zařízení, které pak připojím do "routeru" poskytovatele. Pokud vezmu tedy PC Linuxem, které má dvě síťovky, eth0 nastavím rozsah pro LAN, eth1 nastavím veřejnou IP přidělenu poskytovatelem a nakonfiguruji IPTables/FW, stává se PC routerem. Asi to popisuji krkolomně, to se omlouvám, ale snad to pomůže pochopit situaci.
No a proto jsem tady přeci, abych od lidí co tuší zjistil, jak na to
(postfix, 4 domény zhruba 100 boxu provozuji cca 18 let, ReadHat a pak OpenSuse) Mám spíše problém se vyjádřit tak, aby bylo pochopitelné co chci vědět. Vize je taková -mám reálný server, který se chová jako FW ... má vlastní veřejnou IP -mám reálný server, který se chová jako SMTP,IMAP,POP3 ... má vlastní veřejnou IP -mám reálný server, který se chová jako WWW,Mysql ... má vlastní veřejnou IP 3 kusy relativně staršího HW. A mám jeden pěkný server (2x 6ti jádrový CPU + 16GB RAM + 2TB pole, který jsem chtěl použít jako "virtualizační" server přenést na něj ty tři reálné servery. A jde mi o nastavení sítě, právě toho "virtualizačního" serveru. Díky za trpělivost, případně tipa co vlastně studovat.
Tiskni
Sdílej: