Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Akým spôsobom je pripojená klávesnica ? USB alebo PS2 ?
Pri usb by som sa sustredil na usb radič či nedochádza k resetom a podobne. taktiež môže byť problém s nejakým modulom jadra. Samozrejme pozrieť logy. dmesg -T -l err
alebo dmesg -T -l warn
.
Viem, že notebook je ine ako desktop. ale preferujem PS2, pretože má samostatné prerušenie cpu.
[53001.885375] ata1: link is slow to respond, please be patient (ready=0) [53004.395391] ata1: SATA link up 6.0 Gbps (SStatus 133 SControl 300) [53004.398294] ata1.00: configured for UDMA/100Možná by to mohlo souviset, jak zmiňoval výše marek_hb. Ale je to HDD, na kterém nejsou žádné systémové soubory, ani /home, takže při běžném provozu nemá systém moc důvodů na něj přistupovat. Stejně tak si opakovaně stěžuje na DVD mechaniku:
[69267.246657] Buffer I/O error on dev sr0, logical block 0, async page read [69267.313217] sr 1:0:0:0: [sr0] tag#16 FAILED Result: hostbyte=DID_OK driverbyte=DRIVER_SENSETak mi to několikrát zatuhlo během psaní tohoto příspěvku, ale do žádného souboru ve /var/log se nic nepřipsalo. Zkusím postupně experimentovat s tou PS2 klávesnicí a vyzkoušeným SATA SSD diskem, jestli na něco přijdu.
Tiskni
Sdílej: