abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (24%)
     (8%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 50 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Dotaz: Wide-gamut LCD pod Linuxem

    4.4.2020 16:35 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Wide-gamut LCD pod Linuxem
    Přečteno: 356×
    Jakou máte se Subj. zkušenost při použití grafických programů GIMP,darktable,RawTherapee,...?

    Pokud LCD s širším barevným gamutem využíváte, jaký color space preferujete AdobeRGB/DCI-P3/...?

    Odpovědi

    7.4.2020 13:59 f
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wide-gamut LCD pod Linuxem
    Pouzivam a jsem spokojen. Ale mozna je to jen tim, ze nemam srovnani s HW kalibraci, ktera funguje jen pod Windows. Jako pracovni profil pouzivam AdobeRGB.
    7.4.2020 20:35 TechnikTom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wide-gamut LCD pod Linuxem
    Nevím, co přesně myslíte HW kalibrací fungující jen ve Windows, ale já úspěšně používám HW kalibraci se sondou i pod Linuxem. DisplayCAL a spol.
    7.4.2020 23:02 f
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wide-gamut LCD pod Linuxem
    Lepsi monitory maji vlastni LUT tabulky, ale SW, ktery s tim umi komunikovat, byva jen pro Windows, pripadne pro Mac.
    8.4.2020 00:46 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wide-gamut LCD pod Linuxem
    Je tím obecně míněna (hardwarovou kalibrací) tato funkcionalita, výklad asi stejně dobrý jako jiné.
    A few monitors allow changing its grey response because they are able to store at user command a set of custom calibration curves in their own electronic components. If a monitor has such a feature, we say it has “hardware calibration”, because it has a LUT (Lookup Table) to store calibration curves.
    Výsledkem DisplayCAL (SW) kalibrace (např. kvůli dosažení požadované gamma) je korekce na straně výstupu GK, nikoli přímo v útrobách LCD. Například můj již odstavený monitor EIZO GC211 disponoval touto schopností, takže výsledný ICC profil (kalibr.sw. ColorNavigator) byl datově velmí spartánský (WhitePoint a pár souřadnic v barevném prostoru?), proti tomu při SW kalibraci (kalibr.sw. Eye-One) byl ICC profil datově podstatně objemnější díky popisu vícebodových křivek.
    7.4.2020 21:03 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wide-gamut LCD pod Linuxem
    Mne to táhne k DCI P3, kde je nabídka zatím dost omezená (přecijen AdobeRGB je tradiční gamut pro photography/pre-press).

    Chybějící podpora HW kalibrace LCD (u Linuxu-only prostředí s nemožností využít HW kalibrace nástroji dostupnými pro Win/MacOS) by mohla mít řešení v LCD s vestavěnou kalibrací(sondou), které umožňují stanovit kalibrační target přímo v OSD LCD a po ukončení kalibrace je tento uložen do jednoho z CAL profilu LCD. Při následné SW kalibraci ext. sondou (se stejným kalibračním cílem) lze zajistit vznik profilu na straně PC (korekce asi budou minimální, nejspíše vyplývající s rozdílné přesnosti sond). Díky omezeným korekcím by výstupní škála vzniklá na základě SW kalibrace nemusela být významně korigovana. Nevýhodou u vestavěných kalibračních sond je kalibrace typicky v jediném bodě LCD, výsledky při plošném uplatnění profilu budou ovlivněny homogenitou podsvícení(jas/col_temp).

    Jedním z kandidátů s vestavěnou sondou (asi mířený spíš na SDR oblast) může být DELL UP2720Q. Výsledky v recenzích působí mírně povzbudivě, uvidíme zda se to potvrdí v další recenzích. Nakolik mj. deklarovaný gamut je opravdu reálně dosažitelný.

    17.4.2020 14:25 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wide-gamut LCD pod Linuxem
    OT: Jeden "protip"?

    Pokud u svých (stejných monitorů?) modifikujete EDID v xorg.conf pomocí Option "CustomEDID" "DP-0: /path/EDID.bin ....., dopřejte každému z nich svou vlastní individuálně modifikovanou kopii EDID.bin, v opačném případě se můžete dočkat zvláštního chování.

    Připisuji to tomu, že součástí informací EDID poskytovaných monitorem je asi i sériové číslo (takže by se EDID.BIN měly lišit minimálně v něm). Zatím to z mého pohledu vypadá, že S/N se asi nějak využívá v CMS (k rozlišení více stejných LCD). Při stejném EDID.bin u dvou monitorů mi CMS jeden LCD zcela zapřelo (nebylo jej patrně schopno rozlišit) a neumožnilo mu přiřadit .ICC (vzniklý kalibrací).

    Primárním důvodem pro modifikaci EDID bylo doplnění (chybějící) možností volby 2160p24 v rozlišení monitorů.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.