Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
Zkus to tam nakopírovat. Nabootuj Live, připoj čtečku s primární SD kartou a dále:
# Zvýšení oprávnění: sudo su # Přesun do daného adresáře: cd /var/www/nextcloud/3rdparty/ # Zobrazení obsahu adresáře: ls # Dejme tomu, že tam bude soubor1 a soubor2 # Zkopírování souborů se zachováním práv: cp -a soubor1 soubor2 /home/user # třeba
Pak bezpečně odpoj SD kartu a vyměň jí za klon a pokračuj:
# Přesun do adresáře s těmi soubory: cd /home/user # Vložení souborů do patřičného adresáře: cp -a soubor1 soubor2 /var/www/nextcloud/3rdparty/
Bezpečně odpoj SD kartu, vlož jí do RPi a zkus, jestli se pak půjde z webu přihlásit do NC.
Monžá ale bude třeba něco přegenerovat, ale snad ne.
Ale když jsem teď do toho prvního logu koukal, tak myslím, že něco nechybí pouze ve /var/www/nextcloud/3rdparty , ale taky ve /var/www/nextcloud/lib. Moc se v tom logu nevyznám. Je to tam samý PHP fatal error. Můžeš zkusit, než (pokud) se někdo ozve na tom klonu smazat vše z /var/www/nextcloud/ a z originálu tam vše zkopírovat. Když tak uděláš nový klon.
# Smazání v klonu: rm -R /var/www/nextcloud/* # jako root (sudo su)
A co když udělal při porovnávání chybu?
Nemyslel jsem něco hledat, ale na klonu smazat vše z /var/www/nextcloud/ a pak tam z primární SD karty pomocí cp -a zkopírovat vše z /var/www/nextcloud/. Je to trošku "pracnější" než diff, ale problém to v žádném případě není. Diff je ale samozřejmě snažší. Já osobně bych to ale vzhledem k těm logům zkusil ve smyslu "tonoucí se stébla chytá".
Pořád mi to vrtá v hlavě. Dej sem prosím výstupy blkid
a cat /etc/fstab
z obou OS.
... musel jsem si půjčit noťas s linuxem ...
NB sis půjčovat nemusel. Stačilo nabootovat Live z flešky a tu SD kartu s klonem dát do čtečky, strčit do pc, připojit a udělat, co bylo třeba.
Výpis z fstab nevím jak udělat ...
Kdybys právě nabootoval to Live, tak v GNU/Linuxu se obsah souborů zobrazuje příkazem cat
.
cat /etc/fstab
a v terminálu by se ti zobrazil obsah souboru fstab. Když bys chtěl tento výpis uložit do souboru, tak bys napsal:
cat /etc/fstab >tvuj_nazev_souboru.txt
V Linuxu není potřeba za název souboru psát tečku a připonu, aby systém poznal o jaký soubor se jedná. Linux to pozná podle obsahu toho souboru. Ta tečka s příponou se píše pro lepší uživatelovu orientaci.
No, a steně tak bys to udělal s příkazem blkid
, který zobrazuje identifikační údaje blokových zařízení. Takže:
blkid >blkid.txt
Ty soubory bys dal na flešku a pak vložil sem jako přílohu. Toť vše.
Ty soubory bys dal na flešku a pak vložil sem jako přílohu.
Vlastně bys je mohl odeslat rovnou z toho Live, akorát kdybys je chtěl odeslat jako přihlášený, tak by sis musel pamatovat|mít po ruce přihlašovací údaje na ABCLinuxu.
Ano.
Opravdu jsou identické.
Když pustíš tu kartu s klonem, tak se přes ssh dostaneš na ty disky?
Udělej ten diff, jak ti radí Radek.
A co certifikát? V jednom z těch logů je zmíněn. Když si přes Let's Encrypt vygeneruješ certifikát a pak naklonuješ SD kartu, nemůže v tom být zádrhel?
@saikop:
Generoval jsi na primární SD kartě ssl certifikát?
Určitě ano, ale jestli neobsahuje nějakou ochranu, aby byl nepřenosný. I když u mě v tom problém nebyl. Naklonoval jsem kartu i s certifikátem a do NC mi pak přihlášení z webu fungovalo.
Nebyla. Jestli máš klon naprosto identický s originálem a potvrzuje to i diff, jak tu kartu chceš ještě lépe naklonovat. Ten klon je perfektní. Jediné, v čem může být rozdíl je v tom sériovém čísle. Já ale žádné sériové číslo řešit nemusel a klon mi fungoval. Na tvém místě bych zkusil jinou (raději větší) SD kartu a pokud by ani to nepomohlo, tak bych zazálohoval data z diskového pole a nainstaloval NextCloudPi. V něm mi klonování funguje. A možná, že by to pole i šlo nějak zapojit do NCP. Ale tomu já absolutně nerozumím.
Já jsem nevěděl, že ti NC jede na 64 GB SD kartě. Já jej mám na 16 GB kartě. Myslel jsem, že máš třeba 8 GB kartu a koupil bys 16 GB. Ale 128 GB je zbytečné.
Clonezill kdysi neuměla (respektive bylo to experimentální, ale v praxi to nefungovalo) klonovat na menší úložiště. Dám příklad: Měl jsi 8 GB kartu a systém na ní zabíral 2 GB. Pokud si udělal zálohu a zapnul kompresi, tak ses dostal pod 2 GB, ale pro obnovu jsi nemohl použít ani 4 GB kartu, protože Clonezille to vadilo a vyžadovala zase 16 GB kartu. Dnes už to nevadí a umí i na menší. Samozřejmě se to na ní musí vlést. Ale raději jsem napsal větší, kdyby s tím byl třeba problém, že by chyběl nějaký ten B a kvůli tomu by to nešlo. Míním tím nějaký bug. Ale samožřejmě, že když jsou karty naprosto stejně velké, tak by problém být neměl vůbec.
Na to, že se nic nestane bych nespoléhal. Nevěříš snad, že ta SD karta tě přežije? BTW: nevím, jestli to víš, ale NC můžeš mít nainstalován na disku a na SD kartě mít jen zavaděč, který se použije pouze při startu OS a pak už OS běží z disku. Tady by byla výdrž i rychlost úplně někde jinde.
Zkus se tady ještě zeptat na ten RAID. Rád bych ti s tím pomohl, ale opravdu je to pro mě španělská vesnice.
No hurááá.
Jsem rád, že se ti to povedlo vyřešit. Paráda.
A jsem rád, že sis nainstaloval GNU/Linux. Já jsem z Windows na Linux konvertoval před ~ 2 roky a neměnil bych. Můžeš si jej sem tam pustit a zkoušet si věci. Třeba se ti časem zalíbí a přidáš se k nám.
Enjoy!
Mint je pro začátek dobrá volba. Sám jej používám s prostředím Cinnamon. Jaké prostředí sis vybral?
Tiskni
Sdílej: