Společnost Arm v rámci Total Compute Solutions 2022 představila nová CPU (Cortex-X3, Cortex-A715) a nová GPU (Immortalis-G715, Mali-G715, Mali-G615).
Bram Moolenaar oznámil vydání nové major verze 9.0 textového editoru Vim (Vi IMproved). Zdůraznil podporu skriptů Vim9.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu červnový souhrn novinek (YouTube). Příští týden bude spuštěno PINE64 EU.
Byl vydán Mozilla Firefox 102.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Firefox 102 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová verze 22.06.23 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit integraci vektorového animačního programu Glaxnimate. Využít jej lze například k maskování videa (YouTube). Vedle zdrojových kódů jsou již k dispozici také balíčky ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byla vydána nová verze 2.37.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 75 vývojářů, z toho 20 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.39. Přidává podporu RIGHT a FULL OUTER JOIN a další.
Společnost Atari (Wikipedie) slaví 50 let. Založena byla 27. června 1972.
V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
Zdravím, chtěl bych do dualbootu k Win i Ubuntu 20.04 LTS), ale chci mít zadní vrátka, kdyby se cokoliv pokazilo. (Ubuntu má nějaké problémy s ovladači, jejich řešení - při mé úrovni (ne)znalostí - vyžaduje restart, tudíž test s live verzí nepochodím.)
V mém PC se nachází 3 fyzické disky:
S tím, že Win10 se nachází na disku A, kam byly na klonovány z předchozího malého SSD. A boot je nastaven na disk B (pokus o boot z disku A končí chybou).
Samotný disk A je rozdělen následovně:
Původně jsem měl představu, že bych si udělal kopii celého disku A...
$dd if=/dev/sda of=/media/ubuntu/extdisk/backup.img
potom zmenším "Partition2" o 250 GB a nainstaluji tam Ubuntu tam Ubuntu ALE Externí disk je také 1 TB a dd v režimu kopie celého disku kopíruje vše (tedy i prázdné místo), takže se může lehce stát, že dojde prostor na cílovém disku, že?
Nevím jaké problémy mi může způsobit to, že boot Widnows je z disku B. Bojím se toho, že když se budu chtít vrátit na stav v době zálohy, budu mít problémy s bootem Windows, protože záznam na disku B bude změněný? Díky moc za rady.
PS: Ještě tu mám teoretickou možnost zabavit z jednoho staršího NTB 120GB SSD, které bych mohl vyhradit celé pro Ubuntu, ale to neřeší problém možného "rozdrbání" bootu Windows, nebo jo?
dd if=/dev/sda | gzip -c > /sda-image.imgZdar Max
Tiskni
Sdílej: