Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Zdravím, chtěl bych do dualbootu k Win i Ubuntu 20.04 LTS), ale chci mít zadní vrátka, kdyby se cokoliv pokazilo. (Ubuntu má nějaké problémy s ovladači, jejich řešení - při mé úrovni (ne)znalostí - vyžaduje restart, tudíž test s live verzí nepochodím.)
V mém PC se nachází 3 fyzické disky:
S tím, že Win10 se nachází na disku A, kam byly na klonovány z předchozího malého SSD. A boot je nastaven na disk B (pokus o boot z disku A končí chybou).
Samotný disk A je rozdělen následovně:
Původně jsem měl představu, že bych si udělal kopii celého disku A...
$dd if=/dev/sda of=/media/ubuntu/extdisk/backup.img
potom zmenším "Partition2" o 250 GB a nainstaluji tam Ubuntu tam Ubuntu ALE Externí disk je také 1 TB a dd v režimu kopie celého disku kopíruje vše (tedy i prázdné místo), takže se může lehce stát, že dojde prostor na cílovém disku, že?
Nevím jaké problémy mi může způsobit to, že boot Widnows je z disku B. Bojím se toho, že když se budu chtít vrátit na stav v době zálohy, budu mít problémy s bootem Windows, protože záznam na disku B bude změněný? Díky moc za rady.
PS: Ještě tu mám teoretickou možnost zabavit z jednoho staršího NTB 120GB SSD, které bych mohl vyhradit celé pro Ubuntu, ale to neřeší problém možného "rozdrbání" bootu Windows, nebo jo?
dd if=/dev/sda | gzip -c > /sda-image.imgZdar Max
Tiskni
Sdílej: