Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řešení dotazu:
echo 50000 > /sys/devices/virtual/thermal/thermal_zone0/trip_point_4_temp
rc.local při startu běží pod rootem.
sudo
. Ten skript už pod rootem běží, sudo
ničemu nepomůže, akorát to může rozbít.
Defaults !visiblepwPotom to odmietne bezat, ak to nema terminal. Cize ak mas, tak zakomentuj.
Defaults visiblepw
sudoers
zase vraťte do původního stavu. Ve skriptu, který běží pod rootem, je nesmysl spouštět sudo
.
rc.local
. Pokud by se to z nějakého záhadného důvodu pokoušel spouštět z cronu jiného uživatele, je nejjednodušší řešení přesunout to do systémového cronu. A upřímně řečeno, nemyslím si, že by tazatel věděl, že existuje uživatelský cron…
PATH
. Lepší je dát do cronu (absolutní) cestu k nějakému skriptu a teprve v tom skriptu mít výkonný kód.
#!/bin/bash echo "jede" >>/root/jede.txt
# /lib/systemd/system/rc-local.service # SPDX-License-Identifier: LGPL-2.1-or-later # # This file is part of systemd. # # systemd is free software; you can redistribute it and/or modify it # under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by # the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or # (at your option) any later version. # This unit gets pulled automatically into multi-user.target by # systemd-rc-local-generator if /etc/rc.local is executable. [Unit] Description=/etc/rc.local Compatibility Documentation=man:systemd-rc-local-generator(8) ConditionFileIsExecutable=/etc/rc.local After=network.target [Service] Type=forking ExecStart=/etc/rc.local start TimeoutSec=0 RemainAfterExit=yes GuessMainPID=no # /lib/systemd/system/rc-local.service.d/debian.conf [Unit] # not specified by LSB, but has been behaving that way in Debian under SysV # init and upstart After=network-online.target # Often contains status messages which users expect to see on the console # during boot [Service] StandardOutput=journal+console StandardError=journal+consoleNejdřív bych udělal
systemctl status rc<TAB><TAB>
(musíš mít nainstalovaný bash-completion balíček) abys zjistil jestli už neexistuje. Pokud ne, tak ji vytvoř /etc/systemd/system/rc-local.service
, systemctl enable rc-local.service
, a po restartu systemctl status rc-local.service
. Taky si v tom skriptu třeba vytvoř touch /tmp/foo
ať víš že se to spustilo.
Když ti to nefunguje v cronu, tak to bude buď v syslogu, nebo ti to pošle email - musíš mít v systému funkční maily, což já dělám většinou pomocí ssmtp
.
# THIS FILE IS ADDED FOR COMPATIBILITY PURPOSES # # It is highly advisable to create own systemd services or udev rules # to run scripts during boot instead of using this file. # # In contrast to previous versions due to parallel execution during boot # this script will NOT be run after all other services. # # Please note that you must run 'chmod +x /etc/rc.d/rc.local' to ensure # that this script will be executed during boot.
Tiskni
Sdílej: