abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:44 | Komunita

    Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:00 | IT novinky

    Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 13:33 | IT novinky

    V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:22 | Komunita

    Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    12.5. 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    12.5. 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 611 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Vygenerovaní neukradnutelných SSH klíču

    13.11.2021 19:09 host
    Vygenerovaní neukradnutelných SSH klíču
    Přečteno: 542×
    Ahoj, jak se generuji ssh klíče - ty co nejdou ukradnout z disku? Četl jsem o tom článek a nemůžu ho najít. Díky

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    13.11.2021 19:33 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vygenerovaní neukradnutelných SSH klíču
    Asi se mysli klice ulozene na tokenu, napriklad na obcance.
    13.11.2021 20:29 host
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vygenerovaní neukradnutelných SSH klíču
    Ano, token je to co jsem hledal. Díky

    Už jsem to našel, ale stejně to nechápu, kam si to jako mám nahrát? Na jaký hardware a jak se pak podle toho přihlásim na server?
    Řešení 1× (billgates)
    Jendа avatar 13.11.2021 21:04 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vygenerovaní neukradnutelných SSH klíču
    Už jsem to našel, ale stejně to nechápu, kam si to jako mám nahrát?
    To se nenahrává. Tokenu řekneš „vygeneruj klíč“, on ho vygeneruje uvnitř a dá ti jeho veřejnou část (a tu dáš do authorized_keys na své servery). A potom tokenu vždycky při přihlašování pošleš výzvu serveru, on ji uvnitř podepíše a vrátí ti ji podepsanou. A hlavní pointa tokenu je, že ti nikdy nedá ten privátní klíč, takže nelze tiše zduplikovat.

    Má to ale dva problémy:
    • Klíč se generuje uvnitř tokenu a tokeny skoro nikdy nejsou auditovatelné. Musíš tedy věřit, že klíč opravdu vygeneruje správně. Nejčastější chyba je špatný náhodný generátor: na tom dojely třeba slovenské občanské průkazy. Ten může být špatný omylem, nebo i úmyslně. Pokud se to „úmyslně“ dobře udělá, tak je to nezjistitelné bez kompletního reverzního inženýrství tokenu.
    • Pokud máš napadený počítač, tak se dá jen o trošku složitěji stejně např. nainstalovat backdoor na ten systém, ke kterému se vzdáleně přihlašuješ. Jedna z možností je třeba zneužít SSH multiplexing, kdy si jeden shell otevřeš ty a druhý shell si tajně otevře útočník, ale je i hromada dalších možností jak do ssh session něco injectnout, včetně triviální kdy freezneš terminál, něco tam naposíláš a uděláš reset/clear a uživatel má pocit že jenom trochu zalagovala síť. (brát s rezervou, reálně jsem na tohle útočit nezkoušel)
    13.11.2021 23:36 bfu
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vygenerovaní neukradnutelných SSH klíču
    Předřečník zmiňoval token a občanku.

    Když budu mít tu občanku, platovou kartičku velikosti kreditky, tak patrně také potřebuji nějakou čtečku. Dobře, a když si ji pořídím, tak pak budu moci na Linuxu i na Windows vygenerovat klíč v občance a přečíst si z ní tu veřejnou část a rozkopírovat ji tam, kam potřebuji? A dosáhnu toho, že se pak s (open)ssh i s Putty spojím bez problémů s protistranou? Co drivery, je to tak jednoduché?

    A co si mám představit pod pojmem token? Na Alze jsem našel pod tím pojmem cosi, co byla nějaká fleška, která zvenku vypadala jako zámek na kolo s číselníkem. Ale bylo to z plastu a nikde tam nepsali o nějakých sofistikovaných funkcích, jako je generování klíčů.

    A co kdybych nedejbože chtěl použít něco takového s mobilem? Používám JuiceSSH, to snad funguje pouze s vlastními klíči, kde je ukrývá, to netuším a jenom doufám, že mobil neztratím a že mi ho neukradnou. Používám tedy biometrické odemykání, takže možná, že zloděj ostrouhá, ale Google a třípísmenkové agentury nejspíš stejně vědí všechno potřebné.

    Přiznám se, že správa ssh klíčů mi už leze krkem. Jeden klíč pro všechny zařízení nebo samostatný klíč pro každé... Počet pokusů pro ověření klíče na jedno spojení... Linux, Windows, mobil...
    13.11.2021 23:59 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vygenerovaní neukradnutelných SSH klíču
    Token je fyzicke HW zarizeni specialne pro ukladani klicu, certifikatu apod. Ma bezne format cipove karty, nebo USB klicenky. Na kartu potrebujes ctecku, na klicenku USB. Oboji ma special ovladace, ktere nejsou problem v linuxu i win. Trochu horsi je to s klientskou aplikaci zajistujici komunikaci, ale to je proste cena za bezpecnost. Deal with it. Na mobil zapomen..
    Jendа avatar 14.11.2021 07:35 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vygenerovaní neukradnutelných SSH klíču
    Když budu mít tu občanku, platovou kartičku velikosti kreditky, tak patrně také potřebuji nějakou čtečku. Dobře, a když si ji pořídím, tak pak budu moci na Linuxu i na Windows vygenerovat klíč v občance a přečíst si z ní tu veřejnou část a rozkopírovat ji tam, kam potřebuji?
    Nezkoušel jsem to, ale odkazovaný článek je přesně o tomhle… U občanky je to ještě okořeněné tím, že potřebuješ na počítači spouštět státní blob, rozumnější čipovky mají podporu přímo ve svobodném opencs.
    Na Alze jsem našel pod tím pojmem cosi, co byla nějaká fleška, která zvenku vypadala jako zámek na kolo s číselníkem.
    To je dárkový předmět, technicky obyčejná fleška a není to token. Typickým příkladem tokenů je třeba YubiKey, a příkladem relativně auditovatelného „tokenu“ je Bitcoin Trezor (který ale, pokud vím, nemá out-of-the-box podporu pro SSH).
    Počet pokusů pro ověření klíče na jedno spojení...
    Si moc nedokážu představit, jak člověk narazí na ten defaultní limit. Jak se ti to stalo? (jinak se to řeší tak, že kde máš starší klíče, tak si to nastavíš v .ssh/config, a ten nejnovější dáš jako default)
    Jendа avatar 14.11.2021 09:05 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vygenerovaní neukradnutelných SSH klíču
    který ale, pokud vím, nemá out-of-the-box podporu pro SSH
    Má.
    14.11.2021 11:14 bfu
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vygenerovaní neukradnutelných SSH klíču
    Si moc nedokážu představit, jak člověk narazí na ten defaultní limit. Jak se ti to stalo? (jinak se to řeší tak, že kde máš starší klíče, tak si to nastavíš v .ssh/config, a ten nejnovější dáš jako default)
    No, obyčejně to nastává, když si při vytváření nějakého virtuálu špatně nastavím klíč nebo Proxy. :-)

    Jinak děkuji za informace.

    Takže pokud bych měl klíče na hw tokenu, tak aby to bylo bezpečné, při každém ověření klíče (použití ssh) musím mít ten token připojený a musím ještě potvrdit přístup k tokenu a/nebo klíči heslem?
    Jendа avatar 14.11.2021 11:33 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vygenerovaní neukradnutelných SSH klíču
    No, obyčejně to nastává, když si při vytváření nějakého virtuálu špatně nastavím klíč nebo Proxy.
    Furt nechápu. Bavíme se o tom, že máš na klientovi příliš mnoho klíčů, a při přihlašování je musí vyzkoušet všechny? Proč máš na klientovi tolik klíčů?
    Takže pokud bych měl klíče na hw tokenu, tak aby to bylo bezpečné, při každém ověření klíče (použití ssh) musím mít ten token připojený
    Ano (to je princip tokenu).
    a musím ještě potvrdit přístup k tokenu a/nebo klíči heslem?
    To asi půjde nastavit.
    14.11.2021 11:37 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vygenerovaní neukradnutelných SSH klíču
    Pri niektorých tokenoch stačí zadať pin (kratučké heslo pozostávajúce len z čísel), alebo len dotknúť sa snímacej plôšky spínača. Alebo ani to nie. Závisí od typu tokenu a nastavenia.

    A dá sa to pochopiteľne nastaviť aj tak, že sa to musí potvrdiť heslom, alebo niečím iným. Závisí to od konkrétneho modelu tokenu a nastavení autentifikácie.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.