Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
# grep -v '^#\|^$' /etc/ssh/sshd_config Port 22 Protocol 2 HostKey /etc/ssh/ssh_host_rsa_key HostKey /etc/ssh/ssh_host_dsa_key HostKey /etc/ssh/ssh_host_ecdsa_key HostKey /etc/ssh/ssh_host_ed25519_key UsePrivilegeSeparation yes KeyRegenerationInterval 3600 ServerKeyBits 1024 SyslogFacility AUTH LogLevel INFO LoginGraceTime 120 PermitRootLogin prohibit-password AuthenticationMethods publickey PubkeyAcceptedKeyTypes=+ssh-dss StrictModes yes RSAAuthentication yes PubkeyAuthentication yes IgnoreRhosts yes RhostsRSAAuthentication no HostbasedAuthentication no PermitEmptyPasswords no ChallengeResponseAuthentication no PasswordAuthentication no X11Forwarding yes X11DisplayOffset 10 PrintMotd no PrintLastLog yes TCPKeepAlive yes AcceptEnv LANG LC_* Subsystem sftp /usr/lib/openssh/sftp-server UsePAM yesLog:
Jan 13 11:52:33.692692 server sshd[16482]: Accepted password for user from x.x.x.x port 58267 ssh2Dany user nemal v tom case ziadne public SSH kluce. Zaludnost je este v tom, ze nesedi cas, kedy sa prihlasil (pouziva Mac a datum ma v prompte) s casom v logoch na serveri (je tam posun cca 13 minut). Ale moze byt, ze mal cas v prompte nejako zlbnuty. A dalsia zaludnost je, ze kolega sa uz potom s heslom nedokazal prihlasit. Testovanie overilo nepouzitelnost hesla:
$ ssh -a -o "PasswordAuthentication=yes" -o "PubkeyAuthentication=no" -o "ChallengeResponseAuthentication=yes" user@server user@server: Permission denied (publickey).Je este nejake nastavenie SSH, ktore umozuje prihlasenie sa s heslom aj napriek tejto konfiguracii servera?
Toto je len tip. Myslím, že došlo k zmene konfigurácie ssh ale nenačitali sa nove nastavenia. Ina možnosť je, že ssh v tejto verzii ak nemal zadefinované kľúče, tak ponukol zadanie hesla. Pozrel by som dátum posledného reštartu ssh a dátum poslednej zmeny konfigurácie.
Určite by pomohli aj logy pred a po prihlásení. Tiež je reálna možnosť, že usporiadanie podmienok v zdrojovom kóde za určitých okolnosti povolilo prihlásenie heslo namiesto striktného vyžadovania kľúča.
Tiskni
Sdílej: