OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
# kontrola: fdisk -l /dev/sdb ... Zařízení Zaveditelný Začátek Konec Sektory Velikost ID Druh /dev/sdb1 2048 20971519 20969472 10G 83 Linux # změna id: fdisk /dev/sdb Příkaz (m pro nápovědu): t Vybrán oddíl 1 Šestnáctkový kód nebo alias (L vypíše všechny kódy):07 Typ oddílu „Linux“ byl změněn na „HPFS/NTFS/exFAT“. Příkaz (m pro nápovědu): w Tabulka rozdělení disku byla změněna. Synchronizují se disky. # opět kontrola fdisk -l /dev/sdb Zařízení Zaveditelný Začátek Konec Sektory Velikost ID Druh /dev/sdb1 2048 20971519 20969472 10G 7 HPFS/NTFS/exFAT
To samé lze udělat i ve windows pomocí nástroje DISKPART (command line utilita, která je součástí windows)
Zdar Max
Já řeším občas i nedostatek písmen (od A do Z mám všechna obsazená), to se obejde tak, že se dají ve správci disků zobrazit vlastnosti oddílu a na jedné z karet (tuším zabezbečení) je taková ošklivá cesta něco jako \\?\dlouhé_hexačíslo tato adresa se zkopíruje a když se vloží do double commanderu (či totalcommanderu) nebo průzkumníka, dá se na ten disk dostat.
Jinak s disky ntfs z linuxu jsem ve windows nikdy neměl problém. Naopak jsem v linuxu narazil na nějakou bariéru (cca 10 milionů souborů a jejich násobky) po které nešlo na disk zapisovat, stačilo ve windows přidat soubor a už to zase na dalších 10 milionů šlo. Míval jsem také ve win problém s fleškou nebo sd s více oddíly (2000, XP, Vista, 7), ale zdá se, že v desítkách už s tím problém neni.
Tiskni
Sdílej: