Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Kernel: 5.4.0-131-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.4.0 Desktop: Cinnamon 5.2.7 wm: muffin dm: LightDM Distro: Linux Mint 20.3 Una. base: Ubuntu 20.04 focal.
Problém je v tom, že se mi k aktualizaci nabízí jen počasí (viz. příloha) a to již několik měsíců. Ani změna repozitářů nepomohla. Věděl by někdo co s tím?
sudo apt install -fjde ^^ o pripadne opravy nedokoncene instalace, ale POZOR, pokud si delal naposledy nejakou "prasarnu" muze ti to nabidnout pro "opravu" odinstalovat hromady balicku ktere potrebujes (snaha o vyhoveni nejake zavyslosti z te prasarny ktera je ale v konfliktu s necim co pozaduje zaklad systemu), takze pokud to napise ze bude resit vice nez 1 balicek, radeji to nepotvrzuj ale hod sem vystup...
sudo apt update && sudo apt upgrade && sudo apt full-upgrade && sudo apt --purge autoremove && sudo apt clean
sudo apt install -f
mi nenajde ani jeden balíček k opravě. Vše se tváří v pořádku. A ano, nechci povyšovat systém, chci jen, aby mě začaly znovu chodit aktualizace systému.
takze pokud to napise ze bude resit vice nez 1 balicek, radeji to nepotvrzuj ale hod sem vystup...
Hlavně bacha na cinnamon-session
. To by se(s) po rebootu hodně divil.
sudo apt update;sudo apt install mintupgrade;sudo mintupgrade
sudo apt update && sudo aptitude reinstall '~i'
Mint na 21 se aktualizuje speciálním aktualizátorem sudo apt update;sudo apt install mintupgrade;sudo mintupgrade
mintupgrade
se pouští bez sudo
.
Nedávno jsem dělal cistou instalaci na LM 21 občas mám nějaké to PPA tak mě nic jiného stejně nezbývalo.
Stačí jít do "Správa aktualizací" > "Upravit" > "Zdroje softwaru" a tam v "PPA repozitáře" a "Další repozitáře" odškrtnout přidané repozitáře. Nebo je v /etc/apt/sources.list zakomentovat, připadně v /etc/apt/sources.list.d/ smazat (soubory). Pak odnistaluješ ty programy a po upgradu ty repozitáře zase povolíš a programy vrátíš.
Tiskni
Sdílej: