Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Zdravím,
když ve Windows 11 stisknete klávesu Wn+h, můžete diktovat a text se Vám zapíše do jakékoliv aplikace, kterou si zvolíte.
Rád bych se zeptal, jestli máme podobnou možnost (v češtině) v Linuxu.
Jedná se o "killer feature", kvůli které si lidé, kterým to ušetří mnoho času, jsou schopní upgradovat z W10 na W11.
Kromě toho řeším situaci, kdy by bylo možné kompletně přejít na Linux, ale tato "výhoda" chybí.
Protože s diktováním tohoto typu nemám zkušenosti, chtěl bych se zeptat zkušenějších.
Nejde mi o diktování pomocí nějaké online služby do okna prohlížeče, ale skutečně o diktování a následný převod na řeč
do jakéhokoliv otevřeného okna aplikace.
Děkuji za odpovědi.
With voice typing, you can enter text on your PC by speaking. Voice typing uses online speech recognition, which is powered by Azure Speech servicesTady to trochu narazi problem, ze uzivatele linuxu si vazi sveho soukromi.
S tím souhlasím.
Ale to je jen část argumentu: Pak je tu BU, kterému to ušetří spoustu času, protože místo toho, aby datloval zápisy pomocí klávesnice je prostě naditkuje a případně trochu opraví (nebo ani to ne, protože potřebuje jen rychlý záznam). Argumenty o bezpečnosti (jakkoliv oprávněné) jdou rychle stranou a klidně zainvestuje i do nového počítače, protože mu to v dnešní hektické době porostě ušetří čas.
Takže otázka zní: Máme na to nějakou odpověď?
Nebo jen tu výše (já jí nepohrdám a naprosto ji respektuji, ale..)?
Tiskni
Sdílej: