Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
/tmp
jako tmpfs
, i když bych to tak kvůli iracionálnímu šetření SSD chtěl. Proto jsem přidal do /etc/fstab
následující:
tmpfs /tmp tmpfs defaults,size=12G,nofail 0 0Dále jsem to neřešil (musel bych přesouvat stávající obsah
/tmp
do nového), protože se do konce září plánoval reboot toho stroje. Řekl jsem si, že po novém bootu se to namountuje jako tmpfs
a tím bude vyřešeno.2023-09-17T21:44:05.712191+00:00 radar-meziklasi systemd[1]: Reloading. 2023-09-17T21:44:06.042402+00:00 radar-meziklasi systemd[1]: Reloading.
/tmp
, s očekávaným obsahem.
# stat /run/systemd/generator/tmp.mount [...] Birth: 2023-09-17 21:44:06.205356369 +0000Stahují se mračna, ale zatím žijeme.
2023-09-17T22:09:00.007085+00:00 radar-meziklasi systemd[1]: tmp.mount: Directory /tmp to mount over is not empty, mounting anyway. 2023-09-17T22:09:00.046507+00:00 radar-meziklasi systemd[1]: Mounting tmp.mount - /tmp... 2023-09-17T22:09:00.049198+00:00 radar-meziklasi systemd[1]: Mounted tmp.mount - /tmp.Nikde jsem nenašel žádnou zmínku co se stalo v 22:09, proč se to zrovna najednou rozhodlo mountovat. Žádné relevantní řádky v journalu mezi 21:44 a 22:09 nejsou.
/tmp
nějaká data a najednou jim „zmizela“.phpsessionclean
pomocí systemd timeru. Tato služba má v service souboru PrivateTmp=true
.
# systemctl cat phpsessionclean # /lib/systemd/system/phpsessionclean.service [Unit] Description=Clean php session files [Service] Type=oneshot ExecStart=/usr/lib/php/sessionclean ProtectHome=true ProtectSystem=true PrivateTmp=trueMoje druhá otázka by tedy mohla být zodpovězena tím, že systemd zjistil, že chce přistoupit k /tmp (vytvořit tam třeba nějaké dočasné privátní adresáře), zjistil, že na to je potřeba ho namountovat (když už tam má mount unitu), ale namountované „není“ (systém běžel s originálním /tmp adresářem přímo na rootfs), tak ho namountoval.
Similarly, units with PrivateTmp= enabled automatically get mount unit dependencies for all mounts required to access /tmp/ and /var/tmp/. They will also gain an automatic After= dependency on systemd-tmpfiles-setup.service(8).
Podľa mňa to vyzerá, na to, že tam máš dva krát /tmp. Predchádzajúcu definíciu /tmp musíš vymazať. To znamená celý obsah pôvôdného /tmp. Systemd počas bootu generuje jednotlivé mount súbory. Keďže tam máš zrejme ešte súborový systém /tmp, tak ten detekuje a mountne obidva. Preto tam máš hlásenie o tom, že /tmp nie je prázdny.
Myslím, že to nedáš do poriadku bez rebootu alebo cez kexec.
V mojom prípade keď som dal do tmpfs /tmp, tak som zrušil daný lvm s tmp. Neviem presne okolnosti ako som zistil duálny mount. Možno som videl hlášku o tom, že to má dve mount definície alebo som bol dôsledný a upratal som po sebe.
Podľa mňa to vyzerá, na to, že tam máš dva krát /tmp. Predchádzajúcu definíciu /tmp musíš vymazať.Nemám tam 2x /tmp. Předtím tam /tmp vůbec nebylo, používalo se /tmp přímo fyzicky na rootfs.
Preto tam máš hlásenie o tom, že /tmp nie je prázdny.Ne, to hlášení je tam proto, že v běžícím systému, kde /tmp samozřejmě není prázdný, to přes tento neprázdný /tmp začalo mountovat nový /tmp. (problém teď už samozřejmě žádný není, vyřešil se restartem dotčených služeb a pak raději i rebootem stroje)
Tiskni
Sdílej: