abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: Mozilla (Firefox aj.) volba "Použít nastavení proxy serverů v systému"

    19.9.2023 18:31 Franta Hanzlík
    Mozilla (Firefox aj.) volba "Použít nastavení proxy serverů v systému"
    Přečteno: 308×
    WPAD konfiguraci HTTP proxy na Linux GW/FW do sítě anoncuju přes DNS (wpad.domena) i přes DHCP volbu 252. Chrome/Chromium (Lin i Win) a M$ prohlížeče s tím problém nemají, ale Mozilla Firefox/Seamonkey/Thunderbird klienti se svým defaultním nastavení sítě -> Proxy "Použít nastavení proxy serverů v systému" nefungují - na Linuxu ani na Windows. Napraví se to nastavením proxy na "Automatické zjištění konfigurace proxy serverů". Takhle mi to funguje už od nepaměti, zatím jsem vždy jen tupě přepnul u Mazilla klienta nastavení a dál nad tím moc nebádal/pár dotazů ve vyhledávačích odpověď nedalo.

    Takže jestli někdo nevíte:
    • odkud/jak se v Linuxu bere to "nastavení proxy serverů v systému"?
    • zda se to nechá nějak vyladit (např. na straně serveru/DNS/DHCP/anoncováním Avahi/mDNS/...) tak, aby nebylo nutno default konfiguraci Mozilla klientů měnit?
    Díky předem, Franta

    Odpovědi

    19.9.2023 19:11 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mozilla (Firefox aj.) volba "Použít nastavení proxy serverů v systému"
    WPAD a obecne pouzivani proxy na strane klienta je uz davno mrtve ne? Mozilla na to uz kasle. Nehlede k tomu ze pouzivani WPAD muze predstavovat bezpecnostni riziko. Navrhoval bych to cele tovje "od nepameti" zrusit a predelat to do dnesni reality.
    19.9.2023 20:48 Franta Hanzlík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mozilla (Firefox aj.) volba "Použít nastavení proxy serverů v systému"
    Hm, proč by mělo být mrtvé? IMO právě naopak, "centrální" analýza a řízení traffiku na straně klienta (ať je to domácí nebo firemní síť) je čím dál důležitější. SQUID jako projekt HTTP proxy/cache se rozvíjí pořád. Souhlas, že s dnešním převládajícím HTTPS a dynamickým obsahem může být význam kešování malý, ale nastavení přístupů, logování a řízení šířky pásma je důležité a používá se pořád, ne?

    Ten odkaz na mozilu je OT (Mozilla na to nekašle, a vzhledem k chybám 10+ let starým bych se na tohle neodvolával).
    Bezpečnostní riziko (určitě větší) může představovat nakonec i používáni internetu ;)
    Jak si představujete "předělání podle dnešní reality"? Rád se nechám poučit...

    Díky, Franta H.
    19.9.2023 23:13 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mozilla (Firefox aj.) volba "Použít nastavení proxy serverů v systému"
    nastavení přístupů, logování a řízení šířky pásma je důležité a používá se pořád, ne?
    Tohle platilo mozna tak pred 15 lety. Loguje se jinde a jinak. Sirka pasma? Snad na vytacenem pripojeni, ale dneska? Mimochodem jak to souvisi s proxy? A to "omezovani pristupu" aka. "zakazu Facebook" je dost diskutabilni samo o sobe a resi to kazdy lepsi firewall. Otravna a uplne zbytecna konfigurace na klientech i to kesovani je z dob pomaleho internetu ktere jsou davno, davno pric. Nastesti. Nema to zadny prakticky vyznam.
    20.9.2023 00:59 Franta Hanzlík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mozilla (Firefox aj.) volba "Použít nastavení proxy serverů v systému"
    Nestyďte se a podělte o to, kde a jak se teď správně loguje.
    • Nastavení šířky pásma může být dobré v případě, že mi nějaký klient zálohuje data do internetu a nechci, aby mi příliš omezoval klienty (a nechci nasazovat TC). Třeba.
    • S proxy šířka pásma souvisí tak, že jako proxy/cache používám ten zmíněný SQUID, který umí také ty ostatní věci.
    • "Otravna a uplne zbytecna konfigurace na klientech" - o tom vůbec není řeč. Mluvím od začátku o Linux firewallu/bráně, na které běží také ta SQUID proxy cache - o "lepším firewallu", jak vy říkáte. Na klientech chci naopak konfigurovat co nejméně - ideálně ani těch pár kliků na změně nastavení cfg proxy ve FF/TB/SM.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.