V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Zdravím,
kdysi jsem chodil denně na jeden web, na který už tři roky nechodím. Teď jsem odstranil z historie Firefoxu jiný web, jehož URL začíná na stejné písmeno. Výsledkem je, že po napsání toho písmena do adresního řádku mi Firefox doplňuje URL toho webu, na který tři roky nechodím.
Chtěl jsem ho smazat z historie, ale tam už není vidět, nedá se tam vyhledat, ani v té části "starší než 6 měsíců". Chtěl jsem ho tedy navštívit, aby se do historie zařadil a mohl jsem ho z ní odstranit následně. Ale web už neexistuje, doména nikam nevede, do historie ji takto nedostanu, smazat ji od tam nemůžu, takže co teď?
Přijde mi nekoncepční (a v rozporu s deklarovanými principy, důrazem na soukromí atd.), že FF takto dlouho nenavštěvovaný web sice přestane v historii zobrazovat, úplně ho ale nezapomene a pak ho uživateli začne doplňovat v adresním řádku.
Asi to budu muset udělat tak, že si doménu někam nasměruju v /etc/hosts, aby ji FF mohl navštívit, aby se dostala do historie, abych ji od tam mohl smazat. To asi ale běžný uživatel dělat nebude. Existuje lepší řešení? (Dostal jsem se do klasické googlovací frustrační smyčky, kdy mi vyhledávač nachází to, co zdůrazňuji, že nechci.) Mám nahlásit bug?
Řešení dotazu:
Díky, teď se to chová tak, že na desktopu URL starého webu už nedoplňuje, takže takto to nevyřeším. Doplňuje ji na Androidu (kde web taky není v historii) a tam se URL v adresním řádku po doplnění chová už jako obyčejný text.
Myslím, že to nějak souvisí s Firefox Sync - na jednom zařízení web zapomene a pak se tam URL dosynchronizuje z jiného zařízení, na kterém ho ještě nezapomněl, ale nepřidá se správně do historie. Možná je to fakt bug.
Díky, web jsem našel v places.sqlite, odkud jsem ho smazal příkazem:
sqlite3 places.sqlite "delete from moz_places where url like '%REPLACE_ME%';"
kde jsem REPLACE_ME nahradil názvem domény (podle návodu zde: https://kb.mozillazine.org/Places.sqlite).
V Ubuntu 22.04 bylo nejprve potřeba nainstalovat sqlite: sudo apt install sqlite3
Proč se web neukazoval v historii tedy nechápu:)
Díky,To spis my ostatni dekujem za tve reseni
Tiskni
Sdílej: