Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravím,
kdysi jsem chodil denně na jeden web, na který už tři roky nechodím. Teď jsem odstranil z historie Firefoxu jiný web, jehož URL začíná na stejné písmeno. Výsledkem je, že po napsání toho písmena do adresního řádku mi Firefox doplňuje URL toho webu, na který tři roky nechodím.
Chtěl jsem ho smazat z historie, ale tam už není vidět, nedá se tam vyhledat, ani v té části "starší než 6 měsíců". Chtěl jsem ho tedy navštívit, aby se do historie zařadil a mohl jsem ho z ní odstranit následně. Ale web už neexistuje, doména nikam nevede, do historie ji takto nedostanu, smazat ji od tam nemůžu, takže co teď?
Přijde mi nekoncepční (a v rozporu s deklarovanými principy, důrazem na soukromí atd.), že FF takto dlouho nenavštěvovaný web sice přestane v historii zobrazovat, úplně ho ale nezapomene a pak ho uživateli začne doplňovat v adresním řádku.
Asi to budu muset udělat tak, že si doménu někam nasměruju v /etc/hosts, aby ji FF mohl navštívit, aby se dostala do historie, abych ji od tam mohl smazat. To asi ale běžný uživatel dělat nebude. Existuje lepší řešení? (Dostal jsem se do klasické googlovací frustrační smyčky, kdy mi vyhledávač nachází to, co zdůrazňuji, že nechci.) Mám nahlásit bug?
Řešení dotazu:
Díky, teď se to chová tak, že na desktopu URL starého webu už nedoplňuje, takže takto to nevyřeším. Doplňuje ji na Androidu (kde web taky není v historii) a tam se URL v adresním řádku po doplnění chová už jako obyčejný text.
Myslím, že to nějak souvisí s Firefox Sync - na jednom zařízení web zapomene a pak se tam URL dosynchronizuje z jiného zařízení, na kterém ho ještě nezapomněl, ale nepřidá se správně do historie. Možná je to fakt bug.
Díky, web jsem našel v places.sqlite, odkud jsem ho smazal příkazem:
sqlite3 places.sqlite "delete from moz_places where url like '%REPLACE_ME%';"
kde jsem REPLACE_ME nahradil názvem domény (podle návodu zde: https://kb.mozillazine.org/Places.sqlite).
V Ubuntu 22.04 bylo nejprve potřeba nainstalovat sqlite: sudo apt install sqlite3
Proč se web neukazoval v historii tedy nechápu:)
Díky,To spis my ostatni dekujem za tve reseni
Tiskni
Sdílej: