Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Řešení dotazu:
A aký problém by bol pre niekoho, čo naťuká heslo 1234 do počítača aby ti nahodil keylogger alebo vycucal pripravené heslá do banky?Ale tohle není útok, který mu hrozí, protože k počítači mají fyzický přístup jen osoby, co tohle dělat nebudou. (a navíc nemá šifrovaný disk a nejspíš ani SecureBoot, takže takový útočník musí udělat jen o trochu složitější reboot, start live distribuce a instalaci backdooru z ní)
netstat -tlpn
(netstat
je dnes považován za zastaralý a musí se doinstalovat z balíčku net-tools
. Jeho moderní náhradou je program ss
, který je nainstalovaný defaultně a má stejné parametry (ss -tlpn
). Jeho výpis mi ale přijde nepřehledný, proto stále používám netstat.)
Osobně to řeším tak, že mám
Jeho moderní náhradou je program ss, který je nainstalovaný defaultně a má stejné parametry (ss -tlpn). Jeho výpis mi ale přijde nepřehledný, proto stále používám netstat
vypadá to skoro uplně stejně jenom ss má 'state' sloupec na prvním mistě zatimco netstat někde až jako předposlední, plus to má některý sloupce trošku jinak pomenovaný
ss je možná trochu víc rozlezlej na šiřku ale to se dá scvrknout potrubím do column
ss -ltnp | column -t
pak se to podobá hrozně moc
Tiskni
Sdílej: