Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
0 0 * * * kill $(pgrep -f pokus) && sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1chová se to tak, že skript se o půlnoci sice ukončí, ale už se znovu nespustí. Provizorně jsem to obešel rozepsáním příkazu na dva řádky
0 0 * * * kill $(pgrep -f pokus) 1 0 * * * sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1ale to je zas naprd v tom (když pominu ten minutový výpadek), že takto cron ten skript spustí i když předtím třeba vůbec neběžel. Když by to bylo celé na jednom řádku a testovala se návratová hodnota programu kill, skript by se spouštěl jenom v případě jestliže se ho podařilo předtím zabít. Podle nápovědy by to na jednom řádku mohlo fungovat, no bohužel. Důvod proč ten skript chcu restartovat je ten, že skript generuje nezanedbatelné množství výstupu do souboru /tmp/pokus.log a nechcu aby mě ten log bobtnal do nekonečna a na routeru tak postupně vyžral celou paměť. Když celý ten příkaz zadám ručně do terminálu:
kill $(pgrep -f pokus) && sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1 &tak všecko funguje jak má. Běžící skript se zabije, velikost logu se resetne na nulu a skript se spusti znovu. Když skript neběží, nedělá to nic. Takto bych potřeboval aby to fungovalo aji z crona. Co s tím?
Řešení dotazu:
while sleep 1; do timeout /root/pokus.sh done(ten sleep 1 tam je aby pokud skript okamžitě skončí nějakou chybou, se to netočilo se 100% vytížením furt dokola)
* * * * * sh /root/cron-pokus.shskript /root/cron-pokus.sh vypadá takto:
#!/bin/sh kill $(pgrep -f pokus) && sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1a samotný /root/pokus.sh vypadá takto:
#!/bin/sh while sleep 5; do date '+%Y-%m-%d %H:%M:%S'; doneKdyž skript neběží, neděje se nic. To je v pořádku. Ručně skript spustím:
sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1 &v momentě jak naskočí nová minuta tak se script /root/pokus.sh ukončí, ale nová instance se už nespustí.
pgrep -f pokus
nevypisuje nic, žádný PID.
Když ten spouštěcí meziskript /root/cron-pokus.sh
upravím na:
#!/bin/sh while sleep 1; do timeout 59 /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1 doneTak se mi to zas spouští každou minutu bez ohledu na to jestli byl předtím už puštěný nebo ne a taky se to spouští paralelně furt dokola, takže po třech minutách už
pgrep -f pokus
ukazuje už devět procesů a další neustále přibývají. Se do toho začínám trochu zamotávat už if [ -z "$(/usr/bin/pgrep -x demonloger)" ]; then `nohup /datalog_bin/autoapp/demonloger >/dev/null 2>&1&` fiTady je moje funkční smyčka, třeba ti to k něčemu bude:
#!/bin/bash #Tento spustitelny soubor se ma chovat jako daemon. #Spousti se prikazem: #nohup /datalog_bin/autoapp/demonloger >&/dev/null& #`nohup /datalog_bin/autoapp/demonloger >/dev/null 2>&1&` #Ukoncuje se prikazem: #kill $(pgrep demonloger) >/dev/null 2>&1 #How kill sleep trap 'kill $(jobs -p); exit' 1 2 3 15 while true; do sleep 300& wait ${!} log="/datalog_bin/log_datalogger/datalogger_log" logername="app" logerpid="$(/usr/bin/pgrep -x $logername)" maxload="30" seconds="10" hertz="$(getconf CLK_TCK)" #Jestlize program nejede, spust ho if [ -z "$logerpid" ]; then aktualnicas=`date +"%d.%m.%Y_%H:%M"` echo "$(echo $aktualnicas)_demonloger_restartoval_app, ktera umrela" >>"$log" /sbin/fuser -k /dev/tty1 >/dev/null 2>&1 #Jestlize program jede a zatezuje procesor vice nez je zdravo (kousl se), pak elif [ -n "$logerpid" ]; then cputime1=$(cat /proc/$logerpid/stat | awk '{print "(" , $14, " + ", $15, ")"}' | bc) sleep "$seconds" cputime2=$(cat /proc/$logerpid/stat | awk '{print "(" , $14, " + ", $15, ")"}' | bc) cpuload=$(echo "100*(${cputime2} - ${cputime1})/$seconds/$hertz" | bc) resultload=$(echo "$cpuload > $maxload" | bc) if [ "$resultload" = "1" ]; then aktualnicas=`date +"%d.%m.%Y_%H:%M"` echo "$(echo $aktualnicas)_demonloger_restartoval_app, ktera se kousla, cpuload $(echo $cpuload)" >>"$log" kill "$logerpid" || kill -9 "$logerpid" sleep 20& wait ${!} /sbin/fuser -k /dev/tty1 >/dev/null 2>&1 fi fi done
mv cron-pokus.sh cron-poxus.sh
(a samozřejmě adekvátně změnit i v crontabu)
Ten příkaz kill $(pgrep -f pokus)
zabije dva procesy, zabije svého rodiče společně s pokus.sh, ještě předtím, než tento stihne spustit novou instanci.
A problém nesouvisí s cronem, stačí si spustit 2 terminály a koukat co se děje. Ideálně spustit skripty se sh -x.
# sh -x /root/cron-pokus.sh + pgrep -f pokus + kill 21824 21832 Terminated
> /tmp/pokus.log
#!/bin/sh kill $(pgrep -f pokus) if [ $? -eq 0 ]; then vcera=$(date -d @$(($(date +%s)-86400)) +%Y-%m-%d) mv /tmp/pokus.log /tmp/pokus_$vcera.log 2> /dev/null sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1 & fifunguje to super.
skript generuje nezanedbatelné množství výstupu do souboru /tmp/pokus.log a nechcu aby mě ten log bobtnal do nekonečnaNestálo by za to zavolať logger a zapísať dáta do systémového logu? Netreba nič reštartovať a mám dojem, že rotácia syslogu funguje.
&&
a nie ;
To má byť nejaký sofistikovaný trolling?
* * * * * kill $(pgrep -f pokus); sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1 &ani takto
* * * * * kill $(pgrep -f pokus) && sh /root/pokus.sh > /tmp/pokus.log 2>&1 &ani takto:
* * * * * /bin/kill $(/usr/bin/pgrep -f pokus); /bin/sh /root/pokus.sh &Jenom to ten skript zabije pokud běží a hotovo. Co je za středníkem už se nevímproč ignoruje.
sh -c 'blabla -bla; bla'
Tiskni
Sdílej: