Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
PrivateUsers=true ProtectSystem=strict ProtectHome=read-only PrivateTmp=true BindPaths=%h/.mozilla/firefox/ ReadWritePaths=%h/.mozilla/firefox/Tohle funguje vcelku dobře a pokud se používá cgroupsv2, tak je vše docela dobře zajištěné. Ale včera jsem se rozhodl, že bych chtěl, aby ty aplikace, neměli přístup vůbec k ostatním uživatelským datům - tzn aby /home/user/ byl prázdný/nedostupný a pouze byla dostupná složka co aplikace potřebuje.
PrivateUsers=true ProtectSystem=strict TemporaryFileSystem=/home/:ro PrivateTmp=true BindPaths=%h/.mozilla/firefox/ ReadWritePaths=%h/.mozilla/firefox/Jenže po téhle úpravě si Firefox stěžuje v gui na
Profil aplikace Firefox nelze nahrát. Pravděpodobně chybí nebo je nedostupný.
. Profile manager se nespustí, vypadá to že profiles.ini se vůbec nečte (je dostupný). Složka je normálně přístupná správně, ale Firefox na základě něčeho ten profil prostě nenačte. Žádný log tam není a ten reálný problém nikde není vidět. Tuší někdo jak to reálně funguje? Strace jsem zběžně zkusil, ale nic moc tam není vidět (je možné že je to někde schované,jiné vlákno). Přepínač ProfileManager a nebo profile nefungují, když je tohle aktivní.
Jinak důvod proč to chci používat přes systemd user instance, je že nastavení je tam možné dobře přizpůsobit,ověřit, kombinovat s instalovanýma aplikacema, není nutné nic instalovat. (Bohužel snap/flatpak/docker nejsou z tohoto pohledu moc dobrý) a apparmor má problematickou správu.
Takže můj dotaz je, zda někdo tuší, jak firefox vybírá profil? Zvláštní je, že v té složce /home/user/.mozilla/firefox/
je Crash Reports a to načítá. Ale profiles.ini co je hned vedle, nečte? A profil, co tam je, také ne?
Řešení dotazu:
~/.cache/mozilla
? Mi se kdysi s firefoxem stalo něco podobného a podařilo se mi ho nakonec oživit smazáním jakéhosi souboru v adresáři s profilem. Nepamatuju si už ale kterého. Snad nějaký parrentlock nebo tak nějak.
Tiskni
Sdílej: