Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
PrivateUsers=true ProtectSystem=strict ProtectHome=read-only PrivateTmp=true BindPaths=%h/.mozilla/firefox/ ReadWritePaths=%h/.mozilla/firefox/Tohle funguje vcelku dobře a pokud se používá cgroupsv2, tak je vše docela dobře zajištěné. Ale včera jsem se rozhodl, že bych chtěl, aby ty aplikace, neměli přístup vůbec k ostatním uživatelským datům - tzn aby /home/user/ byl prázdný/nedostupný a pouze byla dostupná složka co aplikace potřebuje.
PrivateUsers=true ProtectSystem=strict TemporaryFileSystem=/home/:ro PrivateTmp=true BindPaths=%h/.mozilla/firefox/ ReadWritePaths=%h/.mozilla/firefox/Jenže po téhle úpravě si Firefox stěžuje v gui na
Profil aplikace Firefox nelze nahrát. Pravděpodobně chybí nebo je nedostupný.
. Profile manager se nespustí, vypadá to že profiles.ini se vůbec nečte (je dostupný). Složka je normálně přístupná správně, ale Firefox na základě něčeho ten profil prostě nenačte. Žádný log tam není a ten reálný problém nikde není vidět. Tuší někdo jak to reálně funguje? Strace jsem zběžně zkusil, ale nic moc tam není vidět (je možné že je to někde schované,jiné vlákno). Přepínač ProfileManager a nebo profile nefungují, když je tohle aktivní.
Jinak důvod proč to chci používat přes systemd user instance, je že nastavení je tam možné dobře přizpůsobit,ověřit, kombinovat s instalovanýma aplikacema, není nutné nic instalovat. (Bohužel snap/flatpak/docker nejsou z tohoto pohledu moc dobrý) a apparmor má problematickou správu.
Takže můj dotaz je, zda někdo tuší, jak firefox vybírá profil? Zvláštní je, že v té složce /home/user/.mozilla/firefox/
je Crash Reports a to načítá. Ale profiles.ini co je hned vedle, nečte? A profil, co tam je, také ne?
Řešení dotazu:
~/.cache/mozilla
? Mi se kdysi s firefoxem stalo něco podobného a podařilo se mi ho nakonec oživit smazáním jakéhosi souboru v adresáři s profilem. Nepamatuju si už ale kterého. Snad nějaký parrentlock nebo tak nějak.
Tiskni
Sdílej: