abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 48
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 880 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: zaTARovani softlinku s cestou ke zdroji

    Mintaka avatar 16.2.2004 03:22 Mintaka | skóre: 13
    zaTARovani softlinku s cestou ke zdroji
    Přečteno: 288×
    Zdravim

    Rad bych vedel, jak zaTARovat softlink tak, abych ve vyslednem archivu mel cestu k souboru na ktery link odkazuje, a ne k souboru se softlinkem.

    Priklad:

    mam soubor /etc/LinkNaZdroj K nemu mam udelany softlink do adresare /home/alfons/zdroj Pokud v adresari /home/alfons spustim: tar -chf archiv.tar /home/alfons/* ve vyslednem souboru archiv.tar bude soubor /home/alfons/LinkNaZdroj s obsahem souboru zdroj

    Stav ktereho potrebuji dosahnout bude, ze v archivu bude /etc/zdroj - tedy cesta ke zdroji a k linku

    Duvod: Rad bych si udelal v jednom adresari softlink na vsechny konfiguracni soubory, ktere budu menit. Budu je mit pohodlne na jednom miste. Snadnejsi editace i zalohovani. Ovsem pokud ji budu chtit ulozit do archivu, pak s cestou ke zdroji.

    Diky za pripadne rady. Mintaka

    Odpovědi

    16.2.2004 11:16 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše zaTARovani softlinku s cestou ke zdroji
    Jestli tomu dobře rozumím, chceš říci taru, aby zabalil adresář ,zdroj`, ale přitom chceš aby balil nějaké úplně jiné věci, které jsi mu jako argumenty nedal. To nejde.

    Použij --files-from a seznam souborů. Pokud z nějakých důvodů vyžaduješ vytváření symlinků, tak find | xargs -n1 readlink | tar --files-from - ...
    Mintaka avatar 16.2.2004 17:20 Mintaka | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše zaTARovani softlinku s cestou ke zdroji
    Vidim, ze jsem zkonil zadani dotazu. Snad mi prominete. Drobne pochopeni mozna vzbudi cas prispevku.

    Upraveno: mam soubor /etc/ZdrojLinku k nemu mam udelany softlink /home/alfons/LinkNaZdroj pokud spustim: tar -chf archiv.tar /home/alfons/* ve vyslednem souboru archiv.tar bude soubor /home/alfons/LinkNaZdroj s obsahem souboru ZdrojLinku chtel bych, aby v archiv.tar byl soubor /etc/ZdrojLinku vcetne sve cesty.

    Postupoval bych takto ls | readlink -f | tar -chf archiv.tar

    ls vypise aktualni soubory | readlink rekne jejich skutecne umisteni | tar je zabali i se skutecnou cestou

    Jenze to nejde. readlink mi nebasti vstup z roury (neni na to delan zda se)

    Slo by to resit i tak, ze bych vystup z ls -A -1 ulozil do souboru. Pak bych rekurzivne volal readlink a nazvy souboru mu postupne zadaval a vystup readlinku ukladal do jineho souboru se kterym bych nakrmil tar. Zde jsem narazil na to, ze neumim ulozit obsah souboru do pole a jeho jednotlive radky jako soubory postupne volat ven.

    ------ Myslim ze bude vyhodne mit linky na pouzivane konfiguracni soubory v jednom adresari odkud je muzu snadno editovat, aniz bych musel zalezat do struktury - navic je pak budu moci zazalohovat jednim vrzem.

    Kazdopadne dekuji za snahu mi pomoci.
    16.2.2004 18:16 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše zaTARovani softlinku s cestou ke zdroji
    K čemu tam asi píšu ten xargs -n1... <sigh>

    Počáteční / ti samozřejmě tar sežere a findu by se asi hodilo dát -type l. Ale to, co jsem napsal, jinak normálně funguje, nevím, proč se to snažíš nějak ,spravit` vynecháním klíčového xargsu...
    16.2.2004 18:34 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše zaTARovani softlinku s cestou ke zdroji
    kromě toho můžeš vprostřed namísto xargs -n1 readlink použít třeba perl -ple '$_=readlink', což bude rychlejší, protože se nebudou spouštět tucty dalších procesů...
    Mintaka avatar 19.2.2004 01:53 Mintaka | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše zaTARovani softlinku s cestou ke zdroji
    Díky Yetiho nasměrování (a xargu) mám hotovou rozumnou verzi

    A sice:

    find /velin/ | xargs -n1 readlink | xargs -n1000 tar -c -f archiv.tar; tar -u -f archiv.tar /velin/

    A krok za krokem:

    Mám adresář /velin , do kterého ukládám softlinky na používané konfigurační soubory, semtam i nejaký softlink na adresář s konfigurací (třeba samby). Krome toho jsou v něm i obyčejné soubory s popisky a mám v něm uložené i vlastní skriptíky.

    Tato struktura mi slouží hlavně k jednodušší editaci často používaných souborů. (Neirituje mě pohled na spousty konfiguráků, o kterých nemám ani páru.) Na několika místech mám servery, které mají velmi podobnou konfiguraci, kterou chci udržovat aktuální. Nelze to řešit prostým zkopírováním /etc/ - musel bych soubory vybírat. Semtam zkusím jinou verzi distribuce či distribuci a rád bych zase měl svou konfguraci s co nejmenším zapojením ručních prací.

    Tak při tom všem mi tenhle sriptík snad bude pomáhat. A jak to tedy funguje:

    find /velin/ | - nasype do roury ( pipe ) výpis adresáře /velin . Výpisem jsou všechny soubory a adresáře včetně těch, které začínajících tečkou a těch, které jsou v podadresářích. (Neprochází se adresáře, které jsou softlinkem, to by zajistil přepínač -follow Zde to není třeba, protože se taru dostane jméno adresáře, a tar ho zabalí celý.) Do roury find sype soubory každý na nový řádek.

    xargs -n1 readlink | xargs - přebírá vstup z roury a dávkuje ho díky přepínači -n1 po jednom řadku, který předává readlinku. Readlink se podívá zda jde o softlink. Pokud ano, pošle skutečné umístění souboru či adresáře, na který softlink ukazuje do další roury. Pokud soubor nebo adresář není softlinkem tak si ho nevšímá. (To by se dalo změnit přepínačem -f Pak by readlink do do roury zapisoval cesty ke všem adresářům i souborům.)

    xargs -n1000 tar -c -f archiv.tar; Další xargs přebere vstup od readlinku, který je rozdělen na řádky. Z každého softlinku je na výstupu z readlinku jeden řádek. Hodnota přepínače -n je nastavena na 1000. Pokud bych měl v adresáři /velin/ souborů více, hodnotu bych zvětšil. (doufám že to nikdy nebude třeba) Hodnota udává, kolik řádků se má sloučit. Sloučení je potřeba, aby tar dostal jména souborů a adresářů, které chceme zabalit na jednom řádku. A to také udělá. U taru přepínač -c založí nový soubor ( archiv ). -f řekne jak se bude jmenovat ( archiv.tar ). Středník za příkazem ukončuje jeden přikaz. Používám středník, abych celý proces provedl na jednom řádku.

    tar -u archiv.tar /velin/ Druhý příkaz ( řečeno přepínačem -u ) přidá do stejného archivu ještě samotný adresář /velin/ tentokrat se všemi softlinky i soubory a adresáři které softlinky nejsou. Radno dodat, že adresář, který je softlinkem bude v této části archivu jen jako soubor a žádný softlink v této části nemá obsah zdrojového souboru. Obsahuje jen odkaz.

    Výsledek:

    Stačí jen roztarovat archiv do struktury. Doporučuji postup, kdy nejdřiv robalíte jen adresář /velin/ a provedete pomocí tohoto skriptu zálohu stavající konfigurace. Pak roztarujete zbytek a přepíšete ty konfigurační soubory, které uznáte za vhodné.

    Třeba se to někomu bude hodit. Kdyžtak si to přečtu já, až za pár let zapomenu jak že se to ty softlinky tarují.

    Btw: Kdyby nešlo o to, zatarovat je i s cestou, pak stačí dát taru přepínač -h a máte v softlinku obsah souboru na který ukazuje.

    Mintaka
    19.2.2004 07:54 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše zaTARovani softlinku s cestou ke zdroji
    Kdyby sis raději udržoval soubor, kde jsou jména těch konfiguráků, jak jsem navrhoval na začátku, lze jednak tarovat bez nějakých komplikací pomocí -T a jednak vyrobit ten adresář se symlinky ln -s $(<seznam) /velin.

    K samotné myšlence vytváření dalších adresářů v /, navíc takovýchto praštěných, se raději nebudu vyjadřovat...
    Mintaka avatar 20.2.2004 07:31 Mintaka | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše zaTARovani softlinku s cestou ke zdroji
    Ale Linux je přeci hodně o tom, že si ho můžu přizpůsobit tak jak mi to vyhovuje. Neexistuje přeci jen jedna cesta která je správná a nejsprávnější.

    Navíc před řešením tohoto problému jsem nevěděl nic o xargs a nevěděl jsem tolik o chovaní pipe. Za dobu kdy jsem se to snažil nějak vyřešit jsem objevil celou řadu utilitek, které jsou standardně v systému a nevěděl jsem o nich.

    A hlavně, až někdo jednou bude řešit podobný případ a zadá do googla (či jiného prohlížeče) pipe softlink readlink tar / nebo zabalení zdrojového souboru přes softlink - najde mu to i tuhle diskuzi a třeba mu to pomůže vyřešit jeho problém. (A v uspořeném čase ho třeba napadne nějaký geniální algoritmus.)

    PS: Že je ten adresář v / je jen pro zjednodušení ukázky.
    20.2.2004 08:04 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše zaTARovani softlinku s cestou ke zdroji
    IMHO je chybná hlavně myšlenka (která je příčinou celého problému) linkovat konfiguráky kamsi do ... namísto snahy vyznat se v nich tam, kde jsou. To není přizpůsobení si systému ale spíš macintoshizace...
    Mintaka avatar 20.2.2004 22:20 Mintaka | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše zaTARovani softlinku s cestou ke zdroji
    Předpokládám, že časem, až budu Linuxu rozumět lépe to budu dělat jinak.

    Teď je pro mě podstatné, abych vůbec věděl které konfiguráky jsem použil.

    Navíc, to byl problém pro mě hodný vyřešení. A to se podařilo.

    Vnímám samozřejmě tvé dobře míněné rady. Je to ovšem zastřeno radostí, že mě ten systém začíná poslouchat. Každopádně se budu snažit být ostražitý, abych poznal, kdy už je mi výše zmíněný mechanismus na obtíž.

    Když se nad tím zamyslím, pokud by programy měly konfigurační soubory jen v etc a já bych z nich používal alespoň 25%, pak by zřejmě stálo za to pohybovat se jen v etc a zálohovat celý adresář.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.