Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Po instalaci MPlayeru mi v X nechodí kombinace kláves
Alt Gr + něco
(např. Alt Gr + v je '@').
Taky přestala chodit háčkovaná písmena,
jako je 'ě', 'š', 'č', 'ř' a 'ž'. (Buď se píšou nesmyslné
znaky -- např. v prohlížeči Galeon, nebo 'vůbec nic'
-- Terminal.)
Před kompilací MPlayeru jsem pouze doinstaloval kernel headers (2.4.22), binutils (2.14.90), gcc (3.2.3), make (3.80), checkinstall (1.5.3) z distribučních balíčků. (Snad jsem na nic nezapomněl.)
Jedná se o MPlayer 1.0pre3. Zkompilován s těmito předvolbami:
./configure --disable-runtime-cpudetection \ --enable-menu --enable-gui
Slackware 9.1, XFree86 4.3.0, Gnome 2.4 (jinde netestováno)
XF86Config:
Option "XkbRules" "xfree86" Option "XkbModel" "pc104" Option "XkbLayout" "cz,us" Option "XkbVariant" "" Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
Ještě těsně před jeho instalací to chodilo "jako víno" a nic jiného jsem nedělal. Teprve po (těsně) jeho instalaci to začlo zlobit.
LC_COLLATE=czech LC_CTYPE=czech
Schválně jsem upravil XF86Config:
Option "XkbLayout" "us" Option "XkbOptions" ""
Dále jsem zrušil (zakomentářoval) locales:
# export LC_CTYPE=czech # export LC_COLLATE=czech
Nakonec jsem restartoval celý systém a nejde anglická klávesnice (v X)!
Rozložení je stejné jako u české klávesnice a "nereágují" klávesy, které by na české psaly znaky s háčkem nebo čárkou (Terminál), resp. píší se nesmyslé znaky (třeba Galeon).
(==) Using config file: "/etc/X11/XF86Config"
Tohle je v logu. Přesně tenhle soubor jsem upravoval.
Já osobně jsem do žádného skriptu nastavení
klávesnice nedával. S Gnome nebyl až doteď žádný
problém (co bylo v XF86Config
,
to bylo vždycky v Gnome). Jinak Gnome moc nerozumím.
Tiskni
Sdílej: