Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 198. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. května tradičně od 18 hodin v Pivovarské restauraci Moravia.
Byla vydána nová verze 0.25 herního enginu Fyrox, původně rg3d. Přehled novinek s kódy, náhledy i videi v příspěvku na blogu.
Multiplatformní audio přehrávač Qmmp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.1.0. Z novinek lze zmínit například podporu XDG Base Directory Specification.
Letošní konference LibreOffice proběhne 28. září až 1. října v Bolzanu. The Document Foundation hledá přednášející.
Po instalaci MPlayeru mi v X nechodí kombinace kláves
Alt Gr + něco
(např. Alt Gr + v je '@').
Taky přestala chodit háčkovaná písmena,
jako je 'ě', 'š', 'č', 'ř' a 'ž'. (Buď se píšou nesmyslné
znaky -- např. v prohlížeči Galeon, nebo 'vůbec nic'
-- Terminal.)
Před kompilací MPlayeru jsem pouze doinstaloval kernel headers (2.4.22), binutils (2.14.90), gcc (3.2.3), make (3.80), checkinstall (1.5.3) z distribučních balíčků. (Snad jsem na nic nezapomněl.)
Jedná se o MPlayer 1.0pre3. Zkompilován s těmito předvolbami:
./configure --disable-runtime-cpudetection \ --enable-menu --enable-gui
Slackware 9.1, XFree86 4.3.0, Gnome 2.4 (jinde netestováno)
XF86Config:
Option "XkbRules" "xfree86" Option "XkbModel" "pc104" Option "XkbLayout" "cz,us" Option "XkbVariant" "" Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
Ještě těsně před jeho instalací to chodilo "jako víno" a nic jiného jsem nedělal. Teprve po (těsně) jeho instalaci to začlo zlobit.
LC_COLLATE=czech LC_CTYPE=czech
Schválně jsem upravil XF86Config:
Option "XkbLayout" "us" Option "XkbOptions" ""
Dále jsem zrušil (zakomentářoval) locales:
# export LC_CTYPE=czech # export LC_COLLATE=czech
Nakonec jsem restartoval celý systém a nejde anglická klávesnice (v X)!
Rozložení je stejné jako u české klávesnice a "nereágují" klávesy, které by na české psaly znaky s háčkem nebo čárkou (Terminál), resp. píší se nesmyslé znaky (třeba Galeon).
(==) Using config file: "/etc/X11/XF86Config"
Tohle je v logu. Přesně tenhle soubor jsem upravoval.
Já osobně jsem do žádného skriptu nastavení
klávesnice nedával. S Gnome nebyl až doteď žádný
problém (co bylo v XF86Config
,
to bylo vždycky v Gnome). Jinak Gnome moc nerozumím.
Tiskni
Sdílej: