Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Peter
pro rh 7.0-7.2 je limit 24mb ram pro instalaci po siti (ta je pouze textova) a z lokalu jsem to s mene RAM nezkousel (rh62 jsem s 16mb ok, mene jsem nezkousel)
oficialni nazor fy. RedHat je na http://www.redhat.com/support/resources/faqs/rhl_general_faq/s1-install.html - ovsem vsechny udaje o RAM jsou vyssi jelikoz se tykaji grafickeho instalatoru.
rh73 jsem na min nez 32mb zatim neinstaloval
rozhodne na 12mb to neprojde - jedine zkusit neco mensiho nez redhat, nebo jak nekdy zminoval to nainstalovat jinde a pak pretehat...
Marek
ps. official RedHat install guide se zabyva pouze HD prostorem, mozna by pomohlo si procist Customization Guide
http://www.redhat.com/docs/manuals/linux/RHL-7.3-Manual/custom-guide/
IMHO to neni nejlepsi napad. Ynelygentni instalator si totiz najde tvuj yntelygenti HW a pak si tam nasype RPMka podle nej. Takze, kdyz instalujes na 586 a pak ten disk das do 486, tak koncis, protoze se tam nainstalovalo predkompilovane jadro pro tu 586tku. Idealni reseni je, pujcit si od Lojzy odvedle par Mb RAM, neinstalovat to a pak mu ji vratit. Na samotny provoz uz ji tolik nepotrebujes. Spatne je, ze to mas NoteBook, takze tohle reseni se vylucuje. Takze asi jedine fakt sehnat jine distro, nebo RH starsi (IMHO 6.2 by meja fachcit).
Ahoj Peter
Tiskni
Sdílej: