Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Hm, podle mě jediný případ kdy na původním funkčním jádře nenajedou Xka je, když se na novém jádře nainstalují některé významné ovladače (typicky nvidia). Jiný případ mě nenapadá a proto mi to přijde jako blbost. Můžeš to trochu rozvést?
Jinak reinstalovat linux protože něco nejede je strašidelný zvyk, možná jsou OS (e-OS) kde se to takhle řešit musí, ale na linu fakt ne. Když ti něco nejde, tak pátrej po příčině, pokud zlenivíš, tak remove + install příslušných balíků.
--JPNo, to je o čem jsem mluvil - driver na nvidii je de facto modul. Modul se kompiluje vzhledem ke stávajícímu jádru. Jestli jsi na novém jádře nainstalil nvidiacký ovladač (= zkompiloval modul nvidia), pak ti samozřejmě na starém jádře nepofrčí. Z toho plyne fakt, že při KAŽDÉ změně jádra MUSÍŠ znovu zkompilovat všechny moduly, co používáš, a nejsou obsaženy ve zdrojácích jádra.
Abych byl přesný, existuje volba Module versioning support, která by v některých případech měla umožnit natahování modulů kompilovaných pro jiné jádro. Je ale označena jako experimentální a myslím, že nemá cenu se o ní bavit.
Jinak žádný strach, časem se dostaneš do stavu, kdy ti nově zkompilovaný kernel hned napoprvé pojede ;o) (tedy pokud jsi to myslel tak, jak jsem to pochopil ;o)
-- JP
Tiskni
Sdílej: