Byla vydána nová verze 22.06.23 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit integraci vektorového animačního programu Glaxnimate. Využít jej lze například k maskování videa (YouTube). Vedle zdrojových kódů jsou již k dispozici také balíčky ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byla vydána nová verze 2.37.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 75 vývojářů, z toho 20 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.39. Přidává podporu RIGHT a FULL OUTER JOIN a další.
Společnost Atari (Wikipedie) slaví 50 let. Založena byla 27. června 1972.
V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
V OpenAI naučili neuronovou síť hrát Minecraft. Sledováním videí zveřejněných hráči této počítačové hry.
Byla vydána nová verze 7.7.0 správce digitálních fotografií a videí digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Nově je například podporován fotoaparát OM System OM-1 (Olympus). Aktuální digiKam je postaven na Qt5. Verze 8.0.0 bude postavena na Qt6. Vydána by měla být koncem roku. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
/dev/hda1
):
mount /dev/hda1 /mnt/windows
mkdir /windows mount -t vfat /dev/zařízení /windows(pokud to bude fungovat, pak přidat další řádek do /etc/fstab:
/dev/zařízení /windows vfat defaults 0 0). Pokud máte pod WinXP souborový systém NTFS, je situace poněkud složitější: SuSE (alespoň ve verzích 8.x, delší dobu už SuSE nepoužívám) standardně obsahovalo modul jádra ntfs. V Debianu tento modul standardně není. Zda jej lze pomocí
apt-get
stáhnout to nevím, ale určitě jej můžete získat překompilováním jádra systému (podpora NTFS v jádře Linuxu je pořád označena jako EXPERIMENTAL). Jakmile budete mít potřebný modul stačí zadat:
modprobe ntfs (zjistíte jestli modul funguje) mount -t ntfs /dev/zařízení /windows(a opět případně přidat další řádek do /etc/fstab) Snad Vám tato odpověď pomůže. S pozdravem, MŠ.
ntfs
obsahuje!
/etc
ze Suse? Oním kouzelným souborem je /etc/fstab
, tam si zapíšeš definice pro Windows disky, například:
#/dev/hdb1 /mnt/win_c ntfs noatime 0 0Jinak
man fstab
, nebo vyhledávání tady na ábíčku.
~ $ cd /dev /dev $ ls -l hda1 brw-rw---- 1 root disk 3, 1 2005-08-21 13:51 hda1Tento výpis říká, že
hda1
je speciální soubor - blokové zařízení (proto b
na začátku) označené kódem 3:1. Nedá se otevřít tak, jako adresář. Obsah se dá zpřístupnit podle postupů uvedených nahoře. Takže třeba takto:
mount /dev/hda1 /mnt/windowsPokud adresář
/mnt/windows
není, lze jej vytvořit příkazem
mkdir -p /mnt/windowsPokud
mount
vypíše nějakou chybu, bude to asi tím, že jádro nezná daný souborový systém (FAT/NTFS), nebo bylo zadáno chybné zařízení. Jestli jsou Windows jinde, může to být třeba /dev/hda2
, /dev/hda5
, na jiném disku to může být na příklad /dev/hdb1
. Máte-li Serial ATA, nebude to hda1
, ale sda1
atd.
mount
vypíše nějakou chybu, tak ji sam opiš.
Tiskni
Sdílej: