Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Před půl rokem představený webový vyhledávač You.com (Wikipedie) se zaměřuje také na kodéry. Vyzkoušet lze YouCode.
RustDesk je open source alternativa k TeamVieweru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPL-3.0.
/dev/hda1
):
mount /dev/hda1 /mnt/windows
mkdir /windows mount -t vfat /dev/zařízení /windows(pokud to bude fungovat, pak přidat další řádek do /etc/fstab:
/dev/zařízení /windows vfat defaults 0 0). Pokud máte pod WinXP souborový systém NTFS, je situace poněkud složitější: SuSE (alespoň ve verzích 8.x, delší dobu už SuSE nepoužívám) standardně obsahovalo modul jádra ntfs. V Debianu tento modul standardně není. Zda jej lze pomocí
apt-get
stáhnout to nevím, ale určitě jej můžete získat překompilováním jádra systému (podpora NTFS v jádře Linuxu je pořád označena jako EXPERIMENTAL). Jakmile budete mít potřebný modul stačí zadat:
modprobe ntfs (zjistíte jestli modul funguje) mount -t ntfs /dev/zařízení /windows(a opět případně přidat další řádek do /etc/fstab) Snad Vám tato odpověď pomůže. S pozdravem, MŠ.
ntfs
obsahuje!
/etc
ze Suse? Oním kouzelným souborem je /etc/fstab
, tam si zapíšeš definice pro Windows disky, například:
#/dev/hdb1 /mnt/win_c ntfs noatime 0 0Jinak
man fstab
, nebo vyhledávání tady na ábíčku.
~ $ cd /dev /dev $ ls -l hda1 brw-rw---- 1 root disk 3, 1 2005-08-21 13:51 hda1Tento výpis říká, že
hda1
je speciální soubor - blokové zařízení (proto b
na začátku) označené kódem 3:1. Nedá se otevřít tak, jako adresář. Obsah se dá zpřístupnit podle postupů uvedených nahoře. Takže třeba takto:
mount /dev/hda1 /mnt/windowsPokud adresář
/mnt/windows
není, lze jej vytvořit příkazem
mkdir -p /mnt/windowsPokud
mount
vypíše nějakou chybu, bude to asi tím, že jádro nezná daný souborový systém (FAT/NTFS), nebo bylo zadáno chybné zařízení. Jestli jsou Windows jinde, může to být třeba /dev/hda2
, /dev/hda5
, na jiném disku to může být na příklad /dev/hdb1
. Máte-li Serial ATA, nebude to hda1
, ale sda1
atd.
mount
vypíše nějakou chybu, tak ji sam opiš.
Tiskni
Sdílej: