Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Guido Günther z Purism napsal článek Phosh Overview o uživatelském prostředí pro mobilní systémy Phosh. Přehledově popisuje co jednotlivé komponenty dělají a jak jsou propojeny.
reiserfs
o velikosti 2 GB a vybalenými zdrojáky glibc-2.3.5 se tarování do /dev/null
brzdilo tak, že loop
si bral až 15% procesorového času (na Pentiu II 400 MHz). Lepší je ukousnout pár set MB z NTFS i FAT třeba Partition Magicem (osvědčil se mi na to) a v uvolněném prostoru udělat nový souborový systém.
/etc/fstab
, aby se příště mountoval automaticky.
df -h
, povodny adresar /usr ma 1.5GB, kopia 1.4GB. Data som kopiroval cez cp -a /usr/* /mnt/hda6/
. Je to sposobene roznymi suborovymi systemami (ext3 a xfs)? Zda sa, ze system bezi ok.
$ ls /etc/rcS.d/ dis.S07hdparm S18ifupdown-clean S36mountvirtfs S45mountnfs.sh README S20module-init-tools S36udev-mtab S48console-screen.sh S02mountvirtfs S25libdevmapper1.00 S38pppd-dns S50hwclock.sh S04udev S25mdadm-raid S39dns-clean S51ntpdate S05bootlogd S26lvm S39ifupdown S55bootmisc.sh S05initrd-tools.sh S27evms S39readahead S55urandom S05keymap.sh S30checkfs.sh S40hostname.sh S70screen-cleanup S10checkroot.sh S30procps.sh S40hotplug S70xorg-common S18hwclockfirst.sh S35mountall.sh S40networking S75sudo
Tiskni
Sdílej: