Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
undefined symbol: initPAnsiStrings
pak nemate spravne nastavenou cestou k dynamickym knihovnam Kylixu. Budete muset pred spoustenim programu napsat export LD_LIBRARY_PATH=/kde/te/knihovny/mate.
kylix
, je to jenom shellovsky skript ktery pak zavadi skutecny Kylix a tam uvidite spravne nastaveni promenne LD_LIBRARY_PATH. Nebo muzete spustit ldd vas_program
a z vypisu poznate ktere knihovny program potrebuje a ktere mu chybi. Pak uz to muzete vyhledat pomoci find
nebo v MC, pokud preferujete tento file manager.
export LD_LIBRARY_PATH=/home/linux/kylix3/bin/mozilla:$LD_LIBRARY_PATH export MOZILLA_FIVE_HOME=$HOME/.borland/borpreview source /home/linux/kylix3/bin/kylixpath /home/linux/kylix3 >/dev/null /home/linux/kylix3/bin/delphi $*
export LD_LIBRARY_PATH=/home/linux/kylix3/bin:$LD_LIBRARY_PATH
. Pak spustte svuj program. Pokud to bude fungovat, pak mate 2 moznosti.
1) Muzete pridat tento radek export ...
do souboru .bashrc ve vasem domovskem adresari. Toto reseni bude fungovat jenom pro jeden ucet.
2) Pridejte do souboru /etc/ld.so.conf radek /home/linux/kylix3/bin a spustte jednou program ldconfig (jako root, samozrejme). Pak to bude fungovat u vsech uzivatelu.
ldd
:
[~]$ ldd /bin/bash linux-gate.so.1 => (0xffffe000) libncurses.so.5 => /lib/libncurses.so.5 (0xb7f07000) libdl.so.2 => /lib/tls/libdl.so.2 (0xb7f03000) libc.so.6 => /lib/tls/libc.so.6 (0xb7dcc000) /lib/ld-linux.so.2 (0xb7f56000)Z tohoto vypisu muzete videt, ze napr. pro knihovnu libc.so.6 bude pouzit soubor /lib/tls/libc.so.6 a tato knihovna bude namapovana do virtualniho prostoru procesu na adrese (0xb7dcc000). Otazka zni, jak z nazvu knihovny ziskat absolutni cestu. Tak pro tyto ucely se pouziva systemova databaze cest ke knihovnam /etc/ld.so.conf. Pokud mate soubor knihovny ulozeny nekde jinde, pak potrebujete nastavit promennou prostredi LD_LIBRARY_PATH, ze ktere dynamicky loader ziska informaci o ceste. Porovnejte vystup
ldd vas_program
pred tim nez jste zadal radek export LD_LIBRARY_PATH
a po tom. Uvidite, ze v druhem pripade ldd byl schopen chybejici knihovny dohledat.
Tiskni
Sdílej: