Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
undefined symbol: initPAnsiStrings
pak nemate spravne nastavenou cestou k dynamickym knihovnam Kylixu. Budete muset pred spoustenim programu napsat export LD_LIBRARY_PATH=/kde/te/knihovny/mate.
kylix
, je to jenom shellovsky skript ktery pak zavadi skutecny Kylix a tam uvidite spravne nastaveni promenne LD_LIBRARY_PATH. Nebo muzete spustit ldd vas_program
a z vypisu poznate ktere knihovny program potrebuje a ktere mu chybi. Pak uz to muzete vyhledat pomoci find
nebo v MC, pokud preferujete tento file manager.
export LD_LIBRARY_PATH=/home/linux/kylix3/bin/mozilla:$LD_LIBRARY_PATH export MOZILLA_FIVE_HOME=$HOME/.borland/borpreview source /home/linux/kylix3/bin/kylixpath /home/linux/kylix3 >/dev/null /home/linux/kylix3/bin/delphi $*
export LD_LIBRARY_PATH=/home/linux/kylix3/bin:$LD_LIBRARY_PATH
. Pak spustte svuj program. Pokud to bude fungovat, pak mate 2 moznosti.
1) Muzete pridat tento radek export ...
do souboru .bashrc ve vasem domovskem adresari. Toto reseni bude fungovat jenom pro jeden ucet.
2) Pridejte do souboru /etc/ld.so.conf radek /home/linux/kylix3/bin a spustte jednou program ldconfig (jako root, samozrejme). Pak to bude fungovat u vsech uzivatelu.
ldd
:
[~]$ ldd /bin/bash linux-gate.so.1 => (0xffffe000) libncurses.so.5 => /lib/libncurses.so.5 (0xb7f07000) libdl.so.2 => /lib/tls/libdl.so.2 (0xb7f03000) libc.so.6 => /lib/tls/libc.so.6 (0xb7dcc000) /lib/ld-linux.so.2 (0xb7f56000)Z tohoto vypisu muzete videt, ze napr. pro knihovnu libc.so.6 bude pouzit soubor /lib/tls/libc.so.6 a tato knihovna bude namapovana do virtualniho prostoru procesu na adrese (0xb7dcc000). Otazka zni, jak z nazvu knihovny ziskat absolutni cestu. Tak pro tyto ucely se pouziva systemova databaze cest ke knihovnam /etc/ld.so.conf. Pokud mate soubor knihovny ulozeny nekde jinde, pak potrebujete nastavit promennou prostredi LD_LIBRARY_PATH, ze ktere dynamicky loader ziska informaci o ceste. Porovnejte vystup
ldd vas_program
pred tim nez jste zadal radek export LD_LIBRARY_PATH
a po tom. Uvidite, ze v druhem pripade ldd byl schopen chybejici knihovny dohledat.
Tiskni
Sdílej: