V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
CFLAGS
(resp. CXXFLAGS
pro C++), ale záleží samozřejmě na tom, jak je ten configure skript napsaný.
configure.in
a hlavně jak vypadají příslušné Makefile.in
- už jsem bohužel viděl ledacos.
$export CFLAGS='-m32'
$export CXXFLAGS='-m32'
$./configure
./configure
prebehol uspesne pri make
berie gcc
64-bitove include subory "... -I/usr/lib64/...
" ./configure --build=i686-pc-linux-gnu
Makefile.in
. Mimochodem, v /usr/lib64
žádné include soubory nejsou, asi si pletete -I
a -L
.
/usr/lib64/glib-2.0/include/glibconfig.h
Makefile
co vytvory ./configure
pouziva.
Aby som bol konkretnejsi, make
spusti v pohode ale pri gcc -m32
suboru gtkvideo.c
vyhodi chybu.
Budem sa tomu musiet trochu viac venovat. Skontrolovat ake devel subory tam mam a hlavne ci su v 32bit verzii. Mal som za to, ze C subory su rovnake pre 32bit a 64bit aplikacie, ale evidentne sa mylim.
/usr/{,local/}include
a pokud mimořádně potřebujete rozdělit 32-bitovou a 64-bitovou verzi (při rozumně napsaném by to nemělo být potřeba), slouží k tomu preprocesor.
/usr/lib64/libxine.so: could not read symbols: File in wrong format
Takze to linkoval ako 64bit aplikaciu. Preco chce linkovat 64bit kniznice ked ma pri kompilovani volbu -m32 ? A to sa len snazim skompilovat stiahnuty plugin gxine pre Firefox (co je 32bit aplikacia).
linux32
a potom spustit:
$linux32 ./configure
$linux32 make
linux32
totiz nastavi oznam prostredia, ze je i868 namiesto x86_64 vid prikaz:
linux32 uname -a
Tiskni
Sdílej: