Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
/opt/libs/jméno
je nesmysl. Jakž takž by to mohlo fungovat, pokud byste používal jen staticky linkovanou knihovnu, při překladu přidal odpovídající '-I
' a při linkování '-L
'. Jakmile půjde o dynamickou knihovnu, loader ji nenajde, ledaže byste mu cestu k ní připsal do /etc/ld.co.conf
2. Přepínače --libdir
a --includedir
říkají configure skriptu, kam bude příslušný program instalovat své knihovny resp. hlavičkové soubory (bude-li nějaké instalovat). Ne kde bude hledat knihovny při svém překladu resp. linkování.
3. Pokud program potřebuje nějakou knihovnu a ta není instalována v obvyklých adresářích, budou potřeba příslušné přepínače '-I
' nebo '-L
'. Záleží na tom, jak je to v configure.in
vyřešeno. Nejjednodušší je použití pkg-config
prostřednictvím makra PKG_CHECK_MODULES()
, ale to vyžaduje, aby byl nainstalovaný pkg-config
. Některé skripty to řeší tak, že zavedou nějaký --with-jméno
parametr, kterým je potřeba jim sdělit, kde mají knihovnu hledat.
configure.in
, nebo se snažíte přeložit něco cizího.
Tiskni
Sdílej: