Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
a a a b b b c c c d d dpotrebuji dostat vsechny a-c. chci to delat zpusobem
awk '/c/||/a/,/c/ {print}' #to chodi awk '/a/,/c/||/c/ {print}' #ale nechodi proc?otazka. c. 2: jak udelat obdobnou ulohu pomoci sedu? diky!
awk '/[a-c]/'
?
Ad 2.) sed '/[^a-c]/d'
Ovšem úplně nejrozumnější (ovšem tohle vypadá jako školní úloha grep '[a-c]'
Čárka v awk odděluje dva vzory a příslušná akce se vykoná pro rozsah od řádku, který vyhovuje prvnímu vzoru, do nejbližšího řádku, který vyhovuje druhému vzoru (včetně). Pokud se najde další řádek vyhovující prvnímu vzoru, tak se začne znovu.
'/c/||/a/,/c/'
vybírá rozsahy od řádku obsahujícího a
nebo c
do prvního řádku obsahujícího c
.
'/a/,/c/||/c/'
vybírá rozsahy od řádku obsahujícího a
do prvního řádku obsahujícího c
.
Hint: podívej se odkud kam ty podmínky platí
aha. jde mi to vytisknout vsechny radky od radku obsahujiciho a vcetne do c vcetne vsech dalsich jeste obsahujicich c priklad: ---soubor--- a a a b 1111 22222 3333333 1111 22222 3333333 b b cccc cccc cccc d d cc --tisk:------------------------- a a a b 1111 22222 3333333 1111 22222 3333333 b b cccc <- awk pro /a/,/c/ skonci tady cccc cccc <- chci skoncit tisk u tohoto radku d <- toto a dal uz nechci tisknout d cc --------- tj. /a/,/c/ ale neskoncit u 1. c, tisknout i dalsi c ktere navazuji.
Jo, pro takovou úlohu je awk ideální, mně přijde nejjednodušší pomoct si stavovou proměnnou. Možností je víc.
awk '!s && /a/ { s = 1 } s && /c/ { s = 2 } s == 2 && !/c/ { exit } s { print }'
Tohle začne vypisovat na a
a skončí při posledním c
.
# Když narazím na "a" nebo posléze na "c", tak si to # poznamenám !stav && /a/ { stav = "nalezeno a" } stav == "nalezeno a" && /c/ { stav = "nalezeno c" } # Jsem za "c", ale na řádku už "c" není -> konec zpracování stav == "nalezeno c" && !/c/ { exit } # stav je nastaven, takže jsem už našel "a" takže řádek # vytisknu stav { print }
awk zpracovává pravidla v pořadí, v jakém je dostane a pokud je splněná podmínka, tak vykoná akci (a to může ovlivnit platnost dalších podmínek). Jestli ti není jasný, jak awk funguje, tak pomůže man
nebo nějaká literatura.
!stav &&
?!stav
má význam ve chvíli, kdy už je stav "nalezeno c". Kdyby tam nebylo, tak by třeba na vstup,
a b c a dawk odpovědělo stejně, ale když tam je, tak skončí po opsání třetího řádku.
V té původní verzi se testovalo s je/není rovno nule a stejně v awk funguje je/není prázdný řetězec. Neinicializovaná proměnná má hodnotu 0 nebo prázdný řetězec podle kontextu.
s == 0 && /a/ { s = 1 } # v tomhle případě tady může být i s == 1 s != 0 && /c/ { s = 2 } s == 2 && !/c/ { exit } s != 0 { print }
Tiskni
Sdílej: