Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
char *pT = "abcd";
Tímto řádkem jste nadeklaroval proměnnou typu "ukazatel na znak" a uložil do ní ukazatel na řetězcovou konstantu "abcd". Tu není možné změnit.
Můžete udělat například to, že zduplikujete řetězec "abcd" a do řetězce uložíte ukazatel na nově vzniklou kopii (to už není konstanta, protože vznikla až za běhu dynamickou alokací). Tu pak můžete měnit.
char *pT = strdup("abcd");
pT[0] = 'Z';
Samozřejmě pak musíte nově vytvořený řetězec uvolnit pomocí funkce free()
, až už ho nebudete potřebovat, jinak máte memory leak.
Pozn.: Pokud plánujete ve svém programu nějaké větší operace se stringy, myslím, že není dobrý nápad psát to v čistém Cčku; sice to jde, ale je to strašná otrava. V takovém případě by bylo lepší použít C++, které má přímo typ string
, který se chová jako primitivní hodnota.
$ gcc -Wall c.c
$ cat c.c
int main()
{
char *pT="abcd";
pT[0]='Z';
return 0;
}
$ gcc --version
gcc (GCC) 3.4.6
...
Možno lepšie by bolo:
char pT[]="abcd";
Tiskni
Sdílej: