Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
@pole=split(/\s+/,$radek);
Některá slova ovšem budou končit čárkou, tečkou, otazníkem a pod., takže pole ještě musíte projít a tyto konce odstranit.
Pokud chcete použít Perl častěji, doporučuji investovat do skvělého manuálu "Myslíme v jazyku PERL" od Františka Dařeny, která je k mání ve výprodeji už za 199 Kč. Přitom mu slavná "velbloudí kniha" nesahá ani po kolena.
S tou poslednou vetou ste to riadne prehnal
Nez se patlat s whitespace tak bych rovnou sekal na slova/neslova a z vysledku vybiral jen ty slova. Takze tu pocitacku bych videl asi takto
while(<>) { /^\w+$/ and $counts{$_}++ for split /\b/; } print "$word: $count\n" while ($word, $count) = each %counts;
Jedina nevyhoda je, ze to bere i znaky _, takze bud se s tim spokojite, nebo je nejprv vysekejte (napr. zamenou za mezery).
S tou knihou je to vtipne, sice jsem tu zminovanou necetl, ale ty s velbloudem i lamami ano a rozhodne bych se o nich nevyjadroval nejak spatne.
Kniha Larryho Walla a spol. Programování v jazyce Perl, kterou jsem měl na mysli, je nejhorší manuál programovacího jazyka, jaký jsem kdy četl. Obsahuje sice spoustu detailních informací ale co je to platné, když je nenajdete. Rejstřík slabý, obsah prakticky chybí, informace k jednomu tématu rozeseté na padesáti stranách, takže se vám je nikdy nepodaří najít a to nemluvím o Larryho pseudofilosofických sentencích, které mě vždycky doháněly k zuřivosti. Snad jen funce jsou popsané dobře a jsou jediným důvodem, proč tu knihu ještě mám. Manuál jazyka není kniha na jedno čtení. Vracíte se k ní mnohokrát a informace musí být uspořádané a rychle k nalezení. V Dařenově knize jsou například regulární příkazy uspořádány do třiceti čtyř kapitol a podkapitol, takže to, co ve velbloudí knize hledám hodiny, najdu během několika vteřin.
Tiskni
Sdílej: