Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
@pole=split(/\s+/,$radek);
Některá slova ovšem budou končit čárkou, tečkou, otazníkem a pod., takže pole ještě musíte projít a tyto konce odstranit.
Pokud chcete použít Perl častěji, doporučuji investovat do skvělého manuálu "Myslíme v jazyku PERL" od Františka Dařeny, která je k mání ve výprodeji už za 199 Kč. Přitom mu slavná "velbloudí kniha" nesahá ani po kolena.
S tou poslednou vetou ste to riadne prehnal
Nez se patlat s whitespace tak bych rovnou sekal na slova/neslova a z vysledku vybiral jen ty slova. Takze tu pocitacku bych videl asi takto
while(<>) { /^\w+$/ and $counts{$_}++ for split /\b/; } print "$word: $count\n" while ($word, $count) = each %counts;
Jedina nevyhoda je, ze to bere i znaky _, takze bud se s tim spokojite, nebo je nejprv vysekejte (napr. zamenou za mezery).
S tou knihou je to vtipne, sice jsem tu zminovanou necetl, ale ty s velbloudem i lamami ano a rozhodne bych se o nich nevyjadroval nejak spatne.
Kniha Larryho Walla a spol. Programování v jazyce Perl, kterou jsem měl na mysli, je nejhorší manuál programovacího jazyka, jaký jsem kdy četl. Obsahuje sice spoustu detailních informací ale co je to platné, když je nenajdete. Rejstřík slabý, obsah prakticky chybí, informace k jednomu tématu rozeseté na padesáti stranách, takže se vám je nikdy nepodaří najít a to nemluvím o Larryho pseudofilosofických sentencích, které mě vždycky doháněly k zuřivosti. Snad jen funce jsou popsané dobře a jsou jediným důvodem, proč tu knihu ještě mám. Manuál jazyka není kniha na jedno čtení. Vracíte se k ní mnohokrát a informace musí být uspořádané a rychle k nalezení. V Dařenově knize jsou například regulární příkazy uspořádány do třiceti čtyř kapitol a podkapitol, takže to, co ve velbloudí knize hledám hodiny, najdu během několika vteřin.
Tiskni
Sdílej: