Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Po půl roce vývoje od vydání verze 47 bylo vydáno GNOME 48 s kódovým názvem Bengaluru. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Vypíchnout lze počáteční podporu HDR, nová výchozí písma Adwaita Sans a Adwaita Mono, přehrávač zvukových souborů Decibely, Pohodu v Nastavení (Digital Wellbeing), …
Engineering Open House v Red Hatu v Brně proběhne v pondělí 31. března [Facebook].
Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Eric Migicovsky, zakladatel společnosti Pebble, v lednu oznámil, že má v plánu spustit výrobu nových hodinek Pebble s již open source PebbleOS. Včera je představil a spustil předprodej: Core 2 Duo za 149 dolarů s dodáním v červenci a Core Time 2 za 225 dolarů s dodáním v prosinci.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.4. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Byla vydána Java 24 / JDK 24. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 24. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
@pole=split(/\s+/,$radek);
Některá slova ovšem budou končit čárkou, tečkou, otazníkem a pod., takže pole ještě musíte projít a tyto konce odstranit.
Pokud chcete použít Perl častěji, doporučuji investovat do skvělého manuálu "Myslíme v jazyku PERL" od Františka Dařeny, která je k mání ve výprodeji už za 199 Kč. Přitom mu slavná "velbloudí kniha" nesahá ani po kolena.
S tou poslednou vetou ste to riadne prehnal
Nez se patlat s whitespace tak bych rovnou sekal na slova/neslova a z vysledku vybiral jen ty slova. Takze tu pocitacku bych videl asi takto
while(<>) { /^\w+$/ and $counts{$_}++ for split /\b/; } print "$word: $count\n" while ($word, $count) = each %counts;
Jedina nevyhoda je, ze to bere i znaky _, takze bud se s tim spokojite, nebo je nejprv vysekejte (napr. zamenou za mezery).
S tou knihou je to vtipne, sice jsem tu zminovanou necetl, ale ty s velbloudem i lamami ano a rozhodne bych se o nich nevyjadroval nejak spatne.
Kniha Larryho Walla a spol. Programování v jazyce Perl, kterou jsem měl na mysli, je nejhorší manuál programovacího jazyka, jaký jsem kdy četl. Obsahuje sice spoustu detailních informací ale co je to platné, když je nenajdete. Rejstřík slabý, obsah prakticky chybí, informace k jednomu tématu rozeseté na padesáti stranách, takže se vám je nikdy nepodaří najít a to nemluvím o Larryho pseudofilosofických sentencích, které mě vždycky doháněly k zuřivosti. Snad jen funce jsou popsané dobře a jsou jediným důvodem, proč tu knihu ještě mám. Manuál jazyka není kniha na jedno čtení. Vracíte se k ní mnohokrát a informace musí být uspořádané a rychle k nalezení. V Dařenově knize jsou například regulární příkazy uspořádány do třiceti čtyř kapitol a podkapitol, takže to, co ve velbloudí knize hledám hodiny, najdu během několika vteřin.
Tiskni
Sdílej: