Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
snprintf( change_passwd, sizeof( change_passwd ), "passwd %s", login ); system( change_passwd ); // zde cekaNevite jak mu mam to heslo predat? Tento program pobezi na solarisu ne na linuxu, tudiz prikaz useradd v solarisu neumoznuje pri vytvoreni uzivatele pridat jako parametr heslo. Prilozeny program (viz nize) neni kompletni, protoze jednotlivi uzivatele pro vytvoreni a jejich parametry se budou nacitat z externiho souboru. Tohle je demonstracni priklad. O radu abych si vytvoril skript v perlu nebo bashi nestojim.
#include < stdio.h> #define USERADD "/usr/sbin/useradd" #define BASH "/bin/bash" int main( void ) { char create_user[ 200 ]; char change_passwd[ 200 ]; const char *uid = "691"; const char *gid = "100"; const char *home_dir = "/home/jenik"; const char *first_name = "Adam"; const char *last_name = "Jenik"; const char *login = "jenik"; const char *password = "heslo"; snprintf( create_user, sizeof( create_user ), "%s -u %s -g %s -d %s -m -s %s -c \"PRAHA / %s %s\" %s", USERADD, uid, gid, home_dir, BASH, first_name, last_name, login ); snprintf( change_passwd, sizeof( change_passwd ), "passwd %s", login ); printf( "%s\n%s\n", create_user, change_passwd ); system( create_user ); system( change_passwd ); return 0; }
crypt(), getspent(), putspent()
t.j. ak použijete len základné veci, skript pobeží aj pod vašim sh, aj pod bash
sh
neměl stačit.
system
, kde máš vo výslednom reťazci uvodzovky?skús niečo na tento spôsob ...
if (! fork ()) { execlp ("adduser", "-u", username, "-p", password, "-u", uid, NULL); }
o radu "bash" nestojíš? to si radšej ten trojriadkový skript v bash-i chybovo naprogramuješ v C?Ono asi ten "trojriadkovy skript" ma byt sucastou niecoho ovela vacsieho, co bude napisane v C.
Tento program pobezi na solarisu ne na linuxu, tudiz prikaz useradd v solarisu neumoznuje pri vytvoreni uzivatele pridat jako parametr heslo.
#define USERADD "/usr/sbin/useradd" #define BASH "/bin/bash" snprintf( create_user, sizeof( create_user ), "%s -u %s -g %s -d %s -m -s %s -c \"PRAHA / %s %s\" %s", USERADD, uid, gid, home_dir, BASH, first_name, last_name, login ); system( create_user );
chpasswd
?
chpasswd
, ne passwd
.
passwd user </subor/s/heslom.txt
Zhlediska programu pgm
je jedno, jestli napíšete
pgm < file
nebo
cat file | pgm
Program v tom neuvidí žádný rozdíl. Zaznamenáte ho jen vy, protože ve druhém případě se vyrojí zástup lidí s rádoby vtipnými poznámkymi o soutěži ve zbytečném používání příkazu cat
.
cat
spomína, si ty. Kdyz uz to pisete takhle blbe, tak opravdu neni duvod nepouzit shell skript. Na editaci zaznamu o uzivatelich funkcemi k tomu urcenymi, jak vas nasmeroval "14.8. 14:29 Michal Kubeček", taky neni nic tezkeho.
Ale pokud tedy trvate na spousteni prikazu s presmerovanym I/O, tak si probehnete man pro fork/wait/exec, dup/pipe/select. A myslim, ze passwd vyzaduje, aby byl vstup z tty (pty), takze jeste man pts.
Tiskni
Sdílej: