Byla vydána nová verze 1.11.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. S vydáním verze 1.11 se předchozí verze 1.10 stala novou LTS verzí nahrazující verzi 1.6.
Byla vydána nová verze 6.8 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.6.
Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Je druhé úterý v říjnu a tedy všem čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k dnešnímu Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day), tj. oslavy žen zabývajících se přírodními vědami, technologiemi, inženýrstvím a matematikou (STEM).
Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
snprintf( change_passwd, sizeof( change_passwd ), "passwd %s", login ); system( change_passwd ); // zde cekaNevite jak mu mam to heslo predat? Tento program pobezi na solarisu ne na linuxu, tudiz prikaz useradd v solarisu neumoznuje pri vytvoreni uzivatele pridat jako parametr heslo. Prilozeny program (viz nize) neni kompletni, protoze jednotlivi uzivatele pro vytvoreni a jejich parametry se budou nacitat z externiho souboru. Tohle je demonstracni priklad. O radu abych si vytvoril skript v perlu nebo bashi nestojim.
#include < stdio.h> #define USERADD "/usr/sbin/useradd" #define BASH "/bin/bash" int main( void ) { char create_user[ 200 ]; char change_passwd[ 200 ]; const char *uid = "691"; const char *gid = "100"; const char *home_dir = "/home/jenik"; const char *first_name = "Adam"; const char *last_name = "Jenik"; const char *login = "jenik"; const char *password = "heslo"; snprintf( create_user, sizeof( create_user ), "%s -u %s -g %s -d %s -m -s %s -c \"PRAHA / %s %s\" %s", USERADD, uid, gid, home_dir, BASH, first_name, last_name, login ); snprintf( change_passwd, sizeof( change_passwd ), "passwd %s", login ); printf( "%s\n%s\n", create_user, change_passwd ); system( create_user ); system( change_passwd ); return 0; }
crypt(), getspent(), putspent()
t.j. ak použijete len základné veci, skript pobeží aj pod vašim sh, aj pod bash
sh
neměl stačit.
system
, kde máš vo výslednom reťazci uvodzovky?skús niečo na tento spôsob ...
if (! fork ()) { execlp ("adduser", "-u", username, "-p", password, "-u", uid, NULL); }
o radu "bash" nestojíš? to si radšej ten trojriadkový skript v bash-i chybovo naprogramuješ v C?Ono asi ten "trojriadkovy skript" ma byt sucastou niecoho ovela vacsieho, co bude napisane v C.
Tento program pobezi na solarisu ne na linuxu, tudiz prikaz useradd v solarisu neumoznuje pri vytvoreni uzivatele pridat jako parametr heslo.
#define USERADD "/usr/sbin/useradd" #define BASH "/bin/bash" snprintf( create_user, sizeof( create_user ), "%s -u %s -g %s -d %s -m -s %s -c \"PRAHA / %s %s\" %s", USERADD, uid, gid, home_dir, BASH, first_name, last_name, login ); system( create_user );
chpasswd
?
chpasswd
, ne passwd
.
passwd user </subor/s/heslom.txt
Zhlediska programu pgm
je jedno, jestli napíšete
pgm < file
nebo
cat file | pgm
Program v tom neuvidí žádný rozdíl. Zaznamenáte ho jen vy, protože ve druhém případě se vyrojí zástup lidí s rádoby vtipnými poznámkymi o soutěži ve zbytečném používání příkazu cat
.
cat
spomína, si ty.
Kdyz uz to pisete takhle blbe, tak opravdu neni duvod nepouzit shell skript. Na editaci zaznamu o uzivatelich funkcemi k tomu urcenymi, jak vas nasmeroval "14.8. 14:29 Michal Kubeček", taky neni nic tezkeho.
Ale pokud tedy trvate na spousteni prikazu s presmerovanym I/O, tak si probehnete man pro fork/wait/exec, dup/pipe/select. A myslim, ze passwd vyzaduje, aby byl vstup z tty (pty), takze jeste man pts.
Tiskni Sdílej: