Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
snprintf( change_passwd, sizeof( change_passwd ), "passwd %s", login ); system( change_passwd ); // zde cekaNevite jak mu mam to heslo predat? Tento program pobezi na solarisu ne na linuxu, tudiz prikaz useradd v solarisu neumoznuje pri vytvoreni uzivatele pridat jako parametr heslo. Prilozeny program (viz nize) neni kompletni, protoze jednotlivi uzivatele pro vytvoreni a jejich parametry se budou nacitat z externiho souboru. Tohle je demonstracni priklad. O radu abych si vytvoril skript v perlu nebo bashi nestojim.
#include < stdio.h> #define USERADD "/usr/sbin/useradd" #define BASH "/bin/bash" int main( void ) { char create_user[ 200 ]; char change_passwd[ 200 ]; const char *uid = "691"; const char *gid = "100"; const char *home_dir = "/home/jenik"; const char *first_name = "Adam"; const char *last_name = "Jenik"; const char *login = "jenik"; const char *password = "heslo"; snprintf( create_user, sizeof( create_user ), "%s -u %s -g %s -d %s -m -s %s -c \"PRAHA / %s %s\" %s", USERADD, uid, gid, home_dir, BASH, first_name, last_name, login ); snprintf( change_passwd, sizeof( change_passwd ), "passwd %s", login ); printf( "%s\n%s\n", create_user, change_passwd ); system( create_user ); system( change_passwd ); return 0; }
crypt(), getspent(), putspent()
t.j. ak použijete len základné veci, skript pobeží aj pod vašim sh, aj pod bash
sh
neměl stačit.
system
, kde máš vo výslednom reťazci uvodzovky?skús niečo na tento spôsob ...
if (! fork ()) { execlp ("adduser", "-u", username, "-p", password, "-u", uid, NULL); }
o radu "bash" nestojíš? to si radšej ten trojriadkový skript v bash-i chybovo naprogramuješ v C?Ono asi ten "trojriadkovy skript" ma byt sucastou niecoho ovela vacsieho, co bude napisane v C.
Tento program pobezi na solarisu ne na linuxu, tudiz prikaz useradd v solarisu neumoznuje pri vytvoreni uzivatele pridat jako parametr heslo.
#define USERADD "/usr/sbin/useradd" #define BASH "/bin/bash" snprintf( create_user, sizeof( create_user ), "%s -u %s -g %s -d %s -m -s %s -c \"PRAHA / %s %s\" %s", USERADD, uid, gid, home_dir, BASH, first_name, last_name, login ); system( create_user );
chpasswd
?
chpasswd
, ne passwd
.
passwd user </subor/s/heslom.txt
Zhlediska programu pgm
je jedno, jestli napíšete
pgm < file
nebo
cat file | pgm
Program v tom neuvidí žádný rozdíl. Zaznamenáte ho jen vy, protože ve druhém případě se vyrojí zástup lidí s rádoby vtipnými poznámkymi o soutěži ve zbytečném používání příkazu cat
.
cat
spomína, si ty. Kdyz uz to pisete takhle blbe, tak opravdu neni duvod nepouzit shell skript. Na editaci zaznamu o uzivatelich funkcemi k tomu urcenymi, jak vas nasmeroval "14.8. 14:29 Michal Kubeček", taky neni nic tezkeho.
Ale pokud tedy trvate na spousteni prikazu s presmerovanym I/O, tak si probehnete man pro fork/wait/exec, dup/pipe/select. A myslim, ze passwd vyzaduje, aby byl vstup z tty (pty), takze jeste man pts.
Tiskni
Sdílej: