Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Měl bych následující prosbu. Potřebuji vytvořit script v Shellu s následujícími parametry. Script, který jako parametr dostane jméno uživatele najde všechny soubory (na všech připojených discích), které uživateli patří, spočte jejich celkovou délku a spočte počet i-nodes, které uživatel zabírá. Z těchto souborů následně sestaví seznam, kde bude vždy uveden na prvním místě adresář (včetně plné cesty) a dále odsazeně seznam souborů, které v daném adresáři jsou a patří uživateli.
Můžete mi prosím někdo poradit? Děkuji
Jsem úplný laik takže neumím zhola nic 8o((
find / -type f -user "$1" -print0 | du -c --files0-from -jak s těmi inody to už mne nic jednoduchého nenapadá, ale asi bude nějaká utilita co zjistí počet inodů které patří uživateli i když to by asi nebylo přesně to co je myšleno :) a ten výpis adresářů třeba takto:
find / -user "$1" | xargs -I {} dirname "{}" | sort | uniq > /tmp/list.tmp while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1"; | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; done < /tmp/list.tmpno nevypadá to úplně triviálně, asi budete muset také přidat ruku k dílu a napsat to nějak lépe...
while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1"; | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; done < /tmp/list.tmpna
while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1" | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; done < /tmp/list.tmp
find / -user "$1" | xargs -I {} dirname "{}" | sort | uniq | while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1" | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; doneať se v tom pokud možno nikdo nevyzná ;)
Prvni cast zadani se da vyresit pomoci prikazu find
(viz man find
). Volba -user
zajisti vypsani souboru pro zadaneho uzivatele, pro vypsani souboru je treba jeste volba -type f
. Velikost souboru se da zjistit pomoci prikazu ls -l soubor
, vyfiltrovanim napr. pomoci awk
(viz man awk
) a ulozenim do promene. Kazdy soubor zabira 1 inode, takze pro pocet inodu staci akorat spocitat pocet souboru vracenych prikazem find
.
Zkuste se mrknout do tech manualovych stranek a vymyslet, jak by ten skript mel presneji fungovat. Kdyz narazite na problem, jsem si jisty, ze se tady na abclinuxu najde dostatek lidi, kteri vam jej radi pomohou vyresit.
stat -c "%s"
Tiskni
Sdílej: