Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Měl bych následující prosbu. Potřebuji vytvořit script v Shellu s následujícími parametry. Script, který jako parametr dostane jméno uživatele najde všechny soubory (na všech připojených discích), které uživateli patří, spočte jejich celkovou délku a spočte počet i-nodes, které uživatel zabírá. Z těchto souborů následně sestaví seznam, kde bude vždy uveden na prvním místě adresář (včetně plné cesty) a dále odsazeně seznam souborů, které v daném adresáři jsou a patří uživateli.
Můžete mi prosím někdo poradit? Děkuji
Jsem úplný laik takže neumím zhola nic 8o((
find / -type f -user "$1" -print0 | du -c --files0-from -jak s těmi inody to už mne nic jednoduchého nenapadá, ale asi bude nějaká utilita co zjistí počet inodů které patří uživateli i když to by asi nebylo přesně to co je myšleno :) a ten výpis adresářů třeba takto:
find / -user "$1" | xargs -I {} dirname "{}" | sort | uniq > /tmp/list.tmp while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1"; | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; done < /tmp/list.tmpno nevypadá to úplně triviálně, asi budete muset také přidat ruku k dílu a napsat to nějak lépe...
while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1"; | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; done < /tmp/list.tmpna
while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1" | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; done < /tmp/list.tmp
find / -user "$1" | xargs -I {} dirname "{}" | sort | uniq | while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1" | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; doneať se v tom pokud možno nikdo nevyzná ;)
Prvni cast zadani se da vyresit pomoci prikazu find
(viz man find
). Volba -user
zajisti vypsani souboru pro zadaneho uzivatele, pro vypsani souboru je treba jeste volba -type f
. Velikost souboru se da zjistit pomoci prikazu ls -l soubor
, vyfiltrovanim napr. pomoci awk
(viz man awk
) a ulozenim do promene. Kazdy soubor zabira 1 inode, takze pro pocet inodu staci akorat spocitat pocet souboru vracenych prikazem find
.
Zkuste se mrknout do tech manualovych stranek a vymyslet, jak by ten skript mel presneji fungovat. Kdyz narazite na problem, jsem si jisty, ze se tady na abclinuxu najde dostatek lidi, kteri vam jej radi pomohou vyresit.
stat -c "%s"
Tiskni
Sdílej: