Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Dobrý den,
potřebuji na rychlo vyrobit program v Javě do jednoho projektu. Javě moc nerozumím, tak mě berte s rezervou. Cílem je aby třída (momentálně definováno jako proměnné) obsahovala kód shell skriptů, které budou vzdáleným voláním zapsány na disk a spuštěny. Pokud však takový skript zapíšu do cílového adresáře (Linux, 32-bit, x86), obsahuje jeho kód mezeru (resp. znak NULL dle hexa editoru) za každým znakem.
Příklad:
(originální kód v Java třídě) this.file = "#!/bin/sh\n" + : : " lines=$(expr $(wc -l $TARGET|sed 's/^ *//'|cut -d \" \" -f 1) \"-\" 2)\n" + " head -n $lines $TARGET > $TEMP\n" + " cat $SOURCE >> $TEMP\n" + " tail -n 2 $TARGET >> $TEMP\n" + : :
(kód zapsaný do souboru) l i n e s = $ ( e x p r $ ( w c - l $ T A R G E T | s e d ' s / ^ * / / ' | c u t - d " " - f 1 ) " - " 2 ) h e a d - n $ l i n e s $ T A R G E T > $ T E M P c a t $ S O U R C E > > $ T E M P t a i l - n 2 $ T A R G E T > > $ T E M P
(kód zodpovědný za zápis stringu) File file = new File(this.script); DataOutputStream stream = new DataOutputStream(new FileOutputStream(file)); stream.writeUTF(this.install); // zkoušel jsem i writeChars -- žádná změna return 0;
Data shell skriptů nemohu umístnit mimo třídu. Ptám se tedy -- jak se zbavím mezer v souboru? A dále, existuje nějaká "lepší" možnost zápisu většího množství dat (podobně jako třeba v Perlu) do Stringu či jiné datové struktury (kterou pak vyplivnu do souboru), tak, abych nemusel každý řádek dávat do úvozovek a spojovat operátorem +...s tím, aby však zápis byl stejně přehledný.
Zdravim. V javadocu (java.sun.com/j2se/1.4.2/docs/api/java/io/DataOutputStream.html) je popsáno jak se chovají jednotlivé metody. Ai by bylo výhodnější použít writeBytes(). Protože writeChars() a pravděpodobně i writeUTF() zapisuje znaky po 2 bytech.
Díky. Myslel jsem si správně, že právě tam bude problém. Po přepnutí editoru do UTF-16 se text zobrazil správně. K vyřešení mi pomohla následující metoda z diskuse u FAQ na jGuru:
/* convert from internal Java String Format -> UTF-8 encoded HTML/JSP-Pages */ public static String convertToUTF8(String s) { String out = null; try { out = new String(s.getBytes("UTF-8")); } catch (java.io.UnsupportedEncodingException e) { return null; } return out; }
Nyní string před zápisem překóduji na UTF-8 a je po problému.
OutputStreamWriter(OutputStream out) Creates an OutputStreamWriter that uses the default character encoding. OutputStreamWriter(OutputStream out, Charset cs) Creates an OutputStreamWriter that uses the given charset. OutputStreamWriter(OutputStream out, CharsetEncoder enc) Creates an OutputStreamWriter that uses the given charset encoder. OutputStreamWriter(OutputStream out, String charsetName) Creates an OutputStreamWriter that uses the named charset.
DataOutputStream
, ale Writer
, zde se konkrétně bude hodit PrintWriter
. Při vytváření je vhodné nadefinovat kódování souboru, jinak se použije kódování platformy (což bude správně, pokud je počítač, kde spouštíte program, zároveň cílovým počítačem pro skripty a je tam správně nastavené locale; ale je to nevhodné,pokud chcete výstupní kódování nějak řídit). DataOutputStream
slouží k serializaci Java objektů.
Tiskni
Sdílej: