Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Zdravím, začal jsem programovat s technologií D-Bus v Qt a narazil jsem na problém. Postupoval jsem podle http://doc.trolltech.com/qq/qq20-dbus.html
Kód mojeho zvířátka vypadá takto:
class Animal : public QObject { Q_OBJECT public: Animal() { mood = 0; } public slots: void feed(void) { ++mood; emit moodChanged(mood); return; } void shoutAt(void) { --mood; emit moodChanged(mood); return; } int currentMood() const { return mood; } signals: void moodChanged(int mood); private: int mood; };
Ve funkci main pak:
QDBusConnection bus = QDBusConnection::sessionBus(); bus.interface()->registerService("Farm"); Animal cat; bus.registerObject("/animals/Dax", &cat, QDBusConnection::ExportAllSlots);
Nicméně když pak zkouším kočku nakrmit:
QDBusConnection::sessionBus().call(QDBusMessage::createMethodCall("Farm", "/animals/Dax", "", "feed"));
Dostávám chybu:
process 18995: arguments to dbus_message_new_method_call() were incorrect, assertion "destination == NULL || _dbus_check_is_valid_bus_name (destination)" failed in file dbus-message.c line 1073. This is normally a bug in some application using the D-Bus library. QDBusConnection: error: could not send message to service "Farm" path "/animals/Dax" interface "" member "feed"
Co dělám špatně?
Sorry, primo neporadim, ale kdyz trvas na DBusu, zkus se pohrat s FatRat-em, jeho DBus kod je celkem kratky.
Jinak bych spis doporucoval jiny middleware, treba ZeroC Ice, je to multiplatformni a IMHO jasnejsi a mocnejsi nez DBus.
Děkuju za odpověď. DBus jsem volil, protože s ním pracuje aplikace, kterou potřebuju ovládat.
A chybka byla v tom, že název služby musí vždycky obsahovat tečku (pomohl až mailing list D-.Busu)
Tiskni
Sdílej: