Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Zdravím, začal jsem programovat s technologií D-Bus v Qt a narazil jsem na problém. Postupoval jsem podle http://doc.trolltech.com/qq/qq20-dbus.html
Kód mojeho zvířátka vypadá takto:
class Animal : public QObject { Q_OBJECT public: Animal() { mood = 0; } public slots: void feed(void) { ++mood; emit moodChanged(mood); return; } void shoutAt(void) { --mood; emit moodChanged(mood); return; } int currentMood() const { return mood; } signals: void moodChanged(int mood); private: int mood; };
Ve funkci main pak:
QDBusConnection bus = QDBusConnection::sessionBus(); bus.interface()->registerService("Farm"); Animal cat; bus.registerObject("/animals/Dax", &cat, QDBusConnection::ExportAllSlots);
Nicméně když pak zkouším kočku nakrmit:
QDBusConnection::sessionBus().call(QDBusMessage::createMethodCall("Farm", "/animals/Dax", "", "feed"));
Dostávám chybu:
process 18995: arguments to dbus_message_new_method_call() were incorrect, assertion "destination == NULL || _dbus_check_is_valid_bus_name (destination)" failed in file dbus-message.c line 1073. This is normally a bug in some application using the D-Bus library. QDBusConnection: error: could not send message to service "Farm" path "/animals/Dax" interface "" member "feed"
Co dělám špatně?
Sorry, primo neporadim, ale kdyz trvas na DBusu, zkus se pohrat s FatRat-em, jeho DBus kod je celkem kratky.
Jinak bych spis doporucoval jiny middleware, treba ZeroC Ice, je to multiplatformni a IMHO jasnejsi a mocnejsi nez DBus.
Děkuju za odpověď. DBus jsem volil, protože s ním pracuje aplikace, kterou potřebuju ovládat.
A chybka byla v tom, že název služby musí vždycky obsahovat tečku (pomohl až mailing list D-.Busu)
Tiskni
Sdílej: