Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Zdravím, začal jsem programovat s technologií D-Bus v Qt a narazil jsem na problém. Postupoval jsem podle http://doc.trolltech.com/qq/qq20-dbus.html
Kód mojeho zvířátka vypadá takto:
class Animal : public QObject { Q_OBJECT public: Animal() { mood = 0; } public slots: void feed(void) { ++mood; emit moodChanged(mood); return; } void shoutAt(void) { --mood; emit moodChanged(mood); return; } int currentMood() const { return mood; } signals: void moodChanged(int mood); private: int mood; };
Ve funkci main pak:
QDBusConnection bus = QDBusConnection::sessionBus(); bus.interface()->registerService("Farm"); Animal cat; bus.registerObject("/animals/Dax", &cat, QDBusConnection::ExportAllSlots);
Nicméně když pak zkouším kočku nakrmit:
QDBusConnection::sessionBus().call(QDBusMessage::createMethodCall("Farm", "/animals/Dax", "", "feed"));
Dostávám chybu:
process 18995: arguments to dbus_message_new_method_call() were incorrect, assertion "destination == NULL || _dbus_check_is_valid_bus_name (destination)" failed in file dbus-message.c line 1073. This is normally a bug in some application using the D-Bus library. QDBusConnection: error: could not send message to service "Farm" path "/animals/Dax" interface "" member "feed"
Co dělám špatně?
Sorry, primo neporadim, ale kdyz trvas na DBusu, zkus se pohrat s FatRat-em, jeho DBus kod je celkem kratky.
Jinak bych spis doporucoval jiny middleware, treba ZeroC Ice, je to multiplatformni a IMHO jasnejsi a mocnejsi nez DBus.
Děkuju za odpověď. DBus jsem volil, protože s ním pracuje aplikace, kterou potřebuju ovládat.
A chybka byla v tom, že název služby musí vždycky obsahovat tečku (pomohl až mailing list D-.Busu)
Tiskni
Sdílej: