Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Řešení dotazu:
Jak přesně zní zadání? Co víš hned a co se dozvíš později? Překážky mají nějaké ohodnocení? Co vlastně víš o té mapě? Jak jsou body a uzly spojené?
Když jsem kdysi dostal řešit Jízdní řád na FAVce, tak jsem o orientovaných ohodnocených grafech moc nevěděl (začátek druháku).
A co ty překážky, jak je chceš vyjádřit? Nějakou penalizací?
Předpokládam, že meze mapy jsou tam proto, aby sis všim, že za roh to nejde.
Fakt Tě nic nenapadá, jak na to? Vzal bych pro začátek Googla a teorii grafů.
Ok, ale Ty chceš napsat program, ne? Proto musíš lidskou hodnotu a význam nějak přeložit pro počítač.
Metrice tohoto prostoru se také říká manhattanská. Zkuste hledat pod tímto názvem.
V podstatě všechny cesty, které se nevrací jsou stejně dlouhé (ať už jedete „úhlopříčkou“ nebo po hraně „obdélníku“).
Obecný algoritmus na hledání nejkratší cesty je Dijkstrův. Jistě není problém převést mapu do reprezentace grafu a pustit na ni Dijkstru. Ale taková reprezentace bude asi velmi hustá a Dijkstra má kvadratickou složitost, což asi nebude výpočetně nejrychlejší řešení.
Pro manhattonskou geometrii určitě bude existovat něco lepšího a asi bude i spousta ověřených implementací, protože to co chcete, je klasický příklad z her. Leč já nic takového neznám.
Pokud nehrozí řešení bludiště (přesné zadání jste nerozvedl), asi by šlo něco napsat přístupem dynamického programování, kde by se dalo dostat lepší než kvadratickou složitost.
Tiskni
Sdílej: