Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Zdravim chtel jsem se zeptat jak by se dalo udelat nasledujici:
Petr Novak
jak z tohoto radku vyseknout prijmeni kdyz vim ze mezi krestnim jmenem a prijmenim je mezera? ja sem zkousel neco takoveho, ale nefunguje to
sed 's/^[[a-zA-Z]*[:space:]*\([:alnum:]+\)]+$/\1/g'
Dekuji
echo 'Petr Novak' | awk '{print $2;}'
jj to by mohlo byt ale co kdyz by bylo zadany jen to prijmeni? jako ze seznam je
Petr Novak
Novak
Roman Sova
takze to jmeno neni povinny...nekdy tam bejt muze a nekdy ne....
jj toto by slo, jen mam dotaz jak by se to potom udelalo kdyby za tim prijmenim jeste neco nasledovalo...napr
Petr Novak Praha Hradcany 22
tak aby to vypsalo vse od prijmeni do konce radku, tedy:
Novak Praha Hradcany 22
$ cat foo Josef;Novak;Praha;Jecna 30; Vaclav;Kopecky;Praha;; ;Novak;;; $ cat foo | cut -d ";" -f 2 Novak Kopecky NovakPokud nemuzes rict, kolik slov ma presne obsahovat jmeno, prijmeni, adresa atp., tezko budes zjistovat, ktere z nich je prijmeni..
sed -r
a pak jen + a (...).
Kromě toho [:space:]* by asi mělo být [[:space:]]+.
Pak už se to natolik liší od toho, cos sem napsal, že těžko říci...
no ale kdyz tam bude [[:space:]]+ tak to bude znamenat ze tam bude alespon jedna mezera....a tam ta mezera byt nemusi kdyz je zadano jen prijmeni.... Muzou nastat dve situace, bud je zadano krestni jmeno nebo neni
Petr Novak
nebo
Novak
takze ten vyraz muze zacit pismeny, ktere mohou byt nasledovany libovolnym poctem mezer (toto by melo pokryt pripadne zadani krestniho jmena a mezer mezi prijmenim) a za mezerami nasleduje posloupnost nebilych znaku(prijmeni), ktere si musi vyraz zapamatovat a pak je vypsat...
sed -re 's/(.*[[:space:]])?([^[:space:]]+)$/\2/' sed -e 's/\(.*[[:space:]]\)\?\([^[:space:]]\+\)$/\2/' while read x; do echo "${x##* }"; done
Tiskni Sdílej: