Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Zdravim chtel jsem se zeptat jak by se dalo udelat nasledujici:
Petr Novak
jak z tohoto radku vyseknout prijmeni kdyz vim ze mezi krestnim jmenem a prijmenim je mezera? ja sem zkousel neco takoveho, ale nefunguje to
sed 's/^[[a-zA-Z]*[:space:]*\([:alnum:]+\)]+$/\1/g'
Dekuji
echo 'Petr Novak' | awk '{print $2;}'
jj to by mohlo byt ale co kdyz by bylo zadany jen to prijmeni? jako ze seznam je
Petr Novak
Novak
Roman Sova
takze to jmeno neni povinny...nekdy tam bejt muze a nekdy ne....
jj toto by slo, jen mam dotaz jak by se to potom udelalo kdyby za tim prijmenim jeste neco nasledovalo...napr
Petr Novak Praha Hradcany 22
tak aby to vypsalo vse od prijmeni do konce radku, tedy:
Novak Praha Hradcany 22
$ cat foo Josef;Novak;Praha;Jecna 30; Vaclav;Kopecky;Praha;; ;Novak;;; $ cat foo | cut -d ";" -f 2 Novak Kopecky NovakPokud nemuzes rict, kolik slov ma presne obsahovat jmeno, prijmeni, adresa atp., tezko budes zjistovat, ktere z nich je prijmeni..
sed -r
a pak jen + a (...).
Kromě toho [:space:]* by asi mělo být [[:space:]]+.
Pak už se to natolik liší od toho, cos sem napsal, že těžko říci...
no ale kdyz tam bude [[:space:]]+ tak to bude znamenat ze tam bude alespon jedna mezera....a tam ta mezera byt nemusi kdyz je zadano jen prijmeni.... Muzou nastat dve situace, bud je zadano krestni jmeno nebo neni
Petr Novak
nebo
Novak
takze ten vyraz muze zacit pismeny, ktere mohou byt nasledovany libovolnym poctem mezer (toto by melo pokryt pripadne zadani krestniho jmena a mezer mezi prijmenim) a za mezerami nasleduje posloupnost nebilych znaku(prijmeni), ktere si musi vyraz zapamatovat a pak je vypsat...
sed -re 's/(.*[[:space:]])?([^[:space:]]+)$/\2/' sed -e 's/\(.*[[:space:]]\)\?\([^[:space:]]\+\)$/\2/' while read x; do echo "${x##* }"; done
Tiskni
Sdílej: