Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Řešení dotazu:
int gettimeofday(struct timeval *tv, struct timezone *tz);
zavoláš ju pred začiatkom čítania a po skončení čítania a tie hodnoty odčítaš. Pokiaľ sa čítanie robí po malých kúskoch a je roztrúsené na mnohých veciach, tak to bude zložitejšie. Možno by som využiť profiler. Na druhej strane ak ťa zaujíma skutočne len rýchlosť prenosu dát a nie to ako rýchlo ich dokážeš spracovať, tak by mohol stačiť hdparm
, nie?
#include <sys/times.h> clock_t times(struct tms *buf);Návratová hodnota v linuxu je počet ticků od bootu. Pomocí sysconf(_SC_CLK_TCK) vydělit a máme čas. Bohužel v Linuxu dochází častěji k přetejkání této hodnoty, obzvláště na 32bit systému.
times
udává čas CPU procesem spotřebovaný. Pro měření doby čtení z disku je to nepoužitelný údaj, protože CPU se během toho čtení většinou nudí.
Možná jsi měl na mysli funkci time
. Ta ale vrací čas jenom s přeností na celé sekundy, a navíc je stejně zase implementovaná pomocí gettimeofday
, která se ti nelíbí.
Pro čas s vysokým rozlišením a neovlivněný přestupnými sekundami lze použít clock_gettime(CLOCK_MONOTONIC, ...)
.
Seknul jsem se. Tohle
times
udává čas CPU procesem spotřebovaný. Pro měření doby čtení z disku je to nepoužitelný údaj, protože CPU se během toho čtení většinou nudí.
times
sice udává, ale navíc vrací i tu hodnotu, o které psal Jardík. Takže v zásadě použitelná je. I tak je ale lepší použít CLOCK_MONOTONIC
The function times returns the number of clock ticks that have elapsed since an arbitrary point in the past. For Linux this point is the moment the system was booted. This return value may overflow the pos- sible range of type clock_t. On error, (clock_t) -1 is returned, and errno is set appropriately.Pokud to pak vydělíš např. počtem ticků za jednotku času, dostaneš čas.
On Linux, the "arbitrary point in the past" from which the return value of times() is measured has varied across kernel versions. On Linux 2.4 and earlier this point is the moment the system was booted. Since Linux 2.6, this point is (2^32/HZ) - 300 (i.e., about 429 million) seconds before system boot time.
$ uptime 21:45:02 up 1 day, 4:07, 2 users, load average: 0.00, 0.03, 0.06 $ ./a.out 1441655586, jiffy: 100, HZ: 300 bash$ bc -l <<<"(1441655586/100-2^32/300+300)/60/60" 27.86061296296296296296Ale mělo by to být 28 hodin a něco, ne 27. Navíc těch manuálových 429 milionů je také divné, to by museli mít HZ 10 a ne obvyklých 100 (dnes spíš i víc). Holt ty manuély... :)
clock_gettime
kterou tu michich zmínil.
Nebo pokud mate jadro >= 2.6.20 tak lze pouzit utilitky iotop
http://guichaz.free.fr/iotop/
int fd = open("/dev/hda", O_RDONLY); char buffer[2048]; int i; for(int i = 0; i < 1024 * 50; i++) { read(fd, buffer, 2048); } close(fd);A potom bud dodelat praci s casem (t1, cteni, t2 = now - t1) anebo to cele zmerit timem a dopocitat si to podle objemu prenesenych dat rucne...
Tiskni
Sdílej: