Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Ahoj, regularní výrazy(regexpy) jsou super a snažím se je využívat, když to jde (moc často to není:)). Ale trošku mě rozčílila menší nekonzistence v escapování speciálních znaků.
Příklad:
/[b-f]/
/[^cs]ow/
Doposud v pořádku. Znaky [^-] jsou speciální znaky pro regexpy. Když je budu chtít použít doslova dám před ně lomítko.
Aa tady to začíná:
/o\+i/
'+' je zase znak pro regexpy se spec. významem, ale musím před něho dát lomítko. Proč?
A hnusný mix:
/[a-c]t*o\+i/
Jak mám přátelé poznat, před co dát lomítko a před co ne? Má to souvislost s rozšířenými regexpy? Jestli jo, tak nejde to přepnout do konzistentního stavu a udělat z toho bordelu něco normálního? Mě nezajímá, které regexpy používám. Buď budu dávat všude lomítko nebo ne. Jestli to má nějaký vyšší význam, rád se poučím.
Pěkný tutoriál, ze kterého vycházím: http://vim.runpaint.org/searching/creating-regular-expressions/
Díky a přeju hezký den:)
() {}
a u sed
a vim
navíc ještě +
. To plus je asi nejvíc matoucí... I já na něj občas zapomenu.
\(foo\)*\(bar\)\+\(baz\)\{3\} vs (foo)*(bar)+(baz){3}Rozšířené regulární výrazy jsou co do escapování trochu hezčí, jejich používání ve vimu by asi šlo pomocí pluginu eregex.vim (nezkoušel jsem) nebo něčeho podobného.
() {} +
není tak hrozné, ale proč mě tak trápí?
Teď se dívám na eregex.vim a perldo a rubydo vypadají velice dobře. Škoda jen, že tam není ukázané, jak se s tím vyhledává v textu (ne nahrazuje), abych si mohl hezky zvýraznit hledaná slova. Ale to už chci asi moc
( ) { | + =
a character classes, když chci speciální význam. Pořád mi přijde, že v tom je bordel.
Tiskni
Sdílej: