Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Ahoj, regularní výrazy(regexpy) jsou super a snažím se je využívat, když to jde (moc často to není:)). Ale trošku mě rozčílila menší nekonzistence v escapování speciálních znaků.
Příklad:
/[b-f]/
/[^cs]ow/
Doposud v pořádku. Znaky [^-] jsou speciální znaky pro regexpy. Když je budu chtít použít doslova dám před ně lomítko.
Aa tady to začíná:
/o\+i/
'+' je zase znak pro regexpy se spec. významem, ale musím před něho dát lomítko. Proč?
A hnusný mix:
/[a-c]t*o\+i/
Jak mám přátelé poznat, před co dát lomítko a před co ne? Má to souvislost s rozšířenými regexpy? Jestli jo, tak nejde to přepnout do konzistentního stavu a udělat z toho bordelu něco normálního? Mě nezajímá, které regexpy používám. Buď budu dávat všude lomítko nebo ne. Jestli to má nějaký vyšší význam, rád se poučím.
Pěkný tutoriál, ze kterého vycházím: http://vim.runpaint.org/searching/creating-regular-expressions/
Díky a přeju hezký den:)
() {}
a u sed
a vim
navíc ještě +
. To plus je asi nejvíc matoucí... I já na něj občas zapomenu.
\(foo\)*\(bar\)\+\(baz\)\{3\} vs (foo)*(bar)+(baz){3}Rozšířené regulární výrazy jsou co do escapování trochu hezčí, jejich používání ve vimu by asi šlo pomocí pluginu eregex.vim (nezkoušel jsem) nebo něčeho podobného.
() {} +
není tak hrozné, ale proč mě tak trápí?
Teď se dívám na eregex.vim a perldo a rubydo vypadají velice dobře. Škoda jen, že tam není ukázané, jak se s tím vyhledává v textu (ne nahrazuje), abych si mohl hezky zvýraznit hledaná slova. Ale to už chci asi moc
( ) { | + =
a character classes, když chci speciální význam. Pořád mi přijde, že v tom je bordel.
Tiskni
Sdílej: