sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Ahoj, regularní výrazy(regexpy) jsou super a snažím se je využívat, když to jde (moc často to není:)). Ale trošku mě rozčílila menší nekonzistence v escapování speciálních znaků.
Příklad:
/[b-f]/
/[^cs]ow/
Doposud v pořádku. Znaky [^-] jsou speciální znaky pro regexpy. Když je budu chtít použít doslova dám před ně lomítko.
Aa tady to začíná:
/o\+i/
'+' je zase znak pro regexpy se spec. významem, ale musím před něho dát lomítko. Proč?
A hnusný mix:
/[a-c]t*o\+i/
Jak mám přátelé poznat, před co dát lomítko a před co ne? Má to souvislost s rozšířenými regexpy? Jestli jo, tak nejde to přepnout do konzistentního stavu a udělat z toho bordelu něco normálního? Mě nezajímá, které regexpy používám. Buď budu dávat všude lomítko nebo ne. Jestli to má nějaký vyšší význam, rád se poučím.
Pěkný tutoriál, ze kterého vycházím: http://vim.runpaint.org/searching/creating-regular-expressions/
Díky a přeju hezký den:)
() {}
a u sed
a vim
navíc ještě +
. To plus je asi nejvíc matoucí... I já na něj občas zapomenu.
\(foo\)*\(bar\)\+\(baz\)\{3\} vs (foo)*(bar)+(baz){3}Rozšířené regulární výrazy jsou co do escapování trochu hezčí, jejich používání ve vimu by asi šlo pomocí pluginu eregex.vim (nezkoušel jsem) nebo něčeho podobného.
() {} +
není tak hrozné, ale proč mě tak trápí?
Teď se dívám na eregex.vim a perldo a rubydo vypadají velice dobře. Škoda jen, že tam není ukázané, jak se s tím vyhledává v textu (ne nahrazuje), abych si mohl hezky zvýraznit hledaná slova. Ale to už chci asi moc
( ) { | + =
a character classes, když chci speciální význam. Pořád mi přijde, že v tom je bordel.
Tiskni
Sdílej: