Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Ahoj, regularní výrazy(regexpy) jsou super a snažím se je využívat, když to jde (moc často to není:)). Ale trošku mě rozčílila menší nekonzistence v escapování speciálních znaků.
Příklad:
/[b-f]/
/[^cs]ow/
Doposud v pořádku. Znaky [^-] jsou speciální znaky pro regexpy. Když je budu chtít použít doslova dám před ně lomítko.
Aa tady to začíná:
/o\+i/
'+' je zase znak pro regexpy se spec. významem, ale musím před něho dát lomítko. Proč?
A hnusný mix:
/[a-c]t*o\+i/
Jak mám přátelé poznat, před co dát lomítko a před co ne? Má to souvislost s rozšířenými regexpy? Jestli jo, tak nejde to přepnout do konzistentního stavu a udělat z toho bordelu něco normálního? Mě nezajímá, které regexpy používám. Buď budu dávat všude lomítko nebo ne. Jestli to má nějaký vyšší význam, rád se poučím.
Pěkný tutoriál, ze kterého vycházím: http://vim.runpaint.org/searching/creating-regular-expressions/
Díky a přeju hezký den:)
() {}
a u sed
a vim
navíc ještě +
. To plus je asi nejvíc matoucí... I já na něj občas zapomenu.
\(foo\)*\(bar\)\+\(baz\)\{3\} vs (foo)*(bar)+(baz){3}Rozšířené regulární výrazy jsou co do escapování trochu hezčí, jejich používání ve vimu by asi šlo pomocí pluginu eregex.vim (nezkoušel jsem) nebo něčeho podobného.
() {} +
není tak hrozné, ale proč mě tak trápí?
Teď se dívám na eregex.vim a perldo a rubydo vypadají velice dobře. Škoda jen, že tam není ukázané, jak se s tím vyhledává v textu (ne nahrazuje), abych si mohl hezky zvýraznit hledaná slova. Ale to už chci asi moc
( ) { | + =
a character classes, když chci speciální význam. Pořád mi přijde, že v tom je bordel.
Tiskni Sdílej: