Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
./ipv6 joe 22
connect(): Invalid argument
22 je port, na ktorom počúva sshd a ssh klient sa na neho vie pripojiť. "joe" je meno, ktoré DNS správne resolvuje na moju IPv6 adresu:
host joe
joe.rastos.org has IPv6 address fe80::213:d3ff:fe60:f7ae
Odhadujem, že príčinou problému je to, že pre link-local adresu je potrebné špecifikovať interface (hoci mi nie je celom jasné prečo).
Otázka znie: skutočne je problém v tom, že nie je špecifikovaný interface? Ak áno, ako to programovo (a pokiaľ možno prenositeľne) spraviť? Ak sa robí v premennej sin6_scope_id
štrukúty sockaddr_in6
, tak v nej je nula - nie je to správne, ak tú adresu má eth0? Ak to nie je špecifikáciou interface-u, kde je problém?
skutočne je problém v tom, že nie je špecifikovaný interface?Vyzerá to tak, že áno.
Ak áno, ako to programovo (a pokiaľ možno prenositeľne) spraviť?
strcpy(ifr.ifr_name,"eth0");
err=ioctl(sockfd,SIOCGIFINDEX,&ifr);
((struct sockaddr_in6 *)(result->ai_addr))->sin6_scope_id=ifr.ifr_ifindex;
Zdá sa ale, že na Windowsoch to bude vyzerať inak.
v premennej sin6_scope_id štrukúty sockaddr_in6 je nula - nie je to správne, ak tú adresu má eth0?Vyzerá to tak, že 0 nie je správne. Na mojom konkrétnom stroji ktorý má len jednu sieťovku to ioctl() povie index
2
a s tým sa ten demo program pripojí (btw, v prílohe v otázke chýbalo nastavenie portu).
Inšpiráciu som čerpal v zdrojákoch ping6.
(hoci mi nie je celom jasné prečo)Protoze obecne ta IP adresa je platna a unikatni jen v ramci jednoho iface/site. Sice obvykle je odvozena z unikatni MAC adresy, ale obecne to tak byt nemusi (muzes treba rucne nastavit linkovou adresu na fe80::1). Jinak davat do DNS link-local adresu je IMHO padle na hlavu.
Protoze obecne ta IP adresa je platna a unikatni jen v ramci jednoho iface/site.Kde konkrétne je to napísané? Mne by pripadalo logické, aby pri pokuse o priradenie tej istej link-local adresy ďalšiemu sieťovému rozhraniu systém povedal "sorry, tá už je použitá inde". Alebo prinajmenšom connect() by mohol byť taký chytrý, že ak tá link-local adresa existuje len na jednej sieťovej karte, tak to zožerie a chybu vyhlási len ak skutočne nie je možné rozhodnúť automatizovane.
Jinak davat do DNS link-local adresu je IMHO padle na hlavu.To asi je. Vravel som, že objavujem
Kde konkrétne je to napísané? Mne by pripadalo logické, aby pri pokuse o priradenie tej istej link-local adresy ďalšiemu sieťovému rozhraniu systém povedal "sorry, tá už je použitá inde". Alebo prinajmenšom connect() by mohol byť taký chytrý, že ak tá link-local adresa existuje len na jednej sieťovej karte, tak to zožerie a chybu vyhlási len ak skutočne nie je možné rozhodnúť automatizovane.nuz ... povedal by som, ze je to napisane priamo v tom "nazve" (link-local) ;)
((struct sockaddr_in6*)result->ai_addr)->sin6_port = htons(port);
Tiskni
Sdílej: