Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
/opt/kde
, kdelibs s prefixem /opt/kde
, cesty ke Qt a KDE jsem doplnil do PATH
, cesty ke knihovnám do ld.so.conf
Nyní potřebuji sestavit python-kde3. Nějak takto:
python2 ./configure.py makecož nenajde hlavičkové soubory KDE, takže
python2 ./configure.py -k /opt/kde makecož už najde hlavičkové soubory KDE, ale nenajde hlavičkové soubory tqtinterface, který si je totiž cpe do vlastního adresáře, tedy
/opt/kde/include/tqtZkusil jsem tomu configure.py přidat ještě i parametr pro cestu přímo k hlavičkovým souborům, tedy
python2 ./configure.py -k /opt/kde -o /opt/kde/include/tqt makeale to mi opět nenašel hlavičkové soubory KDE. Zkusil jsem to řešit tak, že jsem do dotyčných hlavičkových souborů, z nichž se načítají ty nenalezené
tqt*.h
, začal cpát natvrdo celé cesty, což sice vypadá že funguje, ale po půl hodině mne to přestalo bavit a navíc to nepovažuji za zrovna ideální řešení (nehledě na to, že bych to při nejbližší aktualizaci musel opakovat znovu).
Je nějaký normální způsob, jak tomu vysvětlit, kde všude má include pátrat?
sed
a cyklu, kterým jsem nechal hlavičkové soubory hromadně upravit. Stejně jsem pak ale skončil na jakési "normální" chybě při kompilaci, načež jsem vypnul VBox a přešel zpět do módu "čekám, zda s tím trochu nepohne někdo jiný".
Ale také koukám, že tam David včera přihodil PKGBUILD i pro zmiňovaný python-kde3, jenže podle jeho obsahu evidentně můj problém nesdílí. Patrně totiž používá opatchovanou verzi qt3, která pracuje se stávajícím kdemod3 (které já nemám). Já používám také opatchovanou verzi qt3, ale pro tqtinterface. A právě mezi qt3 a tqtinterface je problém, který jsem potřeboval řešit.
Tiskni Sdílej: