Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
/opt/kde
, kdelibs s prefixem /opt/kde
, cesty ke Qt a KDE jsem doplnil do PATH
, cesty ke knihovnám do ld.so.conf
Nyní potřebuji sestavit python-kde3. Nějak takto:
python2 ./configure.py makecož nenajde hlavičkové soubory KDE, takže
python2 ./configure.py -k /opt/kde makecož už najde hlavičkové soubory KDE, ale nenajde hlavičkové soubory tqtinterface, který si je totiž cpe do vlastního adresáře, tedy
/opt/kde/include/tqtZkusil jsem tomu configure.py přidat ještě i parametr pro cestu přímo k hlavičkovým souborům, tedy
python2 ./configure.py -k /opt/kde -o /opt/kde/include/tqt makeale to mi opět nenašel hlavičkové soubory KDE. Zkusil jsem to řešit tak, že jsem do dotyčných hlavičkových souborů, z nichž se načítají ty nenalezené
tqt*.h
, začal cpát natvrdo celé cesty, což sice vypadá že funguje, ale po půl hodině mne to přestalo bavit a navíc to nepovažuji za zrovna ideální řešení (nehledě na to, že bych to při nejbližší aktualizaci musel opakovat znovu).
Je nějaký normální způsob, jak tomu vysvětlit, kde všude má include pátrat?
sed
a cyklu, kterým jsem nechal hlavičkové soubory hromadně upravit. Stejně jsem pak ale skončil na jakési "normální" chybě při kompilaci, načež jsem vypnul VBox a přešel zpět do módu "čekám, zda s tím trochu nepohne někdo jiný".
Ale také koukám, že tam David včera přihodil PKGBUILD i pro zmiňovaný python-kde3, jenže podle jeho obsahu evidentně můj problém nesdílí. Patrně totiž používá opatchovanou verzi qt3, která pracuje se stávajícím kdemod3 (které já nemám). Já používám také opatchovanou verzi qt3, ale pro tqtinterface. A právě mezi qt3 a tqtinterface je problém, který jsem potřeboval řešit.
Tiskni
Sdílej: