Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová stabilní verze 24.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Vicuña. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
/opt/kde
, kdelibs s prefixem /opt/kde
, cesty ke Qt a KDE jsem doplnil do PATH
, cesty ke knihovnám do ld.so.conf
Nyní potřebuji sestavit python-kde3. Nějak takto:
python2 ./configure.py makecož nenajde hlavičkové soubory KDE, takže
python2 ./configure.py -k /opt/kde makecož už najde hlavičkové soubory KDE, ale nenajde hlavičkové soubory tqtinterface, který si je totiž cpe do vlastního adresáře, tedy
/opt/kde/include/tqtZkusil jsem tomu configure.py přidat ještě i parametr pro cestu přímo k hlavičkovým souborům, tedy
python2 ./configure.py -k /opt/kde -o /opt/kde/include/tqt makeale to mi opět nenašel hlavičkové soubory KDE. Zkusil jsem to řešit tak, že jsem do dotyčných hlavičkových souborů, z nichž se načítají ty nenalezené
tqt*.h
, začal cpát natvrdo celé cesty, což sice vypadá že funguje, ale po půl hodině mne to přestalo bavit a navíc to nepovažuji za zrovna ideální řešení (nehledě na to, že bych to při nejbližší aktualizaci musel opakovat znovu).
Je nějaký normální způsob, jak tomu vysvětlit, kde všude má include pátrat?
sed
a cyklu, kterým jsem nechal hlavičkové soubory hromadně upravit. Stejně jsem pak ale skončil na jakési "normální" chybě při kompilaci, načež jsem vypnul VBox a přešel zpět do módu "čekám, zda s tím trochu nepohne někdo jiný".
Ale také koukám, že tam David včera přihodil PKGBUILD i pro zmiňovaný python-kde3, jenže podle jeho obsahu evidentně můj problém nesdílí. Patrně totiž používá opatchovanou verzi qt3, která pracuje se stávajícím kdemod3 (které já nemám). Já používám také opatchovanou verzi qt3, ale pro tqtinterface. A právě mezi qt3 a tqtinterface je problém, který jsem potřeboval řešit.
Tiskni Sdílej: