abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:00 | Zajímavý software

    Zen je webový prohlížeč vycházející z Firefoxu. Vývoj probíhá na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 23 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze
    Byla vydána verze 24.3 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Ve čtvrtek 3. října se v Red Hat Labu (místnost Q305) na FIT VUT v Brně uskuteční další Fedora Installfest. Od 10 do 16 budou v labu připravení odborníci na Fedoru ze společnosti Red Hat, kteří vám můžou pomoct nejen s instalací, ale taky pomoct s dalšími problémy a dotazy ohledně Fedory. Akce je primárně zaměřená na studenty FIT VUT, ale vítáni jsou i lidé, kteří tuto školu nenavštěvují.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    dnes 05:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.9 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Z novinek lze vypíchnout podporu hybridní post-kvantové výměny klíčů založené na FIPS 203 ML-KEM (Module-Lattice Key Enapsulation mechanism) v kombinaci s X25519 ECDH, tj. nový výchozí algoritmus "mlkem768x25519-sha256". Počátkem roku 2025 bude z OpenSSH odstraněna podpora DSA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:33 | Nová verze

    Interaktivní monitor zdrojů btop++, tj. C++ verze a pokračování monitorů bashtop a bpytop, byl vydán v nové verzi 1.4.0. Přináší podporu monitorování Intel GPU a NetBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 9. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Qualcomm se v minulých dnech obrátil s nabídkou na převzetí na konkurenční firmu Intel, která nyní prochází jednou ze svých největších krizí. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Tržní hodnota Intelu se nyní pohybuje kolem 87 miliard amerických dolarů. Tržní hodnota firmy Qualcomm se pohybuje kolem 185 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.9. 04:44 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Ubuntu 24.10 s kódovým názvem Oracular Oriole. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 24.10 mělo vyjít 10. října 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.9. 18:33 | Zajímavý projekt

    Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Rozcestník

    Dotaz: Imperatívny vs. deklaratívny prístup

    ________________ avatar 5.2.2011 12:33 ________________ | skóre: 5 | blog: _
    Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Přečteno: 771×
    Ktorý prístup je vhodnejší na vývoj bežných aplikácií?

    Aké výhody má imperatívny oproti deklaratívnemu prístupu, a aké má naopak nevýhody?

    Čo je rýchlejšie a efektívnejšie? A čo je menej pamäťovo náročnejšie?

    Ja používam oboje, ale intuícia mi hovorí že napríklad LINQ je menej efektívne ako prejsť kolekciu v cykle. A kritické časti kódu píšem vždy imperatívne. Niekde som čítal že deklaratívny prístup je výhodnejší na viacjadrových systémoch. Tak ako to teda je?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    5.2.2011 13:18 polymorf | skóre: 14 | blog: tar_zxpf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Pripomínaš mi jednu vedľajšiu postavu z filmu Good Will Hunting.
    5.2.2011 13:36 JS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    To je asi stejne (takto obecne) nesmyslna otazka, jako zda je lepsi psat program v assembleru nebo v C.

    Obecne, deklarativni (= rikate co chcete, aby se stalo) znamena, ze musi vic prace udelat pocitac, a imperativni (= rikate jak chcete, aby se neco stalo), ze musi vic prace udelat clovek. (Nakonec je totiz kazdy program imperativni.) Coz muze byt jak vyhoda, tak nevyhoda.

    Pokud nechate veci na pocitaci, usetrite cas, ale muze to dopadnout mizerne (nebo taky ne). Pokud nechate veci na cloveku (na vas), budete si s tim muset vic pohrat, ale zase je potencial, ze to udelate lepe.
    5.2.2011 21:06 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Deklarativní programování popisuje výpočet (v obecném smyslu), imperativní popisuje proces. Některé věci se vyjadřují snáz jedním způsobem (které prvky množiny mají vlastnost foo?), jiné druhým (počkej, dokud zařízení nepošle data). Přijde na to, co programuješ...
    6.2.2011 12:32 JS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Nesouhlasim s tim, ze je to ekvivalentni co do obtiznosti. Nakonec jsou vsechny programy imperativni (ve strojovem kodu), a cim je program deklarativnejsi, tim je slozitejsi ho dobre prevest na imperativni (pokud je to vubec dobre mozne, viz problemy z nedeterministicke tridy NP). Navic i proces se da definovat deklarativne (operace A nesmi nastat pred operaci B).

    Idealem (patrne nedosazitelnym) je, abychom programy psali jen deklarativne, tj. aby stacilo zadat specifikaci, a pocitac vyrobil program. Vsechno, co potrebujete pocitaci rict nad presnou specifikaci chovani programu (napr. jake algoritmy a datove struktury ma pouzit) je ta imperativni cast.
    6.2.2011 13:32 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    V tomto ideálním stavu programátoři nejsou zapotřebí (nikdo se nezabývá algoritmy), takže otázka ztrácí smysl...

    Ve skutečnosti programátor vždy popisuje jak, a to i u deklarativního stylu - interpret/kompilátor má sice velkou volnost v provedení, jenže to má nakonec i kompilátor C. Takhle to opravdu rozlišovat nejde, ledaže by prohlásil, že všechno je hybridní.

    Samozřejmě, že i proces se dá zapsat deklarativně, ovšem deklarativní zápis procesu pošli do zařízení data a počkej sekundu, nebo dokud nepřijde odpověď, ... vypadá nakonec (a) dost imperativně (b) nezsrozumitelně z hlediska uvažování o tom, co to zařízení dělá.
    7.2.2011 11:31 Ivan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Ve skutečnosti programátor vždy popisuje jak, a to i u deklarativního stylu - interpret/kompilátor má sice velkou volnost v provedení, jenže to má nakonec i kompilátor C.
    To neplati vzdy. Treba takove SQL je jasne deklarativni jazyk a vas jako programatora casto nezajima exekucni plan(imperativni forma SQL). A hlavne co je nejdulezitejsi, exekucni plan zavisi na statistickych charakteristikach dat, muze byt u kazdeho zakaznika jiny a muze se vyvijet v case bez zasahu programatora. Exekucni plan se "kompiluje" pri pouziti aplikace a ne behem vyvoje.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.