Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Dobry den, ucim sa C++ a potreboval by som nakopnut spravnym smerom. Konretne by som
potreboval poradit akym sposobom z text suboru v ktorom bude premmena=hodnota nacitat
vsetky premmen a vyuzivat ich v programe a ako dokazem overit v linuxe ci je pripojeny disk na
/dev/sdb.
Vsetkym dakujem
Řešení dotazu:
potreboval poradit akym sposobom z text suboru v ktorom bude premmena=hodnota nacitat vsetky premmen a vyuzivat ich v programeC++ nie je skriptovací jazyk. Mená premenných po skompilovaní prestávajú mať význam. Kompiláciou sa použitia premenných v programe nahradia prácou s ich adresou. Chcem povedať, že nemôžeš mať premennú foo a po načítaní reťazca "foo" do programu očakávať, že nejak vydoluješ hodnotu premennej, ktorá sa v zdrojákoch volala
foo
. To čo potrebuješ môžeš riešiť tak, že si vyrobíš napr. zoznam párov stringov, kde jedna položka v tom zozname bude mať jeden string - ktorý budeš plniť tým čo je na jednom riadku v súbore pred znakom = a druhý string tým čo je za znakom =. Keď budeš potrebovať "hodnotu premenej" tak ako je definovaná v tom vstupnom súbore, tak prelezieš ten zoznam a nájdeš položku kde prvý string je zhodný s "menom premennej", ktorú poznáš. Druhý string z tej položky bude "hodnota premennej".
a ako dokazem overit v linuxe ci je pripojeny disk na /dev/sdbOtázkou je, čo to znamená "pripojený". /dev/sdb reprezentuje disk (i.e. nie partíciu na idsk) v systéme. Potom môžeme debatovať o tom, ako zistíš, či je to blokové zariadenie (stat(2) a S_ISBLK), aké má minor a major čísla (minor(), major()), či je na ňom filesystém, či je primountovaný (/proc/mounts), aké má partície (/proc/partitions) atď
map< string, double> prommenneZeSouboru; prommenneZeSouboru["nazevpromenne"] = hodnota;Pak jen přistupuješ přes prommenneZeSouboru["nazevpromenne"]
int i=1234;
string str="i";
tak nie je možné do premennej i dostať hodnotu napr. 5678 pomocou obsahu premennej str inak než
if (str=="i")
i=5678;
čo je dosť neflexibilné a ako dokazem overit v linuxe ci je pripojeny disk na /dev/sdb
potrebujem len zistit ci je pripojeny cez usb a potom ak ano nasledne formatovat a nahrat potrebne subory
test $(cat /sys/class/block/sdb/size) -gt 0 && mkfs.ext3 /dev/sdb(pomijim ze takhle vynechavat parition tabuli je prasarna)
Tiskni
Sdílej: